Ključno je očuvati radna mjesta i poslovnu aktivnost, a idućih dana bit će poznate konkretne mjere kojima će se pomoći poduzećima pogođenima posljedicama koronavirusa, rečeno je danas nakon sastanka u Ministarstvu financija.
Uz ministre gospodarskih resora, na sastanku su bili i predstavnici poslovnog i bankarskog sektora.
Potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić izjavio je nakon sastanka kako je postignuto suglasje o tomu da je najvažnije pitanje očuvanje radnih mjesta.
Podsjetio je na "ne tako davna razdoblja" s velikim padom broja radnih mjesta u privatnom sektoru i upozorio da je trebalo dosta vremena da se njihov broj vrati na pretkriznu razinu.
Poručio je da treba osigurati i robne tijekove. Po njemu, već se vide obrisi konkretnih mjera, o čemu će, kako je rekao, biti više riječi u nadolazećim danima.
Dobar dio apela gospodarstvenika po njegovim riječima ide u smjeru održavanja likvidnosti i poslovnih i inih aktivnosti.
Tu su i financijski aspekti, rekao je Marić i napomenuo da su zato na sastanku bili predstavnici HNB-a, HBOR-a i Hrvatske udruge banaka.
Cappelli: Bitno poslati poruku da cijeli sustav funkcionira
Ministar turizma Gari Cappelli izjavio je da su točno detektirani problemi te da je i u turizmu najvažnije očuvanje radnih mjesta. Napominje da su hotelske i turističke kuće i ostali već krenuli sa sezonskim zapošljavanjima, pa je tako cilj zadržati i sačuvati radnu snagu, posebice hrvatske državljane bez obzira hoće li kvalitetni dio sezone krenuti 1. lipnja ili 1. srpnja.
"Mjere će se brzo realizirati, važno je da smo se na vrijeme sve dogovorili. Ovih dana ćemo se u grupama dogovoriti o detaljima i već sljedeći tjedan ćemo vjerojatno imati završenu priču", rekao je Cappelli, dodajući da je vrlo bitno poslati poruku da cijeli sustav funkcionira i da smo spremni prihvatiti turiste.
Glavni direktor HUP-a Davor Majetić je kazao da su poslodavci naišli na puno razumijevanje Vlade te kako će zajedno raditi na analizi situacije u kojoj se Hrvatska nalazi.
"Prije svega, želimo očuvati radna mjesta i poslovnu aktivnost, koja će biti definirana unutar onog što nam definira nacionalni stožer i liječnici.
Poručuje da treba biti brz u donošenju mjera te dodaje da je situacija ozbiljna, no ne i katastrofična, a nada se da to neće ni postati.
Kako se mjere uglavnom svode na očuvanje radnih mjesta, Majetić kaže da poslodavcima prije svega treba osigurati novac za plaće i likvidnost.
Horvat: Idućeg tjedna prvi set mjera za ublažavanje posljedica koronavirusa
Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat u Krapini je najavio da bi prvi set mjera za ublažavanje posljedica epidemije koronavirusa na hrvatsko gospodarstvo trebao biti poznat početkom idućeg tjedna.
Horvat smatra da je preuranjeno govoriti u kojoj će mjeri širenje koronavirusa utjecati na hrvatsko i europsko gospodarstvo. Najavio je da će se radna skupina za unaprjeđenje poslovne klime proširiti na monitoring učinka koronavirusa na hrvatsko gospodarstvo, kao i na predlaganje Vladi i Europskoj komisiji na koji način taj utjecaj ublažiti.
"Koji će prvi set mjera biti znat ćemo, siguran sam, u prvim danima sljedećeg tjedna, dok se stvari ne iskoordiniraju. Mislim da to u ovom trenutku nije tematika takvog prioriteta da bi set morao biti definiran danas. U ovih nekoliko dana prikupit ćemo informacije s terena različitih sektorskih politika i izaći s usuglašenim prvim setom mjera“, rekao je ministar Horvat.
Na novinarski upit koliko će se trebati izdvojiti iz državnog proračuna za ublažavanje posljedica, odgovorio je da u ovom trenutku nitko nema takav izračun.
"U ovom trenutku zbrajamo posljedice i osmišljavamo mjere kako bismo taj efekt ublažili. Poslat ćemo pismo početkom sljedećeg mjeseca Europskoj komisiji. Na tom papiru ćemo identificirati trenutni učinak koronavirusa na hrvatsko gospodarstvo i zatražiti da se u aspektu mjera koje Komisija osmišljava spram financijskih institucija uvaže i neki prijedlozi koji će doći iz Hrvatske", zaključio je ministar gospodarstva.
Izvor: Hina/Vlada
Pisane vijesti