Na zatvorenom dijelu današnje, 9. sjednice Vlada Republike Hrvatske usvojila je stajališta za sastanak Europskog vijeća, 17. i 18. ožujka ove godine. Kako je riječ o pregovaračkim pozicijama koja će Republika Hrvatska tek zastupati prema drugim državama članicama na sastancima Vijeća ministara Europske unije tako se, kao i u drugim slučajevima kada je riječ o pregovaračkim pozicijama, ista prethodno ne objavljuju. Dodatno, dinamika rada i priprema sastanaka je takva da se dnevni redovi, raspravne točke, zaključci i drugi dokumenti potrebni za sastanke tek usuglašavaju u odgovarajućim procedurama u tjednu prije samoga sastanka. Slijedom toga moguća je i očekivana izmjena i dopuna stajališta država članica, pa i onih koje će zastupati Republika Hrvatska. Vlada Republike Hrvatske će, sukladno Zakonu o suradnji Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske u europskim poslovima, na odgovarajući način i u odgovarajućim rokovima o hrvatskim stajalištima, kao i tijeku i rezultatima rasprave na razini EU, izvještavati Hrvatski sabor.
Također, Vlada je odgovorila na Pismo službene obavijesti Europske komisije od 26. siječnja 2016. godine br. 2016/0080, u vezi s uspostavom minimalnih standarda prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela, zatim na Pismo službene obavijesti Europske komisije od 26. siječnja 2016. godine br. 2016/0083, u vezi s obveznom automatskom razmjenom informacija u području oporezivanja te Pismo službene obavijesti Europske komisije od 26. siječnja 2016. godine br. 2016/0084, u vezi sa zajedničkim sustavom oporezivanja. Odgovori koje je Vlada utvrdila bit će proslijeđeni Europskoj komisiji, a uobičajeno je da se sadržaj korespondencije s Europskom komisijom u ovakvim slučajevima javno ne objavljuje.
Donesen je Zaključak o podnošenju molbe. Na temelju Pravilnika o kriterijima za određivanje stupnjeva tajnosti podataka Ministarstva pravosuđa Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 20/11) Prijedlog zaključka je klasificiran stupnjem tajnosti "povjerljivo" te ga nije moguće objaviti.
Vlada je raspravljala i o kadrovskim pitanjima. Tako je Davor Blažević imenovan zamjenikom ministra unutarnjih poslova.
Zamjenikom ministra poljoprivrede imenovan je Tugomir Majdak.
Delfa Radić-Krišto imenovana je pomoćnicom ministra zdravlja.
Tatjana Dalić razriješena je dužnosti pomoćnice ministrice rada i mirovinskoga sustava, a novom pomoćnicom ministrice imenovana je Karolina Ivanković.
Zlatku Draganoviću dana je ovlast za obavljanje poslova glavnog tajnika Ministarstva socijalne politike i mladih, do povratka odsutne glavne tajnice s porodnog dopusta, a najduže na vrijeme od šest mjeseci.
Radi isteka mandata, s danom 29. ožujka 2016. godine, Nada Merkaš razriješena je dužnosti ravnateljice Središnjeg registra osiguranika, te imenovana vršiteljicom dužnosti ravnatelja, s danom 30. ožujka, a do okončanja natječaja za imenovanje ravnatelja.
Također radi isteka mandata, Dubravka Flinta razriješena je dužnosti članice Upravnog vijeća Agencije za regionalni razvoj Republike Hrvatske, te je ponovno imenovana na tu dužnost, kao predstavnica Ministarstva financija.
Danijela Ćenan razriješena je dužnosti predsjednice Upravnog vijeća Energetskog instituta Hrvoje Požar, a novim je predsjednikom imenovan Zdeslav Matić, kao predstavnik Ministarstva gospodarstva.
Razriješeni su dosadašnji predsjednik i članovi Skupštine Hrvatske lutrije d.o.o., Boris Lalovac, Vedran Mornar i Berislav Šipuš. Novim predsjednikom imenovan je Zdravko Marić, a članovima Predrag Šustar i Zlatko Hasanbegović, iz reda ministara Vlade Republike Hrvatske.
Na kraju, Sanja Mikulić razriješena je dužnosti zamjenice predstavnika Republike Hrvatske u Upravnom odboru Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama. Novom zamjenicom predstavnika imenovana je Lidija Vugrinec.
Pisane vijesti