- Objavljeno: 29.01.2025.
Erlić: Rekordna ulaganja iz fondova Europske unije
U tijeku su rekordna ulaganja iz europskih fondova, prije svega u poduzetništvo, ali isto tako i u proizvodnju i prerađivačku industriju, kazao je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić gostujući u emisiji Hrvatskog radija „A sada Vlada“. Istaknuo je da je Vlada osigurala još više sredstava za ulaganje, istraživanje, inovacije i razvoj do 2030. godine i dodao da će se u poduzetništvo uložiti čak 2,7 milijardi eura, od čega značajan dio upravo u proizvodnju i industriju.
Na početku emisije ministar je najprije čestitao rukometašima nakon sjajne pobjede protiv Mađarske na prolasku u polufinale Svjetskog prvenstva.Zatim se osvrnuo na inflaciju, za koju je kazao da na Vladi svaki tjedan prate stanje te istaknuo da je 2024. bila nešto manja od 3 posto. Međutim, kazao je da se ona zadnjih nekoliko godina osjetila, kod potrošača, građana i na policama.
Dodao je kako Vlada zbog toga donijela niz mjera, od ograničavanja cijena proizvoda do cijena energenata.
Pojasnio je da su cijene energije bile ključan faktor povećanja inflacije od 2021. do 2022., a najveći porast inflacije bio je upravo 2022. godine, uzrokovan energetskim šokovima.
Istaknuo je da je zbog toga Vlada snažno stala na stranu građana s nizom mjera i paketa.
Više od 20.000 poduzetnika dobilo direktne potpore, u poduzetništvo uloženo milijardu i pol eura
Što se tiče sredstava Europske unije, ministar Erlić kazao je da su u tijeku rekordna ulaganja iz europskih fondova, prije svega u poduzetništvo, ali isto tako i u proizvodnju i prerađivačku industriju.
Kazao je da je posljednjih 8 do 9 godina više od 20.000 poduzetnika dobilo direktnu potporu iz europskih fondova, a više od milijardu i pol eura je uloženo u poduzetništvo.
Dodao je da su na temelju tih ulaganja nastali i brojni novi, inovativni proizvodi.
Ministar Erlić nastavio je rekavši da se mnogo ulagalo u inovacije, istraživanje i razvoj, ali i u modernizacije, automatizacije i digitalizacije proizvodnih procesa i programa.
Brojne industrije i tvrtke dobivena sredstva ulagala su u svoje proizvode, kazao je ministar.
„U razdoblju koje je pred nama osigurali smo još više sredstava za ulaganje, istraživanje, inovacije i razvoj do 2030. godine, još više sredstava za ulaganje u poduzetništvo“, nastavio je ministar, dodavši da će se u poduzetništvo uložiti čak 2,7 milijardi eura, od čega značajan dio upravo u proizvodnju i industriju.
Industrijskom tranzicijom povećati konkurentnost svih dijelova zemlje
Industrijska tranzicija regije je poseban mehanizam koji smo uveli u kontekstu regionalnih gospodarstava, zato što želimo da se poveća konkurentnost drugih dijelova zemlje, a ne samo sjevera i Zagreba, koji su razvijeniji od drugih dijelova Hrvatske, kazao je Erlić.
Istaknuo je da je Vlada razvila instrument kojim se potiče gospodarstvo Slavonije, Dalmacije i drugih regija u Hrvatskoj.
Želimo potaknuti da se tamo ulaže u inovacije, istraživanje i razvoj, da se ulaže u proizvodne pogone, i da te proizvodne grane budu proizvodno konkurentne, kazao je ministar i dodao kako je to priča koja dolazi u dugom roku.
Bojkot potrošača je snažna poruka
Na pitanje podržava li bojkot, kazao je kako nije išao u trgovinu i solidarizirao se s građanima koji su sudjelovali u toj akciji.
Pojasnio je da bojkot nije doživio kao negativan iskaz ili napad na nekoga posebno, nego kao reakciju potrošača.
Svatko od nas ima tu mogućnost da kaže: "OK, neću u kafiću platiti Coca Colu sada 3 i nešto eura jer je to puno", rekao je ministar.
Dodao je da je moć potrošača jasna i da je to snažna poruka podjednako svim dionicima u Hrvatskoj.
Solidariziram se s time, jer shvaćamo da su cijene hrane visoke i da trebamo tražiti način kako da se reguliraju i da ne rastu tako snažno dalje, istaknuo je ministar Erlić.
Izvor: HRT/Vlada