Ministarstvo pravosuđa i uprave danas je izvijestilo kako je Udruga hrvatskih sudaca (UHS) odbila novi prijedlog ministarstva o povećanju plaća za gotovo 698 eura neto u manje od godinu dana.
Kako je navedeno u priopćenju ministarstva, ovo bi bilo najveće povećanje plaća sudaca u proteklih nekoliko godina, da je Udruga hrvatskih sudaca pristala na njihov prijedlog.
Dodaju da je predloženi model, koji je na jučerašnjem sastanku članovima UHS-a predstavio ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica uključivao uvođenje prava na božićnicu, regres, uskrsnicu, darova za djecu, sistematski pregled, a sve u visini ugovorenoj za državne službenike i namještenike.
Iz ministarstva poručuju da je prijedlog o povećanju plaća realan i ostvariv, te da bi na mjesečnoj razini sucima to značilo povećanje od dodatnih 115 eura neto.
Uvođenje materijalnih prava, na koja drugi dužnosnici ne ostvaruju pravo, jedan je od zahtjeva udruge hrvatskih sudaca koji je u ovom trenutku moguće ispuniti.
Naglasili su i kako je nakon prošlogodišnjeg usvajanja zakonskih izmjena, prosječna neto plaća najbrojnije skupine pravosudnih dužnosnika već uvećana za 583 eura neto. To povećanje se ne zasniva na pretpostavkama, već na stvarnim podacima o isplaćenim plaćama, sukladno sustav Centraliziranog obračuna plaća, prema kojem se svim sucima obračunavaju plaće.
Osnovica za suce nije rasla 8 već 13 posto
Navode, također, kako nije jasno zašto Udruga hrvatskih sudaca u javnom prostoru kao dogovor spominje povećanja koja su bila predložena u prijašnjim razgovorima, ali s osnovicom nižom od one koju je Vlada predložila u konačnom prijedlogu zakona, te podsjećaju da osnovica za sve suce nije rasla
8 već 13 posto.
Uz spomenuto, u Udruzi hrvatskih sudaca UHS zaboravljaju i na povećanja drugih prava koja su ostvarena u prethodnoj godini, a koja su doprinijela povećanju primanja pravosudnih dužnosnika. To je u prvom redu povećanje naknada za upućivanje na drugi sud, kao i povećanje naknada za dežurstva.
Ministarstvo pravosuđa i uprave ostaje privrženo dijalogu s predstavnicima pravosudnih tijela o uređenju sustava plaća pravosudnih dužnosnika, a u isto vrijeme ističe da se učinci tog uređenja ne mogu realizirati dok se ne uredi sustav plaća službenika i namještenika u državnoj službi i javnim
službama.
Radna skupina, osnovana s ciljem cjelovitog uređenje sustava plaća, koje uključuje i pitanje indeksacije i stupnjevanje plaća pravosudnih dužnosnika, nastavit će s radom, kažu u ministarstvu, a rješenje za uređenje sustava plaća može se tražiti samo u okvirima institucionalnog djelovanja i sukladno
vremenskim, ljudskim i financijskim mogućnostima.
Izvor: HINA/Vlada
Pisane vijesti