"Jasno smo čuli stav preko 700.000 građana, mi smo ovdje zbog građana i zato je došlo do odluke da usvojimo zahtjeve inicijative "67 je previše."
"Mirovinska reforma je imala čitav niz stavki poput vraćanja umirovljenika na tržište rada i ništa od toga nije dovedeno u pitanje prihvaćanjem zahtjeva sindikata", kaže ministar Tomislav Ćorić.
Na pitanje da su iz Vlade najviše branili upravo odlazak u mirovinu sa 67 kaže da su tu dobnu granicu naslijedili od SDP-a i da su htjeli ranije krenuti s time. Da je rad do 67 godina previše dobili su potvrdu kroz 700.000 potpisa.
Kaže i da će jaz između uplata i isplata u mirovinski sustav biti sve veći i da se to mora riješiti povećanjem zaposlenosti.
Za 45 milijardi za koje su tvrdili da će biti dodatni financijski trošak ako prođe referendum kaže da je to bila projekcija do 2040. godine i da će oni promovirati kroz izmjene Zakona o radu da oni koji žele mogu ostati u svijetu rada dulje ako žele.
"Takvom akcijom u dugom razdoblju ovaj financijski moment od 45 milijardi će biti znatno manji", uvjerava ministar.
Na pitanje zašto nisu čuli građane na početku prikupljanja potpisa kaže da su bili suočeni s negativnom kampanjom oko mirovinske reforme.
"Onog trenutka kada smo shvatili koliko je potpisa, u tom trenutku je bilo pitanje da li ići u smjeru referenduma ili uvažiti želje 700.000 ljudi. Mislimo da je odluka racionalna i dugoročno dobra."
Na pitanje je li se do ove odluke došlo kako se ne bi tijekom predsjedničke kampanje spominjao referendum i time možda naštetilo šansama Kolinde Grabar Kitarović kaže: "Ne vidim kako i na koji način izmjene u mirovinskom sustavu i radnom zakonodavstvu mogu utjecati na izbor Kolinde Grabar Kitarović na predsjedničkim izborima."
Izvor: N1