Ministrica zdravstva Irena Hrstić istaknula je da Nacrt novog pravilnika o kategorizaciji medicinsko-tehničke opreme ne smanjuje kontrolu Ministarstva nad javnim nabavama u zdravstvu, a donosi ga se u cilju smanjenja administracije i ubrzanja beskonačno dugih procesa nabave.
"Apsolutno je nemoguće da prođe ispod radara neka nabava. Sva nabava koja ide iz državnog proračuna mora dobiti suglasnost u Ministarstvu prije pokretanja samog procesa nabave", izjavila je danas ministrica Hrstić Hini, u osvrtu na medijske navode u kojima se tvrdi da će ustanove bez suglasnosti Ministarstva moći nabavljati opremu za deset puta veće iznose nego do sada.
Objasnila je da postoje čak tri razine na kojima Ministarstvo daje suglasnost za javnu nabavu, a pravilnik koji je u javnoj raspravi, definira samo zadnju razinu.
Ministrica zdravstva kaže i kako ju veseli što javnost prati poteze Ministarstva i da reagira, no nažalost, istaknula je, u ovom je trenutku medijski prostor odreagirao polovično i nastala je negativna reakcija zbog nepoznavanja procesa javne nabave i davanja suglasnosti.
Samo dižemo prag na jednoj od tri razine na kojima ustanove dobivaju suglasnost Ministarstva za javnu nabavu, objasnila je Hrstić.
Suglasnost, definirana nacrtom pravilnika, tek je zadnja u nizu koju trebaju ishoditi zdravstvene ustanove. Bit će potrebna za vrijednost nabave veće od milijun eura.
Sada je na snazi pravilnik iz 2016., po kojemu je suglasnost potrebna već za nabavu iznad 100.000 eura.
No, prije te treće suglasnosti, već je svaka ustanova morala dobiti suglasnost upravnog vijeća i Ministarstva za godišnji plan nabave.
Cilj nam je bio skratiti procese nabave koji sada traju beskonačno dugo, kazala je ministrica. Dodala je da se dizanjem praga za samo jednu suglasnost oslobađaju papirologije nabavne i pravne službe. Te su nabave ionako već odobrene, objasnila je.
Prije te treće suglasnosti javna nabava prolazi barem tri, četiri razine kontrole gdje se mogu uočiti eventualne nepravilnosti i zaustaviti nabava.
Istaknula je da to ne povećava mogućnost manipulacije s obzirom da postoje prethodne razine brojnih mogućnosti kontrole.
Pojasnila je kako je u medijima, ne nužno u negativnoj namjeri, došlo do krivog tumačenja novog pravilnika jer nije sagledan cijeli proces, počevši od planiranja javne nabave u zdravstvu.
Kazala je da je Ministarstvo u javnu raspravu dalo nacrt pravilnika bez detaljnog obrazloženja, ne predviđajući da to može imati negativan efekt.
Želimo jasne procedure i kontrolu planiranja nabave
Poručila je i da želi jasne procedure i kontrolu planiranja nabave, servisiranja i održavanja opreme kako bi ona bila maksimalno iskorištena.
Na pitanje o usklađivanju statuta općih bolnica čija su osnivačka prava prenesena na Republiku Hrvatsku, potvrdila je da se s time kasni, dodavši kako je ona na čelu Ministarstva tek tri tjedna.
Naime, statuti nisu doneseni gotovo godinu dana nakon što su sve županijske i opće bolnice postale vlasništvo države, a zakonski rok za to bio je 1. srpnja ove godine.
Ministrica Hrstić kazala je kako žele sve procese s kojima se kasni završiti što brže.
Nakon usklađivanja statuta, ministrica zdravstva najavila je i donošenje pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta te pravilnika o prihvatljivom vremenu čekanja s obzirom na liste čekanja.
Izvor: Hina/Vlada
Pisane vijesti