Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica gostovao je u središnjem Dnevniku HTV-a.
Na početku je komentirao situaciju oko presude Ivi Sanaderu i Zsoltu Hernadiju. Mađar je nedostupan hrvatskom pravosuđu, a pravomoćno je osuđen na dvije godine zatvora.
„Mi smo od 2013. godine pokušali s nizom instrumenata zapravo osigurati njegovo prisustvo u RH. To je međutim bilo bezuspješno. Preostaje nam koristeći instrumente koje imamo, očekujemo reakciju nadležnih pravosudnih tijela u RH“, kazao je.
To su, nastavio je, instrumenti i alati koji su utvrđeni međunarodnim i hrvatskih propisima i očekujem da ako se on uhiti temeljem Europskog uhidbenog naloga da se on izruči Hrvatskoj.
Pripremaju se izmjene Zakona o kaznenom postupku i Zakona o parničnom postupku
MOL najavljuje obraćanje Ustavnom sudu.
„To su pravne mogućnosti koje stoje na raspolaganju gospodinu Hernadiju, oni ih imaju pravo koristiti. Ne bih u ovom trenutku prejudicirao odluku Ustavnog suda, na njima je da odluče u konkretnom predmetu“, kazao je ministar.
Malenica dodaje da je dugotrajnost postupaka, kao u slučaju bivšeg premijera Ive Sanadera, problem, dodajući da su oni toga svjesni.
„Svjesni smo da dugotrajni postupci ne ulijevaju povjerenje kod građana. Ne bih ulazio u detalje konkretnog predmeta, činjenica je da su predmeti koji su najeksponiraniji ujedno i predmeti s velikim brojem svjedoka, opsežnim dokaznim materijalima. Mi pripremamo izmjene Zakon o kaznenom postupku i Zakona o parničnom postupku, a što ide u smjeru ubrzavanja sudskih postupaka“, kazao je.
Prilikom izmjena kaznenih zakona, može se razmisliti o pitanju toga je li okvir primjeren ili ne, to jest treba li postrožiti sankcije za takva kaznena djela.
„Mislim da nizom promjena ćemo ići u smjeru vraćanja povjerenja građana u hrvatsko pravosuđe, što neće biti laki zadatak. Odlučili smo se s nizom aktivnosti, vratiti povjerenje. Neovisno i kvalitetno pravosuđe je misija i vizija Ministarstva pravosuđa i uprave da do 2025. godine imamo efikasno i kvalitetno pravosuđe“, izdvojio je.
Predviđeno je 13 reformi
O ulozi novog predsjednik Vrhovnog suda Radovana Dobronića, Malenica je kazao:
„Prema izjavama gospodina Dobronića vidimo da je otvoren za suradnju i razgovor, vjerujem da ćemo ovaj tjedan imati sastanak da ćemo mu prezentirati aktivnosti Ministarstva pravosuđa i uprave. Tu su najbitnije izmjene zakona o sudovima. Prezentirali bi stvari koje su bitne za promjene u pravosuđu i promjene u percepciji pravosuđa. Vjerujem da ćemo imati iskreni dijalog.“
Ministar Ivan Malenica predstavio je niz mjera koje bi već u idućih nekoliko godina trebale ubrzati procese i preokrenuti trend rasta nepovjerenja građana u pravosuđe. Na hrvatskim sudovima trenutačno je oko 460.000 neriješenih predmeta.
Najviše ih je, više od 50.000 na Općinskom sudu u Zagrebu. Slijede sud u Rijeci s oko 38.000 neriješenih predmeta, Splitu s oko 37 i Osijeku s 20-ak tisuća slučajeva koji čekaju pravorijek.
On se najdulje, u prosjeku čak 761 dan, čeka na sudu u Splitu. U Zagrebu se čeka oko 600, jednako toliko i u Rijeci, dok se u Osijeku sudski pravorijek čeka malo manje od 300 dana.
Planira se i učinkovitiji način dostavljanja sudskih odluka, edukacija te sigurnosna provjera sudaca.
„U okviru Nacionalnog plana otpornosti i oporavka predviđeno je 13 reformi, šest investicija vrijednih 740 milijuna kuna. Ulaganja su bila u proteklih pet godina, dakle 200 milijuna kuna za digitalizaciju, 500 milijuna kuna za infrastrukturu“, kazao je ministar Malenica.
Važno je i ujednačiti sudsku praksu. Novi predsjednik Vrhovnog suda tako je poslao jasnu poruku da, primjerice, korištenje uzvika Za dom spremni ne može ostati bez sankcije.
„Mi imamo, smatram, kvalitetan zakonodavni okvir koji je utemeljen i na praksi europskih sudova, što je i potvrdio Ustavni sud RH, ali evo, u narednim danima sjest ćemo i porazgovarati“, rekao je Malenica.
Izvor: HRT/Vlada
Pisane vijesti