Vanjskotrgovinski deficit iznosio je na kraju kolovoza 35,5 milijardi kuna, što je otprilike 1,6 milijardi kuna ili 4,5 posto manje nego u istom razdoblju lani. Pokrivenost uvoza izvozom u prvih je osam mjeseci dosegnula 58,8 posto, dok je u istom razdoblju lani iznosila 55,2 posto.
Podaci DZS-a pokazuju da Hrvatska i dalje glavninu robne razmjene ostvaruje sa članicama Europske unije, na koje se odnosi oko 64 posto ukupnog hrvatskog izvoza u prvih osam mjeseci te 74 posto uvoza. Hrvatski robni izvoz u EU u prvih osam mjeseci iznosio je 32,3 milijarde kuna, što je 13,6 posto više nego u istom lanjskom razdoblju. Uvoz iz članica EU istodobno je povećan za 5,5 posto, na 64 milijarde kuna.
Istodobno se u robnoj razmjeni sa zemljama nečlanicama EU bilježi rast izvoza za 4,7 posto, na 18,2 milijarde kuna, a pad uvoza za 1,6 posto, na 21,9 milijardi kuna. Unatoč snažnom rastu, podaci za prvih osam mjeseci ukazuju na usporavanje stope rasta izvoza, jer je u prvih sedam mjeseci izvoz porastao 12,1 posto na godišnjoj razini.
Jučer objavljeni konačni podaci DZS-a o robnoj razmjeni za razdoblje od siječnja do srpnja pokazali su da je u srpnju znatno usporena stopa rasta izvoza. Dok je u prvih šest mjeseci rastao po dvoznamenkastim stopama, u srpnju je izvoz porastao svega 4,2 posto u odnosu na isti lanjski mjesec jer je inicijalni pozitivan efekt ulaska Hrvatske u EU nakon godinu dana iščeznuo.
Koliko je izvoz iznosio samo u kolovozu, u danas objavljenim prvim podacima DZS-a se ne navodi, no neslužbene procjene govore o stagnaciji u odnosu na isti mjesec prošle godine. Za točnije brojke ipak će trebati pričekati konačno izvješće DZS-a početkom studenoga.
"Od ulaska u EU zabilježen je dinamičan rast izvoza, a došlo je i do promjene metodologije izračuna, a u takvim okolnostima tek će druga polovica godine, kada podaci budu usporedivi, pokazati pravo stanje stvari", kaže Zdeslav Šantić, glavni ekonomist Splitske banke.
Ističe i da je u kolovozu, uz usporavanje izvoza, došlo i do pada industrijske proizvodnje, što se može povezati sa slabljenjem gospodarske aktivnosti u zemljama EU-a, najvećim hrvatskim trgovinskim partnerima.