Predsjednik Vlade Plenković kazao je da nema namjeru komentirati detalje bilo kojeg procesa koji vode policija i DORH.
Podsjetio je kako je Vlada u siječnju, kada su i rejting agencije počele stanje same kompanije ocjenjivati lošim, reagirala na jedini mogući način, a to je da se ponašala odgovorno.
„U svojoj komunikaciji i porukama prema javnosti niti jednim svojim potezom nismo željeli pridonijeti niti rušenju rejtinga same kompanije niti destabilizaciji položaja Hrvatske na financijskim tržištima. Komunicirali smo na način da se lopta smiri“, naglasio je Plenković.
Istovremeno, kazao je, Vlada se temeljito informirala o realnom stanju i mogućim scenarijima. Istaknuo je kako su postojala četiri scenarija, a prvi je bio da Vlada, s obzirom da se radi o privatnoj kompaniji, ne poduzima nikakve korake te da prepusti situaciju tržištu.
„Za nas to nije bila opcija. Znate i sami koliko traju stečajni postupci i koliko bi se radnih mjesta izgubilo i kakav bi negativan efekt to imalo na hrvatsku ekonomiju“, rekao je predsjednik Vlade.
Drugi scenarij bila je nacionalizacija kompanije.
„Ona bi pretpostavljala upravo ono što mi ne želimo, a to je da obveze neke privatne kompanije na kraju dođu na teret poreznih obveznika i građana“, istaknuo je.
Treći scenarij bio je dati novac kompaniji.
„Time bi se u kratkom roku nešto možda privremeno saniralo, ali bi se u srednjem roku došlo u praktički istu situaciju. Ni to nije bila opcija“, ocijenio je Plenković.
Istaknuo je kako je jedina realna opcija na temelju komparativne analize bilo donošenje posebnoga zakona za trgovačka društva od sistemskoga značaja.
,,Ta odluka je osigurala radna mjesta, isplate dobavljačima i malim poljoprivrednicima, funkcioniranje najvećega maloprodajnoga lanca, najbolju turističku sezonu, vrijeme za temeljitu reviziju stanja u kompaniji, vrijeme za restrukturiranje. U konačnici niti jedna od tih točaka nije utjecala na teret bilo koga od hrvatskih građana ili poreznih obveznika. Sve to je napravila Vlada svojim potezom. Izbjegli smo veliki gospodarsko-financijski tsunami“, poručio je predsjednik Vlade.
Naglasio je da, za razliku od nekih drugih aktera, Vlada tome pitanju nije pristupila populistički.
„Naprotiv. Držali smo stalno istu liniju, stalno isti kurs, a on je bio vrlo jasan - da podjela vlasti znači da policija, DORH i pravosuđe rade svoj posao, a izvršna i zakonodavna vlast rade svoj. Na tome smo ustrajali i u tome smo uspjeli“, kazao je Plenković.
Dodao je da je Vlada fokusirana na kreiranje stanja oko koncerna u kojem će doći do restrukturiranja, nagodbe, zadržavanja radnih mjesta i nastavka rada kompanija.
Što se tiče saborskog istražnog povjerenstva, predsjednik Vlade kazao je da je, prema odgovarajućim odredbama Zakona o istražnim povjerenstvima, malo prostora za razne interpretacije, jer ono pokretanjem sudskog postupka prestaje s radom.
„Praktički sukladno članku 4. ex lege u trenutku, kada se pokrene neki sudbeni postupak u nekom od predmeta koji su dio rada istražnog povjerenstva ono odmah prestaje s radom. To je Zakon iz 1996. godine. Ne vidim kako bi to netko mogao drukčije interpretirati“, poručio je Plenković, ali i naglasio da je i njemu i Vladi u interesu da se cijela ova priča odmrsi do najsitnijeg detalja, što je ocijenio dobrim i zdravim za hrvatsko društvo.
Pritom je dodao da je sasvim svejedno hoće li se ta rasprava voditi u okviru povjerenstva koje je Sabor osnovao prije nekoliko dana ili će to biti pred nekim saborskim odborom ili nekim drugim tijelom.
„Ono što je važno je da temeljito raspravimo i uzroke i posljedice i kako dalje. Prema tome, stav HDZ-a je, prvo, poštivanje načela zakonitosti, a drugo, kompletno rasvjetljivanje svih aspekata ove situacije koja je vezana uz Agrokor“, istaknuo je.
Na upit novinara osvrnuo se i na navode nekih od odvjetnika danas uhićenih osoba koji poručuju sa se radi o političkom progonu.
„Nema nikakvoga političkoga progona. Možda je to našoj javnosti iz nekakvih praksi do sada neshvatljivo, ali ne postoji nikakav nalog Vlade, mene ili bilo koga u HDZ-u da na bilo koji način bilo kome u policiji, DORH-u, kaže što, kako i kada da rade. Kompletno otklanjam tezu o bilo kakvom političkom progonu bilo koga, a ne samo ljudi koji su povezani s ovim trenutnim slučajem“, naglasio je predsjednik Vlade.
Upitan je li došao trenutak da se ministar financija Zdravko Marić povuče s funkcije, predsjednik Vlade kazao je da nije.
,,Ministar Marić radio je u Agrokoru prije nekog vremena. On je u međuvremenu na drugoj funkciji, taj posao obavlja dobro i ovih dana u Washingtonu“, poručio je Plenković.
Naglasio je da je Zakon o procesu izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja pisala Vlada Republike Hrvatske.
„Pisalo ga je nadležno Ministarstvo gospodarstva, pisalo ga je Ministarstvo pravosuđa te Ured za zakonodavstvo, kao i vrsni pravni stručnjaci koji rade u Vladi.
,,U tom procesu kao i kod svih drugih zakona konzultirani su brojni stručnjaci koji se razumiju u teme koje su bile predmet zakona“, kazao je predsjednik Vlade i dodao da je iza njega stala i Vlada i parlamentarna većina.
Istaknuo je da je Hrvatska u situaciji u kojoj joj sve tri svjetske kreditne agencije dižu izglede iz negativnih u stabilne, a nedavno i iz stabilnih u pozitivne. Naglasio je i kako se ostvaruje ekonomski rast, smanjenje javnoga duga i nezaposlenosti te fiskalna disciplina koja je dovela do suficita u prvih šest mjeseci.
Dodao je da je Vlada ponudila rješenje koje je održivo i zakonito i koje je spriječilo sve ono negativno.
„Da nismo napravili ništa, pitanje je kakva bi bila danas hrvatska ekonomija, što bi bilo sa skoro 30 tisuća zaposlenih u sustavu Agrokora u Hrvatskoj, sa svima koji rade u njenim kompanijama u drugim zemljama, s dobavljačima i, u krajnjoj liniji, s hrvatskim obiteljima koje su na ovaj ili onaj način povezane s radom ove kompanije. I zato još jednom odgovorno tvrdim - učinili smo sve na vrijeme da bismo zaštitili opće interese države i društva“, poručio je predsjednik Vlade Andrej Plenković.