Ministar zdravstva Vili Beroš gostovao je u Dnevniku HTV-a gdje je govorio o štrajku zdravstvenih djelatnika i aktualnostima u zdravstvu te poručio da briga za pacijente mora biti na prvom mjestu svima u zdravstvenom sustavu.
Beroš je rekao kako je s ravnateljima bolnica u kontinuiranom kontaktu.
- Njihov izvještaj je da u bolničkom sustavu 548 zdravstvenih djelatnika štrajka, što je otprilike 0,74 posto. Vjerujem da je do razlika u brojkama došlo što mnogi simpatiziraju štrajk, ali vrijedno i dalje rade svoj posao, na čemu im kao ministar zahvaljujem. Briga za pacijente mora nam biti na prvom mjestu, rekao je.
"Svaki pregled koji je odgođen ide nekome na dušu"
Beroš je istaknuo kako do kaosa nije došlo, kao što mediji neopravdano najavljuju.
- Ipak, bilo je određenih problema u određenim zdravstvenim ustanovama, poglavito u KBC-u Split, bolnici u Zaboku i Virovitici. Danas je na nivou cijele Hrvatske odgođeno 37 CT-a i 15 CT pregleda u kontekstu nacionalnih preventivnih pregleda, 94 magnetne rezonance, ukupno 99 rendgen pretraga, 27 mamografija i 86 mamografija iz nacionalnog preventivnog programa. Nije riječ o ukupno velikoj brojci. Svaki pregled koji je odgođen ide nekome na dušu. Ide meni i onima koji ga nisu napravili, rekao je.
Povijesni iskorak u povećanju plaća u zdravstvu
Dotaknuo se plaća u zdravstvu.
- Svjedočimo da je prosječno povećanje plaća u zdravstvenom sustavu 32 posto. To je povijesni iskorak. U kontinuitetu od 2016. godine plaće u zdravstvu rastu. Za povećanje plaća bila je predviđena suma od 270 milijuna eura na godišnjoj razini, za povećanje na osnovi novih uredbi i novih koeficijenata. U socijalnom dijalogu sa sindikatima došli smo čak do 528 milijuna eura više na godišnjoj razini. Svima su rasle plaće, ali ne svima jednako. Zakon koji je iznjedren nakon niza desetljeća trebao je ispraviti određene nelogičnosti i pogreške u sustavu koje su postojale u sustavu plaća u javnim i državnim službama.
Cilj ovog zakona bio je da se za isti rad dobije ista plaća.
- Tome smo poprilično bliži. Nije moguće uspoređivati koeficijente iz jednog sustava lako i neovisno o drugim faktorima i drugim sustavom. Djelatnici zdravstvenog sustava koji su prvostupnici u zdravstvu traže izjednačavanje koeficijenata s učiteljima i profesorima iz obrazovnog sustava što nije moguće. Nije riječ o istom obrazovnom nivou, naglasio je.
Smatra kako je za osnovicu i koeficijente potpuno drugačija priča.
- Ovaj Zakon o novim plaćama u javnom i državnom sustavu determinirao je način rješavanja ovog problema. U početku smo znali da neće svi biti zadovoljni. Iz toga smo determinirali zakonski postojanje vijeća koje sagledava posljedice i učinke ovih uredbi. U roku od dva, tri tjedna, već ranije je predviđeno da se vijeće aktivira. Svi oni koji imaju prigovore, djelatnici u javnim i državnim službama na svoje koeficijente, mogu se obratiti vijeću koje je u domeni Ministarstva pravosuđa. Vjerujem da će to onda spriječiti štrajk, rekao je.
"Nemam legitimitet rješavati pitanje koeficijenata izvan zakonski determiniranog vijeća"
Kad je riječ o osnovici, kaže kako su na početku granskog i temeljnog kolektivnog pregovaranja.
- Vlada je na prošlotjednoj sjednici imenovala pregovarački odbor za gransko kolektivno pregovaranje i isto će ovaj tjedan ministar Piletić učiniti za temeljno kolektivno pregovaranje. Na temelju toga bi se to trebalo riješiti. To je jedino pravo i legitimno mjesto za razgovor za povećanje osnovice, rekao je.
Istaknuo je kako ne zna do kada će štrajk trajati.
- Kao ministar nemam legitimitet rješavati pitanje koeficijenata izvan zakonski determiniranog vijeća. To sve predstavnici sindikata znaju. Kroz dva do tri tjedna će se vijeće sastati i tada će se evaluirati sve nelogičnosti koje moguće postoje u sustavu, dodao je.
Preventivni pregledi
Komentirao je i pilot-projekt preventivnih pregleda. Naglasio je kako je zabrinjavajuće da su zdravstveni pokazatelji poražavajući, od onih koji su ispitani.
- Neovisno bilo njih 100, 200 ili 100 tisuća. Njih 70 posto ima loše zdravstvene pokazatelje. Imaju prisutne rizične faktore, tihe ubojice. To je ono što treba mijenjati. Po nama u ministarstvu i HZJZ-u pilot je pogodio bit našeg problema, a to je neadekvatna briga o zdravlju naših građana. Zato ministarstvo i ova Vlada žele potaknuti jedan novi proizvod - preventivne zdravstvene preglede gdje bi aktivno pozivali naše građane da ih educiramo o načinu brige za svoje zdravlje, rekao je Beroš.
Upitan kako riješiti problem liječnika opće medicine koji kažu da su zatrpani birokracijom i da se time nemaju vremena baviti, Beroš je rekao kako su administrativnim rasterećenjem na pravom putu to napraviti i to vrlo brzo.
Izvor: HRT/Vlada
Pisane vijesti |
Vili Beroš