Ministar zdravstva Vili Beroš gostovao je u Dnevniku Nove TV.
Na pitanje je li stanje ozbiljno, ministar je istaknuo da u ovom trenutku nije posebno zabrinjavajuće, dodavši da moramo biti oprezni jer smo u nekoliko dana imali povećanje od čak 55 oboljelih.
„Otprilike 20 njih su importirani iz inozemstva, a za 35 su određeni njihovi kontakti. Epidemiološka služba prati i radi svakodnevne izvide te određuje mjere prema tim novooboljelima i njihovim kontaktima. Nije mi poznato gdje su se novooboljeli zarazili, ali to zna epidemiološka služba, a to je najvažnije“, kazao je Beroš.
Ne radi se o drugom valu
Ministar je pojasnio i je li riječ o drugom valu korone.
"Nisam epidemiolog niti infektolog. No osobno, na temelju razgovora s kolegama, bih mogao reći da se ne može se raditi o tipičnom drugom valu, jer prvi nije završio, znači radi se o određenom kontinuitetu. Činjenica je da smo danima imali nula novooboljelih što je savršena epidemiološka situacija, ali ne bih mogao ustvrditi da se radi o drugom valu", rekao je ministar, dodavši da se može kontrolirati širenje zaraze.
"To ne znači da se građani mogu ponašati kako žele. Od početka samo uvodili različite mjere i mijenjali ih s obzirom na epidemiološku situaciju, ali mjere razmaka i izbjegavanja kontakata te održavanja higijene su od iznimne važnosti", istaknuo je.
Došlo je do smanjenja ulaska iz Srbije za 20 posto i iz BiH za 40 posto
Ministar je pojasnio da granice nisu zatvorene jer se takve odluke donose na temelju procjene epidemiološke situacije, ali ako situacija izmakne kontroli apsolutno postoji i ta mogućnost. Rekao je kako je došlo do smanjenja ulaska iz Srbije za 20 posto i iz BiH za 40 posto jer 70 posto zahtjeva za ulaskom iz tih zemalja nije bilo opravdano, ustvrdivši da to nije odluka za spas turističke sezone i gospodarstva, već epidemiološka odluka.
"Društveni život i gospodarstvo ne mogu stati, ali zdravlje i život ljudi nemaju alternativu", naglasio je.
U Splitu, Zagrebu i Osijeku zabranjeni su posjeti bolnicama i domovima za starije i nemoćne zbog nepovoljne epidemiološke situacije, a u drugim županijama, gdje je situacija povoljnija, mjere su slabije.
"Epidemiološka situacija u nekim županijama je iznimna, nisu imale ni 10-ak zaraženih, a sad nemaju nikog", kazao je Beroš, dodavši kako sukladno epidemiološkoj situaciji će se određivati određene mjere.
Ministar zdravstva kaže da smo u početku epidemije u zdravstvenom sustavu pripremili kapacitete koji se mogu reaktivirati.
"Političari koji se ne pridržavaju mjera stožera ne šalju baš najbolju poruku građanima", smatra Beroš.
Ministar zdravstva rekao je i kako su epidemiološke službe i Državno izborno povjerenstvo u kontaktu te će imati sastanak kako bi prilagodili mjere za nadolazeće izbore epidemiološkoj situaciji. Ustvrdio je i kako će glasovanje biti omogućeno i svima koji su u samoizolaciji.
"To je zadatak DIP-a i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo", rekao je Beroš.
Razgovarat ćemo s veledrogerijama
Za kraj ministar zdravstva prokomentirao je dug bolnica veledrogerijama.
"Dug veledrogerijama postoji već dugi niz godina. Kriza s koronavirusom poremetila je i njihove i naše financije, ali potrebno je sjesti i razgovarati. Važniji je razgovor o sistemskom rješavanju tog problema kako ne bi ubuduće gomilali dugove", zaključio je Beroš.
Izvor: NOVA TV/Vlada
Pisane vijesti |
Vili Beroš