Stožer: 96 novih slučajeva koronavirusa, 963 ukupno

U Hrvatskoj je potvrđeno 96 novih slučajeva zaraze koronavirusom, što je najveće dnevno povećanje od 25. veljače kada je zabilježen prvi slučaj, ali nema novih smrtnih slučajeva, izvijestio je u srijedu Nacionalni stožer civilne zaštite.

Evidentirano je ukupno 963 pozitivnih osoba  na koronavirus, no nema novih smrtnih slučajeva u posljednja 72 sata, tako da je broj umrlih od Covida-19 u Hrvatskoj i dalje šest, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera CZ.

Ukupno je testirano 7680 uzoraka, samo u 24 sata njih 665, a 73 bolesnika su ozdravila.

Na ukupan broj testiranih, u Hrvatskoj je 12,52 bilo pozitivnih slučajeva, rekao je  Beroš.

Na respiratoru je 34 bolesnika, od kojih je jedan dodatno i na ECMO uređaju (umjetnim plućima).

Beroš: Za sada se dobro držimo

Ministar Beroš je rekao i da je prosječna dob bolesnika  48 godina, a među oboljelima 53 posto su muškarci, a 47 posto žene.

"U Hrvatskoj imamo 1,5 umrlih na milijun stanovnika, dok je, primjerice, u Italiji 192, u Španjolskoj 175, a u Švedskoj 18 umrlih na milijun stanovnika", izvijestio je.

"Drago nam je što se zasad dobro držimo, ali to nije razlog za opuštanje jer opuštanja ne smije biti. Stoga vas i dalje molimo da se odgovorno ponašate i da budete u vlastitim kućanstvima", naglasio je ministar zdravstva.

U samoizolaciji je gotovo 21.071 građana, od kojih je 1446 zdravstvenih djelatnika. Njih 3829 su kontakti oboljelih.

U zdravstvenom sustavu su pozitivna 53 doktora medicine, šest ljekarnika, 10 stomatologa i 44 sestri i tehničara te pet slučajeva administrativnog osoblja, izvijestio je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak.

Za zdravstvene djelatnike u samoizolaciji rješenje da im plaće ne budu umanjene

Glede naknade plaća zdravstvenim radnicima koji su se zarazili kontaktom s pacijentima i zato završili u samoizolaciji, rečeno je da će se iznaći rješenje da im plaće ne budu umanjene tijekom boravka u samoizolaciji.

Capak je istaknuo da je krivulja broja oboljelih i dalje uspravna, a danas je evidentiran i najveći porast broja dnevno oboljelih. U tom kontekstu ne može se razmišljati o popuštanju mjera.

"Kada pet dana zaredom budemo imali pad broja oboljelih, onda ćemo razmišlajti i o eventualnom ublažavanju mjera koje je propisao stožer", pojasnio je.

U tom kontekstu Capak je rekao kako je njegova preporuka svim građanima da ostanu kod kuće bez obzira na važnost tjelesne aktivnosti na zdravlje.

Naglasio je i kako cijepljenja nisu zaustavljena - niti iz obaveznog programa cijepljenja niti za izvanredno cijepljenje, a sve epidemiološke ambulante normalno funkcioniraju.

Capak je komentirao i putovanje u Tursku od 9. do 16. ožujka, na kojemu je od 167 putnika, obolio 41.

"Imamo i sekundarnih slučajeva, ljudi koji su u samoizolaciji zbog njih. Ljudi, nije vrijeme od putovanja, nije vrijeme od organizacije odmora. Tada je Turska imala mali broj slučajeva, ali mi ne znamo kakvo je bilo stvarno stanje. Nije vrijeme od putovanja", upozorio je Capak.

Vezano uz stanje u Splitu, gdje je skočio broj novooboljelih pa ih je samo danas 29, Capak je rekao da je žarište u Solinu. "Više ćemo znati reći kad se za svakog utvrdi odakle se zarazio, no za 90 posto njih znamo da su kontakti provooboljelih od prije deset dana", dodao je.

Markotić: Prvi oboljeli na umjetnim plućima u Klinici za infektivne bolesti

Ravnateljica zagrebačke Klinike za infektivne bolesti Alemka Markotić rekla je da je u toj klinici 18 oboljelih na respiratoru, a od njih je jedan bolesnik i na umjetnim plućima /ECMO).

Od ukupnog broja oboljelih, 354 osobe su na bolničkom liječenju. Većina ih je sa srednje teškim oblikom bolesti, no među njima ima i onih koji su blaži bolesnici, ali si ne mogu osigurati samoizolaciju kod kuće. Pojavili su se i slučajevi pozitivne djece, no u svim tim slučajevima riječ je o lakšem obliku bolesti.

Božinović: Napuštanje mjesta boravka od 6. travnja samo uz e-propusnice

Napuštanje mjesta boravka od 6. travnja bit će moguće samo uz e-propusnice, poručio je ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera Davor Božinović.

E-propusnice će se izdavati na rok od jednog do 14 dana, ovisno o razlogu za koji se izdaju.

''Ako netko od ovlaštenih izdavatelja propusnica iz opravdanih razloga neće biti u mogućnosti izdati e-propusnicu, to će umjesto njega učiniti Ravnateljstvo civilne zaštite", poručio je.

Naglasio je da su svi koji su dosad izdali propusnice dužni do 5. travnja zamijeniti ih e-propusnicama.

Iznio je i podatak da je evidentirano 6700 pokušaja kršenja mjere o zabrani napuštanja mjesta prebivališta otkad je ta mjera stupila na snagu. Policija nije izricala kazne, rekao je Božinović, osim u stotinjak slučajeva kod osoba koje su bile u samoizolaciji.

Upitan za stanje s ilegalnim migracijama, Božinović je rekao da se situacija smirila, a broj migranata smanjen jer je migrantska populacija stavljena u posebne objekte u susjednim državama i zabranjeno im je napuštanje kampova, a i  krijumčarima je onemogućeno djelovanje na području jugoistočne Europe.

Na kraju je posebno zahvalio socijalnim radnicima, osobama u domovima za stare, djecu i poteškoćama na tome što održavaju sustav socijalne skrbi stabilnim.

Izvor: Hina/Vlada
 

Pisane vijesti | Davor Božinović