Razgovarala: Jelena Lovrić
Vesna Pusić može biti zadovoljna. Zoran Milanović pristao je napokon sazvati šefove članica Kukuriku-koalicije, na što ga ona već duže vrijeme neprestance nagovara. Između stranaka pokidane međusobne komunikacije predsjednica HNS-a i potpredsjednica Vlade funkcionirala je kao svojevrsni oficir za vezu. Doduše, prije nego što će premijer pokazati volju da sjedne za stol s ljudima s kojima je prije dvije godine pobijedio na izborima, mnogo se toga moralo dogoditi. Moralo je proći pola mandata bez ijednog sastanka u punom sastavu. Morala se pokazati promašenom njegova odluka da rivalitetom s IDS-om jača vlastitu stranku.
Moralo se dogoditi i to da se Vlada suočava s nikad nižim rejtingom. Hoće li prvi sastanak nakon dvije godine značiti novi početak za, po svim šavovima opasno rasklimanu, vladajuću ekipu? Imaju li plan za novi dan ili ih Milanović poziva tek kako bi podijelio odgovornost za neuspjeh? S druge strane, Vesna Pusić može biti i jako nezadovoljna. Dok je krpala vladajuću koaliciju, u njenoj se vlastitoj stranci pojavila neugodna poderotina, koju je nemoguće dalje ignorirati. Njen prethodnik na čelu HNS-a, Radimir Čačić, koji služi zatvorsku kaznu, šalje joj sve opakije poruke. Ne samo da se namjerava vratiti u politiku, što u pauzama između golf-treninga na terenima kaznione pokušava aranžirati. Čačić svojoj nasljednici zapravo poručuje da je ona na čelu HNS-a tek privremeno rješenje i da je, čim se vrati, namjerava pomesti. Predstoji li Vesni Pusić žestoka bitka za HNS?
Uskoro bi se nakon dugo vremena, nakon pune dvije godine, navodno u Kastvu, odakle ste i krenuli, trebao ponovno održati sastanak šefova stranaka Kukuriku-koaIicije. Kad ćete i gdje napokon sjesti za stol?
- Kastav ovoga puta neće biti u Kastvu. Mi smo Vladina koalicija, sastanak - pravi ozbiljan radni sastanak - bit će u Vladi. Vjerojatno sredinom ovoga mjeseca, točan datum još nije definiran.
Što očekujete od tog sastanka? Osim zakopavanja ratnih sjekira kojima su u međuvremenu neki koalicijski partneri međusobno mahali? Podvlačenje crte ili nekakav plan za budućnost?
- Što se mene tiče, i jedno i drugo. Prvo moramo sumirati što smo uradili u prve dvije godine mandata. Osobno mislim da smo - usprkos dosta neuspješnoj prezentaciji, za koju smo sami odgovorni - napravili ogroman posao, postavili temelje kao ni jedna vlada od osamostaljenja Hrvatske. U nekim stvarima za idućih deset ili dvadeset godina. Sada je važno točno definirati što ćemo u sljedeće dvije godine raditi i što se da odraditi. Uključujući i one kratkoročne projekte s brzim rezultatima. Smatram da možemo napraviti puno, pod uvjetom da se držimo zlatnog pravila da se fokusiramo na ona područja koja su ne samo važna nego i u kojima imamo dovoljno snažne ljude da obave posao.
Znači li to da je točna Jakovčićeva izjava da je Plan 21 mrtav?
- Upravo obrnuto! Riješili smo sve probleme i uklonili sve prepreke i uveli Hrvatsku u Europsku Uniju. Uspješnost tog projekta od nemjerljive je važnosti u svakom pogledu. Danas normalno funkcioniramo u europskim institucijama. Stavili smo Hrvatsku na energetsku kartu Europe, gdje prije godinu dana nije ni postojala. Bitno smo povećali efikasnost u povlačenju sredstava iz EU fondova. Proveli smo veliki projekt legalizacije i riješili pitanje nelegalne gradnje, jedan od ključnih preduvjeta svakog investiranja. Plan je u mnogim aspektima već realiziran, u drugima ostvarene su pretpostavke za njegovo ispunjenje. Podvlačenje crte temelj je za dogovor o pet do deset konkretnih, za naše građane opipljivih stvari koje moramo odraditi do kraja mandata.
Na primjer?
-Pa, na primjer, vrlo je opipljivo smanjenje cijene plina za industriju i kućanstva.
Najavljujete pojeftinjenje plina u iduće dvije godine? Mislite da je to realno?
- Da. Kombinacijom više elemenata naše energetske strategije - istraživanjem Jadrana koje će se realizirati na duži rok, ali odmah može imati pozitivne efekte, zatim dogovorom o izgradnji Jadransko-jonskog plinovoda i LNG terminala te našeg priključka na Južni tok - otvara se mogućnost za smanjenje cijene plina, ali i za ostvarenje energetske, jednako i političke neovisnosti Hrvatske na dugi rok.
Vidim da imate konkretne prijedloge o tome što bi do kraja mandata još trebalo uraditi. Hoćete li na Kukuriku-sastanku izaći sa svojom listom prioriteta?
-Istina, imam o tome neke ideje, ali bilo bi fer da o njima prvo razgovaram s koalicijskim partnerima. Stavit ću ih na stol kad se sastanemo. Ovdje sam samo htjela ilustrirati razinu konkretnosti pojedinih projekata. Smatram da upravo završena, a javnosti još neprezentirana industrijska strategija, prvoklasan dokument još nismo imali, predstavlja sjajnu podlogu za definiranje nekih konkretnih stvari koje ćemo u iduće dvije godine realizirati.
Premijer Milanović u više je recentnih intervjua odbio bilo kakvu mogućnost rekonstrukcije Vlade. Po njemu, izgleda, ništa bitno ne treba mijenjati, nego će se više-manje voziti kao i dosad. Koliko razumijem, vi ste skloniji promjenama, premda ne i onima u kadrovskoj postavi Vlade?
- Veliki sam neprijatelj toga da se pretjerano bavimo sami sa sobom. Dok se ti tako petljaš, prođe mandat! Svaka vlada ima jače i slabije ljude. Svi resori moraju funkcionirati, ali glavni se proboji rade tamo gdje možeš. U našoj Vladi također sva ministarstva moraju funkcionirati, ali ne mogu sva biti udarna. Mi smo krenuli široko, sa svim stvarima koje trebamo napraviti, sada je vrijeme da se u iduće dvije godine fokusiramo na nekoliko ključnih stvari. Više ne možemo sve u svim resorima.
Koji su to udarni pravci?
- Konkretne prijedloge moram prvo predočiti koalicijskim partnerima. Ali očito je koji bi nam pravci i projekti mogli biti udarni. Ako su nam investicije ključne, ako su nam primarni pokretanje industrije i izvoza, onda je nužno stvarati povoljnu investicijsku i izvoznu klimu. Ne možemo više tek pričati o tome. Moramo kreirati za investicije poticajne uvjete, stimulirati ljude na ulaganja. To je posao za cijelu Vladu i za sve resore. Od konkretnih projekata spomenula bih samo Pelješki most, termoelektranu, energentsku učinkovitost, projekte javno-privatnog partnerstva...
Planira li Kukuriku sa svog sastanka izaći s nekakvim dokumentom o tim projektiranim ciljevima?
- Novi nam dokumenti nisu potrebni, ali utvrđivanje kapitalnih stvari - to da. Osobno bih voljela da ključne ciljeve i definiramo i objavimo. Ljudima treba reći: ovo su točke na kojima ćemo inzistirati i tu nas mjerite!
Imam dojam da neki u Vladi bježe od takvog javnog preuzimanja obveza?
-Mislim upravo suprotno: da se moramo obavezati, prvo pred sobom, a onda i pred javnošću.
Spomenuli ste industrijsku strategiju, koja, prvo, kasni, a drugo, ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, iz vaše stranke, svoj resor još nije uspio pomaći s mrtve točke?
-Takve su optužbe momačko nadmetanje unutar koalicije, ali nemaju mnogo veze s činjenicama. Industrijska strategija možda kasni, ali kasni jedno dvadesetak godina. Sad ćemo je prvi put i dobiti. Urađena je u Ministarstvu gospodarstva, ali u njenoj realizaciju mora sudjelovati cijela Vlada. Bez toga nema uspjeha. Svi govore o tome da nam trebaju investicije. Da, ali da bismo imali investicije, prvo moramo stvoriti investicijsku klimu. A to znači: stabilna porezna politika, ne svaki dan mijenjanje pravila, ne uvođenje novih poreza i dodatnih uvjeta, zatim lakše i jednostavnije procedure, stimuliranje izvoznika.
Kritika na račun financija Slavka Linića? Zaustavili ste mu uvođenje poreza na nekretnine...
-Ministar Linić dobro je obavio svoj posao. Uveo je fiskalnu disciplinu, sada se porezi uredno skupljaju. Ali to je to. Ne možeš imati pozitivnu investicijsku klimu sa stalno promjenljivom poreznom politikom. Tko će ulagati, ako ne zna kakve će mu sutra biti obveze i nameti?
Čini se da od predstojećeg koalicijskog razgovora nemate svi ista očekivanja? Imam dojam da su u tom pogledu vaše ambicije mnogo veće nego one premijera Milanovića?
- Smatram da taj sastanak ima veliki potencijal i da ga treba iskoristiti. Važno je biti pripremljen. Jer u svakom razgovoru ili poslu, što si bolje pripremljen, veće su ti šanse da ga uspješno obaviš, da argumentiraš svoje stavove i da se za njih izboriš. Naravno da se za sastanak koalicije ozbiljno pripremam. Zato što i taj sastanak i svoje koalicijske kolege i naš posao uzimam vrlo ozbiljno.
Poznato je da osobno redovito održavate kontakte i s onim članovima koalicije s kojima premijer Milanović već duže vrijeme nije komunicirao. Hoćete li nastupiti s nekakvim zajedničkim stavom ili prijedlogom prema SDP-u, odnosno šefu Vlade?
- Koalicija smo, bez unutarnjih blokova. Nastupit ćemo svatko sa svojim idejama. S kolegama nisam razgovarala o konkretnim prijedlozima, ali jesam o tome da svaki od nas treba iznijeti svoju listu prioriteta iz čega ćemo onda, vjerujem, izvući zajednički rezultat.
Hoće li to biti razgovor o popravljanju vaše komunikacije ili o popravljanju koalicije?
- Kao koalicija funkcioniramo jako dobro. Čak i kad se razlikujemo u stavovima, bez nekih se većih problema uspijevamo dogovoriti.
Smatrate da dobro funkcionirate premda se od izbora niste sastali, a u međuvremenu su se u koaliciji razmjenjivale vrlo teške riječi?
- Tešku retoriku ne odobravam. S predsjednikom SDP-a sastajem se više puta tjedno, s ostalim članicama u stalnoj sam komunikaciji. Moj je prijedlog da se koalicija saziva kvartalno. Da se svaka tri mjeseca nađemo i zajednički vidimo gdje smo i što smo.
Kažete da ste mnogo posla uradili, ali da svoje rezultate niste znali iskomunicirati prema javnosti. Trenutno je prvi SDP-ov ešalon u svojevrsnoj medijskoj ofenzivi, ali to ne daje očekivane rezulate, upravo suprotno, popularnost je Vlade ni kad niža?
- Medijska ofenziva ne znači samo veliku prisutnost u medijima. Mnogo je važnije da se na razumljiv i prihvatljiv način komunicira s javnošću. Da se ljudima posreduju nikakva Potemkinova sela, nego objektivne činjenice. Uključujući i one o postignutim rezultatima, što bi pomoglo izvlačenju društva iz, po meni, krajnje opasne atmosfere teške depresije i crnog negativizma. Promjenu takvog ozračja vidim kao odgovornost i zadaću Vlade.
Možete li uopće još preokrenuti tu negativnu atmosferu? Naime, nezadovoljstvo javnosti i nepovjerenje u Vladu takvih su razmjera da je vrlo upitno nije li pređena ona točka nakon koje preokret više nije moguć, bez obzira što se radilo?
- Možemo i moramo! Ne vidim zašto ne bismo mogli. Mnogo je ljudi mnogo vremena radilo na stvaranju negativne klime. Sada je krajnji čas da je svi zajedno počnemo mijenjati. Obaveza je Vlade da javnosti prezentira stvarnu situaciju, koja nipošto nije beznadna, i sve mogućnosti koje nam se otvaraju. Primjerice, građani znaju da je cijena struje išla naniže, ali to je prošlo kao da se i nije dogodilo. Morali smo to mnogo jasnije i detaljnije predstaviti javnosti: što znači za kućanstva, što za gospodarstvo, kakve su konzekvence, koliko će se radnih mjesta otvoriti. Izostanak takve komunikacije ide na dušu samo nama. Nikome drugome.
Očekuje se da ćete na predstojećem sastanku razgovarati i o skorim izborima za europski parlament. Idete zajedno na te izbore?
- Svakako podržavam zajednički izlazak Kukuriku-koalicije na europske izbore.
Što ćete tražiti?
-Na prošlim euro-izborima HNS je u koaliciju ušao s rejtingom od 1,7 posto, sada nam je podrška narasla na 5,2 posto, s uzlaznim trendom. Očekujemo da se to valorizira na izbornoj listi. Što se HNS-a tiče, to mora biti jedno sigurno mjesto za ulazak u Europski parlament, ako nije drugo, onda je treće na listi, ali ispod toga nikako ne. Isto tako u prvih pet i jedno mjesto za IDS, vjerojatno četvrto. To je donja granica, premda bih osobno preferirala da idemo jedan, dva, tri, SDP, HNS, IDS.
Hoćete li na sastanku razgovarati i o predsjedničkim izborima te podršci Kukuriku-koalicije Ivi Josipoviću?
-Mislim da je za razgovor o predsjedničkim izborima još prerano.
Ratko Čačić? Znam da ne volite odgovarati na to pitanje, ali se ono jednostavno neprestance otvara. Evidentno je da čovjek priprema svoj politički povratak. Što to znači za HNS?
- Mislim da je tih igrarija po medijima i raznih „neformalnih sastanaka“ i bliskih izvora sada zaista dosta. Budući da su se u zadnje vrijeme događaji u tom pogledu jako dinamizirali, evo da jedanput zauvijek kažem: Ratko Čačić nikad više neće biti ni na kojoj vodećoj funkciji u HNS-u, a pogotovo ne u vodstvu stranke.
To se definitivno tako može reći?
-Definitivno!
To je stav stranke?
-To je apsolutno stav stranke. HNS se dugo oporavljao i ne možemo dopustiti bilo kakvo novo, uvijek iz istih izvora poduzimano, podrivanje stabilnosti stranke, nikakvo neautorizirano razgovaranje okolo s različitim akterima koji nisu naši partneri. To s HNS-om nema nikakve veze. Ni na koji nas način ne uključuje. Ljudi u stranci imali su mnogo strpljenja, možda i previše, ali to rovarenje, stalno slanje različitih zbunjujućih signala, čak i prije nego se odslužila kazna, to više nećemo trpjeti. U ovu je stranku previše ljudi uložilo previše vremena i svoga života i ne damo da se to razori. Hrvatskoj je uostalom potrebna jedna građanska liberalna stranka HNS-ova karaktera. Ni ja kao predsjednica ni vodstvo stranice ne bismo obavljali svoj posao ako HNS nismo kadri zaštititi od uništenja. Smatram da smo i voljni i sposobni biti na razini svoje odgovornosti.
Što to konkretno znači?
-To što sam rekla.
Ali Čačić je predsjednik nekakvog vašeg regionalnog saveza?
-Kad dođe vrijeme, riješit ćemo i taj problem. Ali mislim da će ga riješiti regionalno. Zasad mogu reći tek toliko da je u tom postupku počinjen niz grešaka.
Za vrijeme svojih boravaka na slobodi Ratko Čačić redovito razgovara s raznim političarima. Posljednji put sastao se s Milanom Bandićem. Ne razgovara u stranci? Vi s njim nemate nikakav kontakt?
- Ne, ne razgovara u stranci. On kao privatna osoba može razgovarati s kim god hoće. Ali u ime HNS-a ne može razgovarati ni s kim. Stranka se s njegovim planovima ne može povezivati.
Proizvode li Čačićeve akcije neke potrese u HNS-u?
- Izazivaju nelagodu. Zato smatramo da je sada potrebno javno reagirati, kako bi se na taj slučaj definitivno stavilo točku. Ljudi su svaki put izloženi raznim sumnjama i propitivanjima: pa što to znači, pa hoće li uraditi ovo ili ono, pa prijeti li on HNS-ovu rukovodstvu, pa tko su ljudi koji rade za njega... Kao predsjednica stranke imam obavezu da tu situaciju, koja već dugo traje i postaje sve nepodnošljivijom, definitivno prekinem i zaključim. Da je s druge strane bilo barem elementarne građanske pristojnosti i obzira prema stranci, mogli bismo razgovarati. Ali mislimo da je sada to prešlo svaku granicu.
Znači li to da je u pitanju Čačićev opstanak u HNS-u?
- Vidjet ćemo. Zna se što to znači. Svaka stranka ima svoja pravila, kojih su se članovi dužni držati.
Čačić, navodno, ima dvije opcije nakon što se vrati iz zatvora: jedna je preuzimanje HNS-a, a druga je osnivanje nekakve vrste regionalne stranke s kojom bi išao u aranžman s Milanom Bandićem i sličnim skupinama?
- Preuzimanje HNS-a? Ta mogućnost uopće, čak ni teoretski, ne postoji. Osim kao medijska špekulacija. Nije stranica kofer, pa da dođeš i da ga preuzmeš. Postoji statut stranice koji određuje pravila, treba te netko htjeti, treba te netko izabrati, moraš imati podršku... A formiranje nove stranke? Slobodna smo zemlja, svatko može probati osnovati što god hoće. Ne bih se u to upletala. Nemam nikakva straha ni što se HNS-a tiče. Možda bi u tom slučaju netko i otišao, ali mislim da stabilnosti ni rejtingu stranke to nipošto ne bi naškodilo.
Mislite da se Ratko Čačić može obuzdati? Ako bi nastavio sa svojim eskapadama?
- Nećemo dalje špekulirati. Sve u svoje vrijeme. Sve što sam rekla dovoljno je da svima bude jasno da su, što se HNS-a tiče, okviri postavljeni. Ljudi u stranci pokazali su visok stupanj tolerancije, ali i vrlo precizno razumijevanje odgovornosti prema budućnosti stranke. Tu je točka. Sada je dosta!
HNS ostaje vjeran Kukuriku-koaliciji?
-Apsolutno!
Idete zajedno na naredne parlamentarne izbore?
-Ako se tako dogovorimo. Ali o tome još nismo razgovarali.
Vidi li premijer Milanović možda mogućnost Čačićeva povratka u Vladu?
- To s premijerom Milanovićem nema nikakve veze. To bi jedino moglo imati veze s HNS-om, a što se HNS-a tiče, takva mogućnost uopće ne postoji.
Vijesti iz medija