„Ovo su bili plodonosni razgovori koji su rezultirali vrlo realnim, uravnoteženim, za Republiku Hrvatsku iznimno poticajnim izvješćem, a u nekim elementima i pohvalnim“, kazao je danas u Banskim dvorima potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić na konferenciji za medije o završnom sastanku s izaslanstvom MMF-a i zaključnoj ocjeni za Hrvatsku.
Potpredsjednik Grčić kazao je da su gospodarski uvjeti teški te da će biti i jako teško u 2014. godini ostvariti gospodarski rast. Objasnio je da su dva glavna razloga za to, zahtjevna fiskalna konsolidacija i nastavak procesa razduživanja, dakle smanjenja duga i u poduzetničkom sektoru i kod stanovništva, a to je ono što određuje domaću potražnju. Ako nema domaće potražnje, onda je jako teško pokrenuti gospodarski rast. „Ta ocjena je vrlo realna, kao i ocjena o tome da je javni dug prešao 60 posto i da je rast javnog duga jedan od ključnih problema Hrvatske u ovom trenutku“, rekao je potpredsjednik Vlade. „Ono što je pozitivno i što su članovi izaslanstva MMF-a posebno istaknuli da treba očekivati oporavak inozemne potražnje, dakle izvoza, prije svega zbog jačeg i boljeg gospodarstva u zemljama članicama s kojima imamo najjače imovinsko-trgovinske odnose i drugo, da postoje naznake oporavka izravnih stranih ulaganja u Hrvatsku“, nastavio je potpredsjednik Vlade Grčić. Dodao je da su posebno pohvalili predstečajne nagodbe kao instrument restrukturiranja hrvatskog gospodarstva, te fiskalizaciju i efekte fiskalizacije na prihodovnoj strani proračuna, posebno kada je riječ o prihodima iz PDV-a.
Potpredsjednik Vlade Grčić dalje je kazao da i MMF, također, kao i hrvatska Vlada, predlaže ravnomjerno raspoređenu konsolidaciju u tri godine, od 2014. – 2016., da bi se izbjegao negativni efekt radikalne projekcije fiskalne konsolidacije u 2014. godini, jer bi to bio težak udarac na domaću potrošnju i dodatno usporilo, čak zaustavilo gospodarski rast. „Ono što nas veseli u toj procjeni da se potpuno podudaramo u strukturi fiskalne konsolidacije i rebalansa proračuna. Njihov je prijedlog da u 2014. bude veći naglasak na prihodovnu, a manje na rashodovnu stranu, kako bi cijeli rebalans neutralnije utjecao na gospodarski oporavak i rast i mi upravo tim smjerom idemo“, nastavio je potpredsjednik Vlade. Na kraju je dodao da je MMF prepoznao napredak u provedbi strukturnih reformi, ali da su potrebne čvrste mjere za restrukturiranja zdravstvenog sektora.
Pisane vijesti