Čestitam Dan antifašističke borbe! Danas se prisjećamo osnivanja prve antifašističke postrojbe u Hrvatskoj, 22. lipnja 1941. Odajemo počast hrvatskim antifašistima koji su hrabro ustali protiv nacističkog i fašističkog režima u Europi, a Hrvatsku svrstali među zemlje pobjednice u Drugom svjetskom ratu, poručio je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Središnje obilježavanje Dana antifašističke borbe održano je u spomen-parku Brezovica pored Siska gdje je odana počast hrvatskim antifašistima koji su tijekom Drugog svjetskog rata svoje živote položili za slobodu.
Borba protiv zločinačkih ideologija nacizma i fašizma
„Ovo je prigoda da se još jednom prisjetimo svih onih koji su ovdje ustali protiv nacizma i fašizma, zločinačkih ideologija koje su do tada ostavile svoj zločinački trag diljem Europe“, kazao je na svečanosti izaslanih predsjednika Vlade, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.
Dodao je kako nema prijepora oko toga da je borba protiv tog zla bila itekako opravdana, naglasivši povijesnu činjenicu da je antifašistički pokret bio najjači upravo u Hrvatskoj, a za to najveće zasluge imala tadašnja KPH, predvođena Andrijom Hebrangom.
Grlić Radman je podsjetio da je iz njihove borbe proizišlo formiranje ZAVNOH-a i federalne Hrvatske kao ravnopravne članice federativne-komunističke države, dodavši kako su brojni hrvatski partizanski borci, među kojima je bio i prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman sanjali svoju državu u kojoj će Hrvati doživjeti potpunu nacionalnu afirmaciju.
„Međutim, vrlo brzo se pokazalo kako će se morati krenuti na još jedan težak put - put stvaranja i obrane demokratske i neovisne Republike Hrvatske. I to baš pod vodstvom hrvatskog antifašista, prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana“, poručio je izaslanik predsjednika Vlade.
Podsjetio je da je upravo Franjo Tuđman bio glavni inicijator vraćanja digniteta povijesnog događaju osnivanja Prvog partizanskog odreda i to u samostalno, suverenoj i demokratskoj Hrvatskoj.
Naše su misli s onima koji su se tijekom hrvatske povijesti borili za vječni ideal slobode
Grlić Radman ocijenio je da je povijest hrvatskog naroda kroz stoljeća bila bremenita, jer smo oduvijek bili na vjetrometini zemljopisnog raskrižja civilizacija te smo, po tko zna koji put kroz povijest, pokušavali sačuvati svoju domovinu, svoj nacionalni identitet i biti svoj na svome.
„Demokratska, suverena i društveno uključiva Hrvatska, kao država oslobođena naslijeđa svih totalitarnih ideologija te kao članica najvažnijih organizacija slobodnog demokratskog svijeta jedina može jamčiti svim svojim građanima miran, ravnopravan i prosperitetan život“, kazao je Grlić Radman na kraju svog obraćanja te poručio kako naše misli moraju biti sa svima onima koji su se tijekom stoljeća hrvatske povijesti borili za taj vječni ideal slobode, među kojima su i pripadnici Prvog sisačkog partizanskog odreda.
Pisane vijesti