Hrvatski premijer, koji je otvorio skup, poručio je da se regiji danas nudi jedinstvena prilika da iza sebe ostavi razdoblje nestabilnosti dovrši demokratsku preobrazbu. "Trenutak je da učinimo dodatne napore i u modernizaciji i u europeizaciji jugoistoka Europe. Povijest neće čekati", kazao je hrvatski premijer.
ZAGREB, 11. svibnja 2007. (Hina) - Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, predsjednik Hrvatskog Sabora Vladimir Šeks i premijer Ivo Sanader potvrdili su u petak, u obraćanju sudionicima summita SEECP-a, opredijeljenost Hrvatske za daljnji razvoj regionalne suradnje i uključenje u EU, ne zaobišavši trenutačna događanja u Srbiji porukom da susjedna zemlja mora ustrajati u demokratskoj preobrazbi i putu u EU.
Predsjednik Mesić poručio je da je u odnosima s EU regionalna dimenzija postala jednako važna bilateralnoj, pa Hrvatska kontinuirano ulaže značajne napore u suradnju sa svim zemljama u regiji.
"Uvijek sam isticao da je za Hrvatsku prirodno okruženje njezina regija", zbog zajedničke prošlosti i kompatibilnosti pravnih, gospodarskih i društvenih sustava, a pokazalo se "ne samo da je to točno, nego i da drugi to od nas očekuju", rekao je predsjednik, ističući da je Hrvatska u tu svrhu odlučila staviti na raspolaganje sve svoje kapacitete, svjesna da time ulaže u vlastitu mirnu i stabilnu budućnost.
"A stabilnost ovih prostora još je i te kako upitna. Jer, nisu svi narodi doživjeli političku katarzu, nisu svi politički vođe odlučni da se okrenu europskim vrijednostima... A cijena toga mogla bi biti velika", ustvrdio je, dodavši kako u našoj regiji još uvijek postoje političari na funkcijama koji u svojim istupima jasno stavljaju do znanja pretenzije prema tuđim teritorijima.
"Stoga je za nas i budućnost naše regije od najveće važnosti da iz EU i atlantskih integracija stižu uvijek iste poruke - jedino demokracija se isplati!", naglasio je.
Kao zajedničke projekte regije Mesić je spomenuo izgradnju infrastrukturne mreže i suradnju na sprečavanju trgovine drogama i ljudima, ali i naglasio kako je od prioritetnog značenja suradnja na osiguranju mira i trajne stabilnosti.
"Ne zaboravljamo da politička arhitektura naših prostora još nije dovršena. Nakon osamostaljenja Crne Gore treba, na dugoročno prihvatljiv način riješiti pitanje Kosova i omogućiti Bosni i Hercegovini da do kraja profunkcionira kao moderna pravna država", kazao je predsjednik.
Predsjednik Sabora istaknuo je u svom govoru kao glavni izazov u regiji daljnje razvijanje i jačanje načela slobode i demokracije.
"Naša je zadaća prepoznati veličinu izazova pred kojima stoji europski jugoistok, te u trenucima kad i Europa i svijet usvajaju nove standarde, osigurati iskorak i promjenu i u svojim državama", kazao je Šeks.
"Skrb o budućnosti našeg dijela Europe više nije neka vanjska obveza ili interes drugih, već izvorna i autentična potreba i nesporni znak zrelosti regije", kazao je Šeks poručivši da "nije svrha regionalne suradnje da se države jugoistočne Europe stope u nekakvu asocijaciju ovog dijela Europe, već je svrha usvajanje i promicanje europskih vrijednosti u okviru regionalne suradnje".
Govoreći o parlamentarnoj dimenziji suradnje, istaknuo je nužnost da se slijedi glas naroda i birača, koji su se "jasno opredijelili u prilog europskih standarda i takvog sutrašnjeg europskog jugoistoka, koji će biti potpuno spreman i sposoban u cijelosti se pridružiti novoj, proširenoj, slobodnoj i demokratskoj Europi".
Pred državama regije, kazao je Šeks, je zadaća cjelovitog promišljanja svoje nove uloge u Europi, te razrada mogućih novih načina djelovanja i suradnje u interesu jačanja političke i demokratske zrelosti.
"Čvrsto vjerujem da stojimo na pragu novog doba i da su europeizacija i modernizacija dva ključna načela kojima se moramo rukovoditi", zaključio je u govoru na summitu SEECP-a predsjednik Hrvatskog sabora.
Hrvatski premijer, koji je otvorio skup, poručio je da se regiji danas nudi jedinstvena prilika da iza sebe ostavi razdoblje nestabilnosti dovrši demokratsku preobrazbu.
"Trenutak je da učinimo dodatne napore i u modernizaciji i u europeizaciji jugoistoka Europe. Povijest neće čekati", kazao je hrvatski premijer.
Sanader je istaknuo da političke elite moraju prepoznati da su građani na području čitave regije napravili svoj izbor - odabrali su slobodu i demokraciju, kao i život u euroatlantskoj obitelji po njezinim standardima i vrijednostima.
"Cilj o kojem govorim je dostižan", rekao je Sanader poručivši da smo "mi u Hrvatskoj pokrenuli svoju zemlju u tom pravcu, danas pregovaramo o punopravnom članostvu u EU i NATO-u očekujući da naši napori u reformama budu prepoznati i potvrđeni".
"Govorim ovo i za sve one koji stoje pred izazovima", rekao je poručivši da "jugoistok Europe ne smije čekati i ne smije ostati sivom zonom nejasnih ciljeva i neizvjesne budućnosti".
"Europa treba stabilnu i demokratsku Srbiju okrenutu demokratskim europskim vrijednostima i članstvu u EU i NATO... Srbiju okrenutu budućnosti", rekao je Sanader. Na Kosovu se mora provoditi vladavina prava uključujući i prava manjina, poručio je, a u pogledu Bosne i Hercegovine istaknuo je kako se njezina stabilnost mora održati uz ravnopravnost tri naroda.
Pisane vijesti