Smederevo: Kosor, Pahor i Tadić dogovorili jačanje suradnje

SMEDEREVO, 1. travnja 2011. (Hina) - Predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor, srbijanski predsjednik Boris Tadić i slovenski premijer Borut Pahor u petak su se, na neformalnom trilateralnom sastanku u Smederevu, dogovorili o intenziviranju gospodarske suradnje te jačanju suradnje i na drugim područjima u svrhu napretka triju zemalja i cijele regije jugoistočne Europe.

U zajedničkom obraćanju novinarima, Kosor i Tadić su izrazili međusobnu potporu procesu europskih integracija Hrvatske i Srbije, dok je Pahor izrazio potporu Slovenije završetku hrvatskih pregovora o pristupanju EU te srbijanskom dobivanju statusa kandidata za članstvo u Uniji.

"Završetak pregovora Hrvatske s EU dobra je poruka za sve naše susjede i cijeli jugoistok Europe, jer potvrđuje da se reforme i cijeli taj posao isplate", rekla je premijerka Kosor, dodajući kako Hrvatska do kraja lipnja može ispuniti uvjete za završetak pregovora o pristupanju.

Ocijenivši kako je dobra gospodarska suradnja iznimno važan element za stabilnost jugoistočne Europe, Kosor je kao primjer dobre gospodarske suradnje tri države navela zajednički željeznički projekt Cargo 10, kojim će zajednički kapacitet činiti 25 tisuća vagona.

Govoreći o rješavanju problemu nestalih, navela je kako je to za Hrvatsku "pitanje svih pitanja", kao i da će sve biti učinjeno da se sporovi poput slučaja Tihomira Purde ne ponove te da će se raditi na tome da što prije bude formirana radna skupina koja će preispitati svaki pojedinačni slučaj.

U razgovorima je bilo riječi, kako je rekla, i o suradnji u borbi protiv organiziranog kriminala gdje su, po njenim riječima, postignuti visoki standardi te je i danas izražena spremnost na suradnju sve tri zemlje u tom području.

Predsjednik Tadić istaknuo je kako je stajalište Srbije da je završetak pregovora Hrvatske s EU dobar ne samo za Hrvatsku, već i za cijelu regiju, te izrazio "apsolutnu potporu" Hrvatskoj i njezinoj vladi u tome. Dodao je kako istodobno Srbija teži dobivanju statusa kandidata do kraja ove godine kao i početku pregovora o pristupanju Uniji, te da želi da cijela regija bude u EU.

Srbijanski predsjednik kazao je kako je danas dogovorena potpora gospodarskim sektorima triju država za intenzivniju suradnju i zajednički nastup na trećim tržištima, te također velikim uspjehom ocijenio formiranje poduzeća Cargo 10.

Slovenski premijer Pahor izjavio je, precizirajući kako to čini kao predstavnik zemlje članice Europskog vijeća, a ne u ime tog vijeća, da će se u tom tijelu, ako uz ispunjavanje uvjeta s hrvatske strane, to bude i stvar političke odluke, založiti da Hrvatska završi pregovore u lipnju ove godine. Također ću se zauzeti da u slučaju ispunjavanja uvjeta Republika Srbija dobije kandidaturu i početku pregovora o pristupanju EU do kraja ove godine, dodao je Pahor. Važno je, kako je rekao, da se problemi između tri zemlje, zaostali iz prošlosti, rješavaju brže, u dobroj vjeri i mirnim putem.

Predsjednik Tadić također je najavio kako će srbijansko pravosuđe revidirati predmete vezane za ratne zločine, preuzete od nekadašnjeg vojnog pravosuđa.

Odgovarajući na pitanja novinara o tome jesu li postignuti uvjeti za razgovore o povlačenju međusobnih tužbi Srbije i Hrvatske na Međunarodnom sudu pravde, Tadić je izrazio spremnost Srbije za razgovore o povlačenju tužbi, dodajući kako je to na vladama dviju država te da treba uzeti u obzir i političko ozračje kada je riječ o tom pitanju.

Premijerka Kosor kazala je kako hrvatska vlada o tome nije raspravljala te da smatra kako treba ispuniti uvjete iz ranije potpisanih sporazuma, poput rješavanja pitanja zatočenih i nestalih, povrata kulturnog blaga i svega drugog. "Što se tiče političkog ozračja, to se povremeno stavlja na dnevni red, ali naše stajalište je jasno", istaknula je.

Govoreći o donatorskoj konferenciji za stambeno zbrinjavanje izbjeglih, Kosor je najavila njezino održavanje u drugoj polovici ove godine.

Slovenski premijer najavio je za 15. travnja na Brdu kod Kranja sastanak ministara pravosuđa svih zemalja iz regije, a tema sastanka će biti suradnja u zajedničkoj borbi protiv organiziranog kriminala.

U pisanoj zajedničkoj izjavi Kosor, Tadića i Pahora, podijeljenoj novinarima, navodi se kako je zajednički cilj triju država čvršća suradnja između gospodarskih subjekata, poslovnih udruga i agencija zaduženih za prekograničnu gospodarsku suradnju u svrhu zajedničkog nastupa i aktivnosti na trećim tržištima, uzimajući u obzir međusobne interese i iskustva triju zemalja. Zajednička izjava, dodaje se, omogućava politički okvir za suradnju u tom području.

"Naše zemlje planiraju raditi zajedno na iznalaženju mogućnosti suradnje na specifičnim trećim tržištima kao i u gospodarskim sektorima i na konkretnim projektima od zajedničkog interesa", navodi se u izjavi.

Mogućnosti i zajednički interesi bit će utvrđeni najprije, ali ne samo, u sektorima graditeljstva i strojogradnje, obrane i vojne industrije, industrije automobilske opreme, drvoprerađivačke i prehrambene industrije te prometa i komunikacija.

Dodaje se kako države namjeravaju redovito komunicirati međusobno kako bi uskladile napore. Čelnici postojećih zajedničkih povjerenstava za gospodarsku suradnju bit će 'kanali komunikacije' te će koordinirati utvrđivanjem konkretnih prilika, prijedloga i interesa gospodarskih subjekata svake od tri zemlje i uspostaviti radne skupine za suradnju na trećim tržištima.

Tri države surađivat će i u razmjeni poslovnih i gospodarskih informacija od interesa za subjekte uključene u zajedničke projekte na trećim tržištima, te u organiziranju zajedničkog predstavljanja na trećim tržištima. Također se očekuje zajednička potpora diplomatskih misija triju država u gospodarskim projektima u trećim zemljama, posebice ako u tim zemljama samo jedna od njih ondje ima diplomatsku misiju.



Pisane vijesti