U povodu 24. godišnjice smrti utemeljitelja moderne države Hrvatske dr. Franje Tuđmana, predsjednik Vlade Andrej Plenković položio je vijenac na njegovom grobu na zagrebačkom groblju Mirogoj.
U izjavi medijima, predsjednik Vlade Andrej Plenković je izdvojio golem doprinos dr. Franje Tuđmana u ostvarenju sna hrvatskog naroda te mu je zahvalio na svemu što je učinio.
"Položili smo vijenac i zapalili svijeće čovjeku koji je u prijelomnim trenutcima za svijet, Europu i Hrvatsku prepoznao trenutak te bio predvodnik ključnih procesa u kontekstu demokratskih procesa na području srednje i istočne Europe. Osnovao je HDZ i dobio veliko plebiscitarno povjerenje hrvatskog naroda na prvim demokratskim izborima 1990. godine i potom predvodio Hrvatsku u posebnim, jedinstvenim i neponovljivim 90-ima", poručio je Plenković.
Sustavno ostvarivanje hrvatskih nacionalnih interesa
Naglasio je golem doprinos dr. Tuđmana u ostvarenju sna hrvatskog naroda o svojoj državi, slobodi, međunarodnom priznanju, oslobađanju okupiranih područja, članstvu u UN-u, Organizaciji za europsku sigurnost i suradnju, Vijeću Europe, kao i zacrtanom planu izgradnje institucija, europeizacije zemlje, i uspostavljanju slobodnog tržišta.
"Danas, s vremenskim odmakom, možemo biti svjesni i zahvalni zbog uloge predsjednika dr. Tuđmana u stvaranju suvremene hrvatske države i svemu što je postavilo temelj ovoga što danas, kao svojevrsni nasljednici i političari s povjerenjem hrvatskog naroda činimo za dobrobit hrvatske države i hrvatskog naroda u uvjetima brojnih kriza, ali i okolnostima u sustavnog ostvarivanja strateških nacionalnih ciljeva. Zato mu još jednom hvala za sve što je učinio za hrvatsku domovinu", kazao je Plenković.
Rekao je i kako su sve one temeljne postavke iz Tuđmanova znamenitog govora u Hrvatskom saboru 1990. nastavili provoditi.
„Tih 10 točaka i danas su svojevrsna smjernica politikama koje provodimo“, poručio je.
Veleposlanstvo će pokriti troškove povratka hrvatskih državljana iz Grčke
Premijer Plenković kazao je, vezano uz puštanja dijela hrvatskih navijača iz grčkih zatvora, kako je veleposlanstvo Republike Hrvatske u Ateni dobilo naputak da pokrije cijeli paket troškova za njihov povratak ako nemaju sredstava. Dodao je i kako se oni u Hrvatsku vraćaju pojedinačno.
"Država zato i služi, da pomogne državljanima koji su daleko od svoje domovine, prijatelja, doma i obitelji", rekao je.
"Odluka je donesena u petak za puštanje 31 hrvatskog državljana. Mi smo u okolnostima u kojima su oni bili pritvoreni, kako su došli, imaju li neki od njih uopće dokumenata, sredstava ili bilo što kod sebe. Nalaze se diljem Grčke po različitim zatvorima. Događa se proces bez presedana, grčki sudovi, grčko tužiteljstvo i njihov zatvorski sustav radi vikendom što se još nikad nije dogodilo. Grčka je napravila napor da se, nakon odluke koja je donesena u petak, napravi izvanredni korak i da ih se što prije pusti. U tim okolnostima hrvatsko veleposlanstvo u Ateni radi non-stop i ima otvorena vrata za hrvatske državljane", istaknuo je Plenković.
Do sada je, kazao je, njih nešto manje od 20 došlo u veleposlanstvo, a neki od njih su tražili da im se izda putni list jer nemaju nikakve dokumente.
"Neki od njih su tražili potporu da im se daju financijska sredstva da kupe karte kako bi se vratili u Hrvatsku. Nitko od njih za sada nije tražio novac za jamčevinu. Za sada jamčevinu plaća odvjetnik koji je tamo angažiran pa će se to kasnije, pretpostavljam, refundirati od obitelji. Veleposlanstvo je dobilo naputak da cijeli taj paket koji bi mogao iskrsnuti - jamčevina, putni list, troškovi za putovanje u Hrvatsku - da im se to pokrije, a kasnije će se to rješavati. To je u biti sasvim uobičajena procedura kada hrvatska veleposlanstva i konzulati pomažu hrvatskim državljanima u situacijama kada su u teškoćama i nemaju sredstava", naglasio je.
Na pitanje hoće li oni morati vratiti taj novac, premijer Plenković je rekao da će to veleposlanstvo rješavati.
Na pitanje hoće li se oni svi zajedno vratiti i hoće li biti organizirani prijevoz, rekao je da većina od onih koji su pušteni u petak, odnosno puštaju se u petak, subotu samo je njih troje-četvero bilo u Ateni.
"Oni su u različitom dijelovima Grčke i različitim zatvorima. U dogovoru veleposlanstva i grčke policije velika većina njih je prepraćena od strane grčke policije u Atenu, što je dobro za njih i njihovu sigurnost, i oni danas svatko u individualnom aranžmanu dolazi nazad", pojasnio je premijer.
Osnaživanje i ulaganje u Hrvatsku vojsku
Novinare je zanimalo i kada će hrvatska vojska moći koristit oklopna vozila Bradley, koje je Hrvatska nabavila od SAD-a te se transportiraju na modernizaciju u tvornicu Đuro Đaković u Slavonski Brod.
"Ideja je da se od 89 Bradleya njih više od 60 osposobi za funkcioniranje. Dio će služiti kao bazen za rezervne dijelove za one koji će biti operativni. Đuro Đaković ima zadaću da taj proces sustavno i sukcesivno radi. Trebat će neko vrijeme i biti će u sljedećim godinama spremni na raspolaganju jačanju sposobnosti hrvatske kopnene vojske", rekao je.
Upitan o današnjem prosvjedu mještana Resnika zbog gradnje Centra za gospodarenje otpadom uzvratio je kako to razumije.
"Razumijem to, ja još nisam vidio ni jednu gradsku četvrt gdje ljudi vape da odlagalište otpada bude baš kod njih", ustvrdio je.
Izvor: Hina/Vlada
Pisane vijesti