Premijer Andrej Plenković rekao je danas da je dogovoreno deset novih Ustavnih sudaca te da nema nikakve neizvjesnosti po tom pitanju. Kazao je da predstavnici SDP-a iz potpuno bizarnih, neshvatljivih i nelogičnih razloga najavljuju da je njima teško glasati isti dan i o nepovjerenju premijeru, što su oni inicirali i izgubili, i o novim Ustavnim sucima. "Tako nešto još, u smislu cirkusa, nismo imali, međutim siguran sam da će se naći rješenje. Dobro je da građani vide tko je neozbiljan i neodgovoran, to je naravno SDP, a tko je odgovoran, ozbiljan, poštuje Ustav, vladavinu prava i želi da Ustavni sud, kao jedna od ključnih institucija u Hrvatskoj, normalno funkcionira", poručio je.
Premijer Andrej Plenković dao je izjavu za medije u Banjoj Luci, gdje je sudjelovao na otvorenju Muzejsko-galerijskog prostora "Marija Zvijezda".
Rekao je da je očekivao odbacivanje zahtjeva za smjenom Vlade, naglasivši da je parlamentarna većina stabilna.
Ponovio je kako je afera bivšeg ministra Vilija Beroša vrlo neugodna za cijelu Vladu te da su bili zgroženiji od oporbe kad su vidjeli njezine razmjere. Istaknuo je bezrezervnu podršku tijelima kaznenog progona, rekavši da Vlada želi da se taj slučaj u potpunosti rasvijetli.
Nova ministrica dobila nalog da revidira sve interventne nabave u bolničkom sustavu
Podsjetio je da je novoj ministrici Ireni Hrstić dao nalog da revidira sve interventne nabave u bolničkom sustavu kako bi se vidjelo je li bilo eventualno još problematičnih slučajeva.
"Vlada ide dalje. Imamo drugih zadaća i prioriteta", poručio je Plenković, izdvojivši pritom gospodarski rast, ulaganja, visoku zaposlenost, najnižu nezaposlenost ikad te lovljenje koraka sa zemljama srednje i istočne Europe, koje su ušle u Europsku uniju prije Hrvatske, dodavši da smo mnoge od njih uspjeli i preteći.
"U prvih šest mjeseci naše treće Vlade realizirali smo dva strateška cilja. Sada je 120 tisuća zaposlenih više nego na kraju druge Vlade te smo dosegnuli razinu kreditnog rejtinga A po sve tri agencije. Idemo onim putem koji je strateški bitan i za koji smo dobili povjerenje hrvatskih građana na izborima u travnju", poručio je premijer.
Dobro je da građani vide tko je neozbiljan, a tko želi da Ustavni sud normalno funkcionira
Što se tiče izbora ustavnih sudaca, premijer je kazao kako je dogovoreno deset novih te da nema nikakve neizvjesnosti po tom pitanju. Podsjetio je da je Odbor za Ustav o tome glasao u srijedu te su predstavnici parlamentarne većine i oporbe bili 'za'.
Kazao je da predstavnici SDP-a iz potpuno bizarnih, neshvatljivih i nelogičnih razloga najavljuju da je njima teško glasati isti dan i o nepovjerenju premijeru, što su oni inicirali i izgubili, i o novim Ustavnim sucima.
"Jedna potpuno bizarna situacija, tako nešto još u smislu cirkusa nismo imali, međutim siguran sam da će se naći rješenje. Koliko shvaćam, oni žele da se Ustavni sud kompletira, hoće li se dogoditi danas ili jedan od sljedećih dana, ali dogodit će se, nema nikakve velike krize", rekao je Plenković.
Dobro je, naglasio je, da građani vide tko je neozbiljan i neodgovoran, to je naravno SDP, a tko je odgovoran, ozbiljan, poštuje Ustav, vladavinu prava i želi da Ustavni sud, kao jedna od ključnih institucija u Hrvatskoj, normalno funkcionira.
Pritom je istaknuo ulogu i nadležnost Ustavnog suda u procesu provedbe izbora za predsjednika Republike koje je Vlada raspisala.
"Rokovi teku, kandidati i kandidatkinje skupljaju potpise, Državno izborno povjerenstvo ima svoju ulogu, ali eventualne žalbe na rješenja DIP-a rješava Ustavni sud. Dakle, moramo imati Ustavni sud da bismo zakonito i u skladu s Ustavom proveli predsjedničke izbore", pojasnio je.
Ocijenio je situaciju nevjerojatnom, kazavši da se SDP-u svi ozbiljni ljudi smiju.
Južna interkonekcija strateški interes Hrvatske
Upitan o Južnoj plinskoj interkonekciji, premijer je kazao da će taj projekti ići samo ako Hrvatska napravi plinovod na pravcu od Dugopolja prema Zagvozdu, Imotskom i Grudama, dodavši da je riječ o više od 70 kilometara.
Rekao je da je naša zemlja spremna to učiniti i istaknuo da Hrvatska u ovom trenutku ulaže 570 milijuna eura u svoju infrastrukturu, odnosno u nove, moderne i veće plinovode koji će automatski biti namijenjeni i za transport vodika.
Podsjetio je da je Vlada u prvom mandatu donijela dalekosežnu odluku o LNG terminalu na Krku, kojem se kapaciteti podižu sa sadašnjih 3,1 na 6,1 milijardu kubika plina godišnje.
"Kad bi hrvatska kućanstva, gospodarstvo i industrija radili na stopostotnom maksimalnom korištenja plina, mi bismo godišnje trebali 2,8 milijardi kubika plina", naveo je.
Naglasio je da Hrvatska proširenjem terminala želi biti solidarna u ovim novim okolnostima energetskih kriza i pomoći svim zemljama u svojem okruženju, od Bosne i Hercegovine, Slovenije, Mađarske, do Austrije i Bavarske.
Rekao je da Hrvatska želi da se plinovodi grade i prema Bosni i Hercegovini, osobito što jedan cijeli dio te zemlje uopće nije plinificiran.
Ponovio je da je strateški interes Hrvatske da se projekt Južne interkonekcije realizira.
"Želimo da struktura kompanija na strani Bosne i Hercegovine bude takva da u njoj budu zastupljeni i Hrvati kao konstitutivni narod. Tu nema nikakve dileme i vjerujem da će se naći rješenje koje može i mora biti prihvatljivo svima", poručio je Plenković.
Želimo snažnu Bosnu i Hercegovinu, čvrsto integriranu u srce Europe
Naglasio je da Hrvatska želi snažnu Bosnu i Hercegovinu, s političkim strankama i snažnim institucijama koje samostalno odlučuju o svojoj sudbini, bez prevelikog upliva bilo koga sa strane.
"Nema alternative suradnji onih koji dobivaju legitimitet na izborima. I mi smo tu da pomažemo procese koji će osnažiti funkcioniranje Bosne i Hercegovine, unaprijediti ekonomski i socijalni standard građana i čvrsto ju integrirati u srce Europe", kazao je Plenković.
Ne plaćamo otkupnine i ne pristajemo na ucjene
Predsjednik Vlade se osvrnuo i na hakerski napad na Luku Rijeka.
"Ne plaćamo mi nikome otkupnine, a kamoli da pristajemo na ucjene", poručio je.
Pisane vijesti