Bačić za HTV: Nema razloga plaćati 2 milijuna eura hostelu, a imati prazna 102 stana

Svi oni koji budu htjeli ući u prikladan i kvalitetan smještaj, moći će ući u roku od mjesec dana. Na području Gline i Petrinje završavamo oko 600 stambenih jedinica koje će prije svega biti za smještaj naših sugrađana koji ne mogu živjeti u svojim zgradama jer nisu obnovljene, rekao je u Dnevniku HTV-a Branko Bačić, ministar graditeljstva.

Bačić je danas posjetio Glinu te izrazio zadovoljstvo dinamikom obnove.
 
- Želio bih da ta dinamika bude još brža, ali limitirani smo nedovoljnim kapacitetima građevinske operative na području petrinjskog i zagrebačkog potresa pa tako ponekad i naše javne nabave za izbor izvođača radova ne možemo dovršiti jer ili se nitko nije javio ili su cijene previsoke, pojasnio je Branko Bačić, potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.
 
Ministar kaže kako je u ovom trenutku teško precizirati točan datum kad će biti gotova obnova na Banovini.
 
- Pozivam naše sugrađane čije su kuće oštećene u potresu da svoj zahtjev podnesu do kraja godine kada istječe rok. Prema našoj procjeni za negdje 13-14 mjeseci bi mogli riješiti sve zahtjeve, kojih je u ovom trenutku 4.000 u našem Ministarstvu, za jedan od vidova obnove - bilo da moramo graditi zamjenske kuće, konstrukcijsku ili nekonstrukcijsku obnovu, rekao je Bačić.
 
Paralelno s time, kaže Bačić, rješavat će se nabava za izvođenje radova.
 
- Vjerujem da će u idućih nekoliko godina biti potpuno završen oštećeni dio objekata na zagrebačkom i petrinjskom potresu, rekao je.
 
Financijski neodrživo plaćati smještaj u hostelu
 
U hostelu Arena nakon potresa privremeno su smještena 144 stanovnika Zagreba.
 
- U međuvremenu jedan od mojih prvih koraka bila je obnova cjelokupnog fonda u vlasništvu RH na području zagrebačkog i petrinjskog potresa. U proteklih nekoliko mjeseci obnovili smo 156 stanova, samo u Zagrebu 102 stana. U te stanove uložili smo oko 4 milijuna eura. To su kvalitetno uređeni stanovi, rekao je Bačić.
 
Istovremeno hostel Arena, kazao je Bačić, mjesečno fakturira iznos od oko 160 tisuća eura.
 
- Na godišnjoj razini mi taj smještaj plaćamo milijun i 920 tisuća eura. Držim da bi politički bilo krivo i financijski neodrživo da s jedne strane plaćamo smještaj u hostelu, a da s druge strane uređeni stanovi ostanu prazni. Zbog toga smo rekli svima njima koji imaju pravo na obnovu da im osiguravamo adekvatan smještaj gdje ne plaćaju stanarinu, a država im plaća i režije, rekao je Bačić.
 
Na pitanje što ako starija gospođa na korištenje dobije stan na 5. katu bez lifta, Bačić odgovara da je to najmanji problem.
 
- Ona može izabrati bilo koji stan u Zagrebu koji odgovara njenim potrebama, rekao je ministar.
 
Podsjetio je kako država plaća stanarinu za 1800 građana čiji su stanovi oštećeni, a još nisu obnovljeni.
 
- I još plaća režije u iznosu od 160 eura ako je višečlano domaćinstvo, kazao je.
 
Kad je riječ o socijalnim slučajevima odnosno onima koji ne mogu plaćati stanarinu, Bačić je naglasio kako nitko neće ići na ulicu.
 
- Ovdje se radi o brizi države za svoje sugrađane. Napravit ćemo sve da smještaj bude prikladan i primjeren današnjem vremenu, poručio je.
 
Izvor: HRT/Vlada

Pisane vijesti