ZAGREB, 8. veljače 2011.(Hina) - Svi koji će se naći u političkoj utakmici na svim razinama izbora, kako na državnoj tako i na lokalnoj razini, morat će ubuduće otvoriti poseban račun za financiranje izborne promidžbe, predlaže hrvatska Vlada amandmanima na konačni prijedlog zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe.
Prvotni je prijedlog bio da poseban račun bude obveza za promidžbu na izborima na razini države, dok je lokalna razina bila 'pošteđena' te obveze jer se mislilo da bi to moglo biti usko grlo. No, odlučili smo da svima koji krenu u političku utakmicu propišemo da otvore posebne račune kako bi ih se moglo kontrolirati, objasnio je ministar uprave Davorin Mlakar na sjednici Vlade.
Vlada amandmanima jasno definira djelokrug Državnog izbornog povjerenstva i Državnog ureda za reviziju.
Tako Državni ured za reviziju mora obavljati reviziju godišnje poslovanja političkih stranaka i političkih subjekata, a Državno izborno povjerenstvo nadzire i kontrolira sve aktivnosti i financiranje izborne promidžbe.
Vlada je s današnje sjednice u drugo saborsko čitanje uputila novi zakonski tekst o sprečavanju sukoba interesa, a kojim se primjerice proširuje krug osoba koje se smatraju dužnosnicima.
Tako se u krug dužnosnika uvrštavaju i rukovodeći državni službenici koje je, nakon javnog natječaja, na to mjesto imenovala Vlada, kao i svi predsjednici i članovi uprava tvrtki u većinskom vlasništvu države što je šire nego li je bilo predloženo u prvom čitanju koji je predviđao čelnike tvrtki u potpunom državnom vlasništvu.
Predloženim se zakonom depolitizira povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, povjerenstvo će moći predložiti razrješenje dužnosnika ili ga pozvati da podnese ostavku u slučaju kršenja zakona, a detaljno su razrađene i sankcije, itd.
Predloženi zakon stavlja čvrst okvir u sprečavanje sukoba interesa, istaknula je premijerka Jadranka Kosor naglašavajući kako je on i dobro i moćno oružje u borbi protiv korupcije.
Bez obzira na mnoge koji se protive donošenju ovog zakona, mi ćemo unatoč tome ići sa zakonom koji jamči puno veću transparentnost, širi krug dužnosnika koji, ako se žele baviti određenim poslom, moraju podastrijeti "sve svoje na stol, na sunce", i obvezati se da Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa ima puni uvide u imovinu, račune u bankama, naglasila je Kosor.
Vjeruje da bi predloženi zakon već krajem tjedna mogao biti usvojen, jer je važan i u kontekstu ispunjavanja obveza Hrvatske u pridruživanju EU, posebice za poglavlje 23. Pravosuđe.
Premijerka je podsjetila i da se danas sastala s mađarskim premijerom Victorom Orbanom te da je dobivena potpora da se pregovori završe kako je planirano.
S optimizmom možemo reći da ćemo u 2011. sasvim sigurno završiti pregovore i potpisati pristupni ugovor, kazao je ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković izvješćujući o komunikacijskoj strategiji za ulazak Hrvatske u EU.
Ta će strategija imati dvije cjeline - informativnu kampanju i predreferendumsku i referendumsku medijsku kampanju, a za to je u državnom proračunu osigurano 15 milijuna kuna.
Informativna kampanja znači nastavak aktivnosti na vijestima o EU, besplatan EU telefon, EU info točke, savjetovanja i rasprave na temu eurointegracija.
U trećem i četvrtom tromjesečju, neposredno prije i nakon potpisivanja ugovora o pristupanju, provest će se predreferendumska i referendumska kampanja.
Glavni hrvatski pregovarač Vladimir Drobnjak upozorio je pritom i na dezinformacije vezano za EU i kao primjer naveo da se u nekim medijima pojavila i informacija da će nakon ulaska u EU teritorijalno more biti otvoreno za ribare zemalja članica. To nije točno, naše teritorijalno more i nakon pristupanja EU bit će isključivo u našoj nadležnosti, kazao je Drobnjak i poručio da treba inzistirati na točnosti informacija.
Pisane vijesti