Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica rekao je u Hrvatskom saboru da su zakonom o izbornim jedinicama ispunili zahtjeve Ustavnog suda po kojima svaki glas treba vrijediti jednako.
Poručio je i da se prijedlogom zakona išlo u minimalne korekcije, te da izborna pravila ostaju ista.
Više puta je pojasnio da dvije trećine birača ostaje u istim izbornim jedinicama dok će samo njih 22 posto promijeniti izborne jedinice. Također, poštovana je i preporuka Ustavnog suda da se koliko je to moguće prate granice administrativnih jedinica.
Napomenuo je i da se prvi put uvodi nadzor nad praćenjem eventualnih promjena u broju birača o kojima će nadležno ministarstvo obavještavati Vladu i Hrvatski sabor, te će se u slučaju da odstupanja pređu pet posto reagirati kroz izmjene propisa.
Zastupnika Željka Sačića zanimalo je zašto je u Registru birača gotovo pola milijuna birača više nego što ima punoljetnih stanovnika, a Malenica je odgovorio da je taj Registar kriterij za izračun veličine izbornih jedinica koji se ažurira temeljem evidencije prebivališta koje vodi Ministarstvo unutarnjih poslova. "Kada dođe dan izbora glasaju birači, a ne stanovnici", kazao je.
Urša Raukar Gamulin upitala je kako su se pri izradi zakona držali preporuka Venecijanske komisije kada u izradi zakona nisu uključili neovisne stručnjake i predstavnike oporbenih stranaka. Ministar joj je odgovorio kako ih oporba optužuje za manipulaciju i izborni inženjering, a kada bi se glasovi od prije četiri godine pretočili u nove izborne jedinice Možemo! dobiva isti broj mandata, a SDP dva mandata više.
Izborna pravila znaju se godinu dana prije izbora
Zastupnicu Barbaru Antolić Vuporu zanimalo je mogu li se izborna pravila mijenjati manje od godinu dana prije izbora. Malenica rekao kako se izborna pravila znaju godinu dana prije izbora. No, podsjetio je da je 2014. predsjednik SDP-a Peđa Grbin bio predsjednik saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav kada su utvrđena odstupanja i do 15 posto.
Tada je, kazao je, Grbin novinarima odgovorio da godinu dana prije izbora neće ići u velike izmjene zakona već u minimalne korekcije da svaki glas jednako vrijedi. Također, podsjetio je i da je SDP tada odbio i prijedlog Gonga da se zemlja podjeli na šest izbornih jedinica.
"Isti ljudi koji su sada u Saboru i koji promoviraju model šest izbornih jedinica, tada su u saborskoj raspravi odbili prijedlog Dragutina Lesara i Gonga o šest izbornih jedinica", rekao je Malenica.
Izvor: Hina/Vlada
Pisane vijesti