U povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, premijer Plenković poručio je da je politika Vlade, politika otvorenosti i dijaloga te međusobnog osluškivanja što se može učiniti više i bolje kako bi život osoba s invaliditetom u Hrvatskoj bio lakši i uključeniji. Najavio je potrebne zakonske izmjene kako bi se osigurao jedinstveni nalaz i mišljenje vještačenja te na taj način olakšali i ubrzali procesi za ostvarivanje prava. Od zakona kojima se već unaprijedio položaj osoba s invaliditetom, izdvojio je Zakon o inkluzivnom dodatku i Zakon o osobnoj asistenciji. Inkluzivni dodatak primat će preko 150 tisuća osoba s invaliditetom, a za to ćemo umjesto 265 milijuna eura godišnje izdvajati više od pola milijarde eura, što je povećanje od 90 posto, naveo je.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je danas na sjednici Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za osobe s invaliditetom.
Tom je prigodom istaknuo da je u posljednjih nekoliko godina uspostavljen kontinuirani dijalog s udrugama koje se bave osobama s invaliditetom te su zajedničkim naporima identificirani problemi, bilo u zakonskom okviru, bilo u proračunskom.
Vlada je nastojala unaprijediti prava osoba s invaliditetom, pojednostaviti procedure i učiniti njihov život u Hrvatskoj lakšim i uključenijim.
Naveo je da u Hrvatskoj živi 653.577 osoba s invaliditetom, od čega je 55 posto muškaraca i 45 posto žena, što je 17 posto ukupnog stanovništva. Najveći broj osoba s invaliditetom je u dobnoj skupini 65 plus.
Istaknuo je da se Zakonom o osobnoj asistenciji ta usluga prvi put uredila, podsjetivši da se od 2006. financirala kroz projekte, dok sada dobiva zakonski okvir, što se odnosi i na pomoćnike u nastavi.
"Vlada osigurala veći stupanj socijalne uključenosti osoba s invaliditetom i povećala broj korisnika", poručio je.
Inkluzivnim dodatkom stvoren učinkovit i pravedan sustav s korisnicima u fokusu
Izdvojio je i donošenje Zakona o inkluzivnom dodatku, kojim je stvoren transparentan, učinkovit i pravedniji sustav socijalne skrbi s korisnicima u fokusu.
Inkluzivni dodatak predstavlja novčanu naknadu namijenjenu osobama s invaliditetom u cilju prevladavanja različitih prepreka koje su ih do tada sprječavale u učinkovitom sudjelovanju u društvu na ravnopravnoj osnovi.
Objedinio je osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, doplatak za dijete u uvećanom iznosu prema Zakonu o doplatku za djecu i novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom, kazao je Plenković i dodao da su se pojednostavljenjem ubrzali postupci i smanjio angažman korisnika.
Inkluzivni dodatak primat će preko 150 tisuća osoba s invaliditetom, a za to ćemo umjesto 265 milijuna eura godišnje izdvajati više od pola milijarde eura, što je povećanje od 90 posto, naveo je.
Potrebnim zakonskim izmjenama osigurat ćemo jedinstveni nalaz vještačenja
Naknade za roditelje/njegovatelje su znatno povećane, istaknuo je premijer, te dodao da je Vlada u svom Programu najavila povećanje naknada u sustavu socijalne skrbi za 30 posto do 2028.
„To je naš smjer, mandat traje četiri godine, imamo jasnu perspektivu povećanja naknada i to je u našim projekcijama“, rekao je.
Posebno je izdvojio mjere Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, kroz koje je osigurano 162 milijuna eura kako bi se zaposlilo oko 3 tisuće osoba s invaliditetom na godišnjoj razini.
Mjere aktivne politike zapošljavanja daju svoje rezultate, kazao je, istaknuvši da je ove godine do 31. listopada zaposleno 3.924 osobe s invaliditetom, što je 23,4 posto više nego lani.
„Važno je da osvijestimo da kontinuirano bilježimo porast djece s invaliditetom i teškoćama u razvoju i s tim se moramo dodatno baviti i suočiti“, upozorio je te naglasio kako su upravo zbog toga bitne inicijative korisnika i međuresorni redoviti sastanci.
Najavio je da će Vlada izmijeniti potrebne zakone kako bi se osigurao jedinstveni nalaz i mišljenje vještačenja te na taj način olakšali i ubrzali procesi za ostvarivanje prava.
„Naša politika je politika otvorenosti i dijaloga, međusobnog osluškivanja što možemo učiniti više i bolje“, zaključio je premijer i poručio da su osobe s invaliditetom važne Vladi i hrvatskom društvu.
Pisane vijesti