Piletić: Novim Zakonom o privremenom uzdržavanju dodatno cemo osnažiti prava djece na uzdržavanje

U Hrvatskoj pravo na privremeno uzdržavanje trenutno ima 1343 djece, rekao je danas u Hrvatskom saboru ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić tijekom rasprave o prijedlogu Zakona o privremenom uzdržavanju kojim se osniva alimentacijski fond i povećavaju potpore.

Konačnim prijedlogom Zakona o privremenom uzdržavanju osniva se alimentacijski fond, povećava iznos potpore i produžuje njeno vremensko trajanje, a Piletić je kazao da žele dodatno osnažiti zaštitu prava djeteta na uzdržavanje te osigurati bolju podršku najranjivijim članovima našeg društva.
 
"Ovako predloženim zakonom odgovaramo na stvarne potrebe djece čiji roditelji ne ispunjavaju obveze uzdržavanja. Cilj zakona je osigurati djeci uvjete za dostojanstven život, kvalitetan rast i njihov osobni razvoj", poručio je, navodeći da je za provedbu ovog zakona u 2025. godini planirano dodatnih 13,3 milijuna eura.
 
Istaknuo je kako trenutni mjesečni iznos potpore, koji prosječno iznosi 112 eura, ne može zadovoljiti osnovne potrebe djeteta, pri čemu je sadašnja potpora i vremenski ograničena na tri godine, što brojnu djecu ostavlja bez ikakve pomoći u mnogim situacijama kada im je ona potrebna.
 
Piletić je ocijenio da se konačnim prijedlogom zakona značajno povećava iznos potpore, jer se dosadašnje pravo od svega 50 posto zakonskog minimuma podiže na 100-postotni iznos.
 
To znači da će taj iznos prosječno iznositi 225 eura, a odluka će se iz godinu u godinu mijenjati, s obzirom na to da nadležni ministar mora do 1. travnja svake godine donijeti odluku s novim iznosima koji se vežu uz prosječnu plaću u Hrvatskoj u prethodnoj godini.
 
Produžuje se i vremensko trajanje potpore te će tako pravo na privremeno uzdržavanje imati djeca do navršene 18-te godine ili do 26-te, ako se redovito školuju, dodao je Piletić, a novost je i da će djeca koja zbog teške i trajne bolesti ili invaliditeta nisu sposobna raditi, imati pravo na potporu sve dok ta nesposobnost traje.
 
Pojednostavljuje se, također, postupak i isplata priznatog iznosa privremenog uzdržavanja, omogućava se neplatišama vraćanje duga putem javnog rada i otpisuje se dug u slučaju smrti obveznika uzdržavanja ako je jedini nasljednik ujedno bio i korisnik prava na uzdržavanje.
 
Na upit vezano uz problem manjka kapaciteta i zaposlenih u sustavu socijalne skrbi, ministar je odgovorio kako su u ustanovama unutar socijalnog rada i socijalne skrbi u zadnjih godinu i pol broj zaposlenih povećali za njih više od 650, a osim toga osigurali su i sredstva za uređenje kapaciteta i podizanje standarda u 71 ustanovi u kojoj se pružaju usluge socijalne skrbi. 
 
Izvor: HINA/Vlada

Pisane vijesti