Plenković u posjetu Banovini: Obnovom stvaramo preduvjete za demografsku revitalizaciju i gospodarski razvoj ovoga kraja

Tijekom posjeta Sisačko-moslavačkoj županiji, premijer Plenković istaknuo je kako projekti poput otvaranja obnovljenih zgrada Srednje škole, Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom, Katastra i Državnog arhiva u Petrinji svjedoče da je dinamika obnove nakon potresa, i na Banovini i u Zagrebu, u visokom intenzitetu. "Ovo su samo neki od brojnih projekata. Ukupno smo do 31. srpnja ove godine investirali milijardu i 200 milijuna eura na području obuhvaćenom petrinjskim potresom, a milijardu i 900 milijuna eura na području obuhvaćenom zagrebačkim potresom", poručio je. Kako je danas i prvi dan školske godine, svim je učenicima i učiteljima zaželio puno uspjeha, a pogotovo prvašićima koji prvi puta ulaze u školske klupe. U razgovoru s novinarima osvrnuo se i na druge aktualne teme, poput poreza na nekretnine, cijena energenata, odnosa u vladajućoj koaliciji te dobre gospodarske pokazatelje. 

Predsjednik Vlade Andrej Plenković boravio je danas u posjetu Sisačko-moslavačkoj županiji gdje je obišao nekoliko objekata obnovljenih nakon potresa. Uz predsjednika Vlade bili su potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek te ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs.
 
U Petrinji je održana svečanost otvorenja Srednje škole, projekta vrijednog gotovo 11 milijuna eura. Obnova je omogućena zahvaljujući sredstvima zajma Svjetske banke, a zgradu zajedno s pripadajućim zemljištem donirala je tvrtka Gavrilović.

     
 
Škola izvodi gimnazijski te niz strukovnih programa, a zgrada se prostire na tri etaže, s gotovo 2400 m2 korisne površine, a u njoj je smješteno 13 učionica i 9 praktikuma i laboratorija opremljenih modernom tehnologijom i namještajem.Uz školu je dograđena i školska sportska dvorana površine 1800 m2, spremište za poljoprivrednu mehanizaciju te vanjsko sportsko igralište.
 
Obnova srednje škole preduvjet za kvalitetnije obrazovanje svih učenika u Petrinji
 
Predsjednik Vlade je naglasio kako je otvaranje nove zgrade Srednje škole velik događaj za Petrinju i Sisačko-moslavačku županiju.
 
"Napravili smo jako dobru investiciju, jako dobar potez i to je preduvjet za daljnju demografsku revitalizaciju, ali i preduvjet za kvalitetnije obrazovanje svih učenika koji će pohađati školsko obrazovanje u Petrinji,", istaknuo je.
 
Ovakvi projekti svjedoče i da je dinamika obnove nakon potresa, i na Banovini i u Zagrebu, u visokom intenzitetu, kazao je predsjednik Vlade.
 
"Ovo su samo neki od brojnih projekata. Ukupno smo do 31. srpnja ove godine investirali milijardu i 200 milijuna eura na području obuhvaćenom petrinjskim potresom, a milijardu i 900 milijuna eura na području obuhvaćenom zagrebačkim potresom", naveo je.
 
Obrazovanje je apsolutni prioritet Vlade
 
Kako je danas i prvi dan školske godine, premijer Plenković poželio je uspješnu školsku godinu  svim učenicima i učiteljima, a osobito prvašićima.
 
Istaknuo je da je obrazovanje apsolutni prioritet u svim aktivnostima Vlade te naveo kako je u 2016. proračun nadležnog ministarstva bio 1,6 milijarde eura, a ove je godine 3,8 milijardi eura.
 
Podsjetio je da je Vlada svim učenicima u svim osnovnim školama u Hrvatskoj osigurala besplatne udžbenike, besplatan prijevoz i besplatan obrok.  
 
Sve Vladine mjere usmjerene prema obrazovanju, dodao je, imaju za cilj mlade što bolje pripremiti za tržište rada, ali i za život općenito. 
 
Hrvatski dom ima veliki kulturni i obrazovni značaj za Petrinju i Petrinjce 
 
Predsjednik Vlade sudjelovao je i na svečanosti otvorenja Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom i zgrade Katastra i Državnog arhiva Petrinja, koji su također obnovljeni nakon potresa.

     
 
Čestitavši uime Vlade na okončanju projekta Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom, premijer je istaknuo njegov kulturni i obrazovni značaj za Petrinju i Petrinjce.
 
Podsjetio je da je Pučko otvoreno učilište radilo u privremenim uvjetima od potresa koji je pogodio Petrinju 2020., naglasivši da je tijekom ove godine uloženo jako puno truda i rada u njegovu obnovu.
 
Kazao je da ovakvi projekti pokazuju kako su sredstva iz Fonda solidarnosti i Nacionalnog plana oporavka i otpornosti usmjerena na pravi način.  
 
Uskoro otvorenje autoceste do Siska
 
Premijer je podsjetio da je zajedno s članovima Vlade već sudjelovao na otvorenjima brojnih projekata, od zgrade Gradske munjare, Veteranskog centra, do višestambenih zgrada i kuća.
 
Najavio je da će tijekom listopada biti otvorena i autocesta do Siska te da ministar Butković iduće godine kreće u raspasivanje natječaja za početak radova na spojnoj cesti Petrinja-autocesta, što će Sisak i Petrinju, kako je rekao, uključiti u prometne tokove hrvatskoga glavnoga grada i učiniti Sisačko-moslavačku županiju privlačnom za ulaganja.

     
 
Poručio je da se obnovom stvaraju preduvjeti i za demografsku revitalizaciju i gospodarski razvoj ovoga kraja, čestitavši još jednom svima koji su sudjelovali u obnovi Hrvatskog doma i zgrade Katastra i Državnog arhiva u Petrinji.
 
Povećanje cijena energenata minimalno, Vlada je uspjela svojim mjerama olakšati krizu i očuvati socijalnu koheziju
 
U razgovoru s novinarima premijer Plenković osvrnuo se i na druge aktualne teme. Upitan strahuje li od porasta cijena hrane, nakon porasta cijena energenata koji će uslijediti, predsjednik Vlade podsjetio je da je Vlada u protekle tri godine u energetskoj krizi osigurala da cijena energenata ostane ista.
 
I jutros je održana telefonska sjednica Vlade na kojoj je opet smanjena cijena naftnih derivata, dodao je, a i dalje je tridesetak proizvoda potrošačke košarice ograničeno.
 
"Svojim smo mjerama učinili maksimalne napore kako bismo olakšali obu krizu koja traje već tri godine i očuvali socijalnu koheziju", poručio je naglasivši kako se cijena energenata nije dizala ni vrtićima, ni školama, ni fakultetima, ni zdravstvenim i socijalnim ustanovama, ni općinama, gradovima i županijama.
 
Najavljeno minimalno povećanje, koje je i dalje u okviru visoko subvencioniranog Vladinog paketa mjera vrijednog oko 250 milijuna eura, osjetit će se tek na računima za struju za studeni od 6,4 posto, a zatim još dodatnih tri posto.
 
Ta su povećanja u skladu s postupnim izlaskom iz mjera državnog intervencionizma koje je poduzimala Vlada, kao jedini akter koji je mogao pomoći građanima i gospodarstvu.
 
Da su te mjere u potpunosti uspjele, naglasio je premijer Plenković, pokazuje i gospodarski rast koji će na godišnjoj razini biti oko 3,5 posto.
 
Rekordna zaposlenost, odlična turistička sezona i kontinuirano smanjenje stope inflacije
 
Uz to, dodao je, u Hrvatskoj radi milijun i 750 tisuća ljudi, što je rekordan broj zaposlenih uz istovremeno najmanji broj nezaposlenih ikada, oko 87 tisuća.
 
Turistička sezona bolja je nego lanjska koja je bila rekordna, a inflacija se spustila na 1,8 posto, uz rast plaća i prosječne i medijalne i minimalne.
 
"Kad gledamo cjelinu, uz strateška postignuća i brojne infrastrukturne projekte, ukupna slika je itekako dobra", zaključio je.
 
Novi paket mjera je kalibriran prema onima kojima je to najviše potrebno, dodao je.
 
Što se tiče vladajuće koalicije, s  obzirom na interna previranja u DP-u, premijer je ustvrdio da je ona stabilna, dodajući kako je svejedno podržava li je 76, 77, 78 ili više zastupnika.
 
Porezna reforma ponovno će biti rasterećujuća, cilj poreza na nekretnine je utjecati na priuštivo stanovanje 
 
Novinare je zanimalo kada će biti predstavljen porez na nekretnine, a premijer je kazao kako će se obaviti još konzultacija i na razini vlade i stranke i s koalicijskim partnerima.
 
"Cijela porezna reforma bit će ponovno rasterećujuća", najavio je pojasnivši kako u Hrvatskoj već postoji takav porez, a to je porez na kuće za odmor, dok se sada samo počela koristiti ta formulacija.
 
Cilj Vlade je utjecati na smanjenje cijene kupoprodaje kvadrata i najma, u okviru stambene politike, kako bi stanovanje bilo priuštivo, pogotovo mladim generacijama.
 
Nikad veće povećanje plaća u obrazovanju i znanosti nego u mandatima ove Vlade
 
Osvrnuo se i na razgovore sa sindikatima u obrazovanju vezane uz novi granski kolektivni ugovor. Podsjetio je da je Vlada povećala osnovicu u mandatu za 40 posto, dok su plaće povećane za 60 posto te da nikada većeg povećanja plaća u obrazovanju i znanosti nije bilo.
 
Svatko igra svoju ulogu, dodao je, i dok Vlada čini da svima bude bolje, sindikati se bore za svoje članstvo i svoju branšu.
 
Lakonski i PR-ovski pristup tim temama, dodao je, nije smisao socijalnog dijaloga, naglasivši da je upravo ova Vlada taj dijalog unaprijedila. Podsjetio je da on osobno, kao i svi članovi Vlade, sudjeluje na četiri sastanka Gospodarsko-socijalnog vijeća godišnje.
 
Uz to, istaknuo je, socijalne partnere se konzultira pri svakoj važnoj temi, poput primjerice velike reforme plaća u državnoj i javnim službama.
 
Politika dvostrukih standarda, u kojoj se Milanoviću prelazi preko kršenja Ustava, uvreda i obijesnog korištenja vojnih helikoptera, loša je za hrvatsku demokraciju
 
Upitan podržava li smanjenje ovlasti predsjedniku, u smislu Zakona o obrani, premijer Plenković je kazao kako to u ovom trenutku nije ključna tema.
 
"Ključna je tema razbacivanje novcima poreznih obveznika za obijesno korištenje vojnih helikoptera", poručio je ponovno upozorivši na dvostruka mjerila u nekim medijima koji su u funkciji Milanovića, a koji preko toga lakonski prelaze i bave se policijskim plovilima za koje je normalno da prevoze svaku štićenu osobu na otoke.
 
Kao i preko te teme, podsjetio je, Milanoviću se olako prelazilo i preko kršenja Ustava te brutalnih uvreda svim mogućim protivnicima i medijima koji su nešto "zucnuli protiv".
 
"I onda se dio tradicionalnih trabanata stavlja njemu u funkciju ne bi li ga štitilo i skretalo pozornost. Ta politika dvostrukih standarda je loša za hrvatsku demokraciju, za naš javni prostor i za opću kulturu dijaloga", poručio je.  
 
Suradnja u sprječavanju nezakonitih migracija stalna tema s BiH
 
Izrazio je žaljenje zbog nesreće kod Slavonskog Broda, u kojoj su stradali migranti, a koju su skrivili krijumčari u bijegu pred policijom.
 
Što se tiče suradnje u pogledu sprječavanja nezakonitih migracija s Bosnom i Hercegovinom, kazao je da je ona stalna tema, a o tome je razgovarao i tijekom prošlotjednog posjeta toj zemlji.
 
Osudio je huliganske nerede uoči jučerašnje nogometne utakmice između reprezentacija Hrvatske i Posljske u Osijeku.
 
Divljaštvo na stadionima treba najstrože kazniti, takvo ponašanje nema veze sa sportom
 
"Huliganizam i divljaštvo kontinuirano osuđujemo i suzbijamo, a želimo da kazne za one koji stvaraju incidente na stadionima budu, nakon što su određene kao visoke u zakonskim okvirima, i u sudskoj praksi jednako tako vidljive", poručio je istaknuvši kako takvo ponašanje nema nikakve veze sa sportom te kako je navijačko nasilje fenomen koji, nažalost, postoji svuda.
 
Izborniku Zlatku Daliću i reprezentaciji čestitao je na sjajnoj utakmici i pobjedi, a kapetanu Luki Modriću i rođendan, kazavši kako nije mogao dati bolji poklon i sebi i Hrvatskoj.
 
Prigodom posjeta Sisačko-moslavačkoj županiji, premijer Plenković obišao je i obnovljene obiteljske zamjenske kuće u Donjoj Bačugi te kompleks zgrada odgojno-obrazovne i kulturne namjene u Sisku.
 
Posjet županiji završio je u Popovači obilaskom Osnovne škole Zorke Sever, koja provodi eksperimentalni program cjelodnevne škole.

Pisane vijesti