Hrvatska godinama vodi izborne cikluse sukladno zakonu i najvišim standardima

Predsjednik Vlade Andrej Plenković je uoči svečanosti predstavljanja monografije o Ratku Rudić odgovarao na pitanja novinara o aktualnim temama. Osvrnuo se na ulazak stranke Pravo i pravda u Gradsko vijeće Zadra temeljem glasa koji je Ustavni sud ustvrdio važećim, a komentirao je i najnovije makroekonomske projekcije Hrvatske narodne banke.

Upitan o ulasku stranke Pravo i pravda u Gradsko vijeće Zadra, premijer je naglasio da Hrvatska godinama vodi izborne cikluse sukladno zakonu i najvišim standardima.
 
Čini mu se, kako je rekao, da nakon ovih lokalnih izbora imamo jako loše gubitnike koji su najedanput preplavili Hrvatsku s brojnim žalbama DIP-u, i to nerijetko u situacijama kada se predstavnici tih političkih stranaka na samim biračkim odborima, u trenutku kad su se brojili glasovi, nisu očitovali na zapisnik sa svojim primjedbama. Nego, dodao je, kad vide da je tijesan rezultat, onda nekom naknadnom pameću ulažu žalbe, pa ako nešto bude i bit će.  
 
Male promjene u sastavu Gradskog vijeća nisu bitne za funkcioniranje Zadra
 
Rekao je da postoji praksa Ustavnog suda da se iz listića, kao u ovom zadarskom slučaju, nedvojbeno može utvrditi volja birača, dodavši da je priznavanje listića dovelo do male promjene u sastavu Gradskog vijeća, ali ne smatra to bitnim za funkcioniranje grada Zadra.
 
„Bitno je da je Šime Erlić, bivši ministar u mojoj Vladi, uvjerljivo pobijedio na izborima za gradonačelnika i mislim da će on obaviti sjajan posao idući četiri godine za Zadranke, Zadrane, Zadar, a uz Bilavera dat će doprinos i Zadarskoj županiji“, kazao je Plenković.
 
Premijer smatra da je situacija poput ove bilo i ranije. „Ovdje samo vidimo te loše gubitnike koje nastoje nekim medijskim narativom dovoditi u pitanje cijeli izborni proces, što apsolutno ne stoji“, ustvrdio je Plenković, dodavši da Državno izborno povjerenstvo, kao i Ustavni sud rade svoj posao.
 
„Ono što vidimo je da postoji jedna vrsta ustavno-pravnih aktivista na Ustavnom sudu koji su se tu očito angažirali i uključili na strani ljevice, gdje su de facto prenijeli jednu političku borbu koja je završena prošle nedjelje za zeleni stol, ne bi li malo popravili katastrofalne rezultate, prije svega SDP-a“, ustvrdio je.  
 
Premijer važnim drži to da je Hrvatska imala izbore za 576 jedinica lokalne i područne samouprave, a Hrvatska demokratska zajednica odnijela je pobjedu u 282, što je 49 posto. Ironično je ustvrdio da, unatoč nekima koji imaju potrebu prvo kazati da je SDP pobijedio, onda u istom tjednu raspuštaju svoje stranačke organizacije u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku najbolje govori o velikoj pobjedi SDP-a.
 
Općine su dio identiteta hrvatskog naroda
 

Upitan je li potrebno ići u nekakvu formu smanjenja jedinica, premijer je niječno odgovorio kada je riječ o županijama i gradovima.
 
„Što se tiče općina, mi smo svjesni da su one dio identiteta hrvatskog naroda i krajeva u kojima naši ljudi žive. Svjesni ponekad i određenih problema u smislu fiskalnih kapaciteta, ponudili smo tzv. funkcionalna spajanja i taj proces ide prilično solidno. Mnoge su općine iskoristile mogućnost da spoje pojedine službe“, pojasnio je Plenković.
 
Dodao je da bi volio naći političara ili lidera koji će ići po Hrvatskoj i reći nekoj od općina koja postoji 30, 50, 100 ili 300 godina da to više neće biti.
 
„To su sve oni koji sa strane komentiraju i ne razumiju uopće realnost politike i kako stvari funkcioniraju na terenu. To uvijek govore ili jako slabe stranke ili analitičari koji nemaju veze s realnim životom, politikom i kako Hrvatska uopće funkcionira“, rekao je premijer.
 
Prema tome, dodao je, mi imamo naše ustrojstvo godinama i županije su tu od 93. godine, one imaju važnu ulogu i tako će i ostati.
 
„Ne znam tko je taj pametan da bi ukidao gradove, a općinama smo dali mogućnost funkcionalnog spajanja i tu je priča, što se tiče našeg mandata, završena“, poručio je Plenković.
 
Rekao da je da to sluša svako malo te da takve priče uvijek dolaze od najslabijih političkih aktera koji nisu u stanju predstaviti svoje kandidate niti u 5 posto izbornih jedinica.
 
Nema potrebe za dizanjem cijena
 
Predsjednik Vlade se osvrnuo i na najnovije makroekonomske projekcije HNB-a, rekavši da će po Vladinim projekcijama rast biti 3,2%, a inflacija oko 2,7%. Spomenuo je i prognoze Europske komisije po kojima je rast Hrvatske također oko 3,2%,
 
Podsjetio je i na rast od 2,9% u prvom kvartalu, što je među prvih nekoliko najboljih podataka na razini članica Europske unije te duplo veći od prosjeka EU-a.
 
„Ono što moramo učiniti je suzbijati svakako te inflatorne pritiske“, kazao je Plenković i ponovio, u kontekstu turističke sezone, da nema potrebe za dizanjem cijena, bilo da je riječ o ugostiteljstvu ili smještaju.
 
Smatra da treba gledati konkurentnost Hrvatske kao tržišta, podsjetivši da smo imali najjaču turističku sezonu, s 21,7 milijuna dolazaka, 110 milijuna noćenja te 15 milijardi eura prihoda od turizma.
 
„Vjerujem da će cijeli naš turistički sektor biti itekako mudar i pametan u formiranju cijena jer na taj način privlače goste“, rekao je premijer, dodavši da Hrvatska nije jedina destinacija s morem, plažama, kulturom i baštinom.
 
„Treba biti jako mudar u politici cijena jer to onda ima izravne reperkusije i na stopu inflacije“, zaključio je Plenković.

Pisane vijesti