Hrvatska je sezonski prilagođena industrijska proizvodnja u rujnu poskočila 4,6 posto u odnosu na prethodni mjesec kada je smanjena 4,1 posto, pokazuju podaci Eurostata.
Na razini 28-člane Unije proizvodnja je u rujnu porasla 0,6 posto, nakon revidiranog 1,2-postotnog pada u prethodnom mjesecu.
Na mjesečnoj je razini među pojedinim kategorijama proizvoda u EU najviše porasla proizvodnja kapitalnih dobara, za 2,4 posto. Proizvodnja energije porasla je blagih 0,3 posto dok je najveći pad, za 1,7 posto, zabilježen u kategoriji trajnih potrošačkih dobara. Na godišnjoj je razini industrijska proizvodnja u EU28 u rujnu porasla istim tempom kao i na mjesečnoj razini, za 0,6 posto. Ujedno je osjetno naniže revidirana procjena pada proizvodnje u kolovozu, na samo 0,2 posto, s početno procijenjenih 0,8 posto.
Hrvatska je također u rujnu zabilježila izrazitiji skok proizvodnje na godišnjoj razini, za 3,8 posto. U prethodnom se mjesecu proizvodnja smanjila za 4,7 posto, pokazuju podaci Eurostata.
Najveći je pad industrijske proizvodnje u rujnu na godišnjoj razini zabilježila Malta, za 7,4 posto. Slijedi Švedska s padom proizvodnje za 4,1 posto, te Grčka gdje se smanjila 3,5 posto.
I na godišnjoj je razini proizvodnja kapitalnih dobara u EU bila najveći oslonac skoku ukupne proizvodnje, povećavši se za 2,1 posto. Najviše se smanjila proizvodnja energije, za 2,2 posto.
U eurozoni je industrijska proizvodnja u rujnu porasla istim tempom na mjesečnoj i godišnjoj razini kao i u EU28. Najveći oslonac bila je proizvodnja kapitalnih dobara, koja je na mjesečnoj razini porasla 2,9 a na godišnjoj dva posto. Najviše se smanjila proizvodnja trajnih potrošačkih dobara.
Promet od trgovine na malo što su ga ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću, bez obzira na pretežnu djelatnost, u rujnu ove godine na mjesečnoj bazi, prema kolovozu, bilježi nominalni rast od 0,2 posto, ali i realni pad od 0,3 posto, pokazuju desezonirani podaci DZS-a.