- Objavljeno: 26.02.2025.
Vučković: Mjerenja na nelegalnim odlagalištima ne pokazuju znatnija odstupanja
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković rekla je da u slučaju nelegalnog odlaganja opasnog otpada na tri lokacije dosadašnja mjerenja nisu pokazala znatnija odstupanja u okolišu te da će se pojačani monitoring nastaviti i dalje.
"Taj slučaj je s pravom došao u fokus jer se kalkulira o znatnim količinama", kazala je Vučković u emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada" te dodala da, s obzirom na to da je riječ o istražnom procesu, može reći da institucije rade svoj posao, otkrivaju nepravilnosti i provode potrebne pravne radnje.Što se tiče bojazni ljudi o stanju okoliša, voda i tla, ministrica Vučković je poručila da sve nadležne institucije i zavodi, od županijskih zavoda za javno zdravstvo do instituta kontroliraju vodu, a tu su i sve mjerodavne i sanitarne inspekcije pa može reći da sadašnja mjerenja nisu pokazala znatnija odstupanja i da se će monitoring odvijati pojačano i dalje.
Govoreći o procesu uklanjanja i sanacije opasnog otpada, podsjetila je da je Ministarstvo zaštite okoliša nedavno uputilo poziv jedinicama lokalne samouprave da dojave stanje na terenu u vezi s nelegalnim odlagalištima kako bi u Ministarstvu dobili cjelovit uvid u sliku i planirali proces financiranja i sanacije.
Na pitanje kako je moguće da je netko ilegalno uvezao 35 tona opasnog otpada u Hrvatsku, ministrica je rekla da je evidentno da je ilegalno , ali to je i otkriveno.
"Što se tiče prekograničnog prometa otpada, on je moguć i dopušten preuzetom regulativom i našim propisima, a opasni otpad nije moguć bez dozvole ministarstva za svaki pojedinačni slučaj što u ovom slučaju, koliko mi je poznato, nije postojalo", kazala je i naglasila da je tu riječ o opravdanoj sumnji na kaznene odgovornosti.
Dozvole za posebni otpad posebno se analiziraju
Upitana kakav je interes Hrvatske da se odobrava uvoz jer nije baš poznata po sortiranju i zbrinjavanju otpada, Vučković je rekla da se iz Hrvatske otpad i izvozi. No, pojasnila je, kad se preuzima pravna stečevina EU-a nije tako da nešto možete preuzeti, a nešto ne.
"Dozvole za opasni otpad zato se posebno analiziraju, i daju se pod strogim i posebnim uvjetima, i tu štitimo interese građana Republike Hrvatske, i možemo ne izdati dozvolu", pojasnila je.
Kada je riječ o sanaciji tri lokacije na kojima su uhićeni odlagali otpad, ministrica je naglasila je da inzistira na načelu jednakog tretmana i dodala da je obveza ministarstva da sanira "crne točke" na kojima su nelegalno odložene značajne količine otpada poput Dugog rata, Kosice Salonita i Kaštelanskog zaljeva.
Tu je, dodala je, i problematika tog ili sličnih slučajeva nelegalnog odlaganja otpada i odlaska tvrtki u stečaj te sanacija u Gospiću, u Krapinsko-zagorskoj županiji i Benkovcu.
Treća stvar su divlja odlagališta manjeg opsega, a dosad je financirano 127 takvih projekata, kazala je.
"Ako je onečišćivat nepoznat, traži se od jedinica lokalne samouprave da to sanira i ona ima pomoć od Republike Hrvatske, a ako je poznat, on je zadužen da plati štetu i zbirne otpad", rekla je i dodala da, ako je tvrtka u stečaju, slijede kazneni i sudski postupci, regresi i druge pravne radnje.
Izvor: HRT/Vlada