Predsjednik Vlade Andrej Plenković danas je u razgovoru s novinarima rekao da će do 15. listopada imati osnovne konture nacionalnog plana oporavka poručivši kako je bilo očekivano da će pad BDP-a u drugom tromjesečju biti od 15,1 posto.
"Ideja je da do 15. listopada imamo osnovne konture toga plana, a nakon toga ćemo u komunikaciji s Europskom komisijom, kao i sve druge države, raditi na detaljima; i usvajanje tih dokumenata trebalo bi biti početkom iduće godine", rekao je Plenković.
Poručio je i da je Vlada na tragu onoga što rade kroz Nacionalni program reformi, kroz Program konvergencije te kroz Program Vlade.
Ističe kako je činjenica što je Hrvatska dobila 22 milijarde eura kroz sedam godina, sjajna poluga za snažan gospodarski oporavak već od iduće godine.
O padu BDP-a: Treba pričekati podatke o trećem i četvrtom kvartalu
Vezano uz pad BDP-a od 15,1 posto u drugom tromjesečju, Plenković drži kako se radi o očekivanim podacima jer smo u prvom kvartalu imali određeni rast, a sada smo imali najveći pad, što je logično.
To je posljedica zatvaranja (zbog pandemije Covida-19), rekao je. Podsjetio je i da su postepeno tri puta otvarali zemlju te se pripremili za turističku sezonu.
Napominje da treba pričekati i podatke o trećem kvartalu te vidjeti kako će proći i četvrti.
"Ovo je specifična godina i globalno gledajući ovo je na razni otprilike prosjeka zemalja EU. Za mene tu nema nekih velikih iznenađenja. Ono što je važno - kada se gleda prosjek prvih šest mjeseci, onda smo oko -7,5 posto. Za sada je to sve u okvirima onoga što se očekivalo i provjenjivalo", poručio je premijer Plenković.
Vlada podržava rad neovisnih institucija
Upitan čine li štetu Vladi i stranci podatci koji izlaze u javnost vezano uz HDZ-ovu bivšu državnu tajnicu Josipu Rimac, državne tajnike i dr. te što će poduzeti, poručio je da Vlada podržava rad USKOK-a, DORH-a i PNUSKOK-a te svih tijela koja se time bave.
"Oni su u potpunosti neovisni u svom djelovanju. Želimo da te aktivnosti budu temeljite i ukoliko se utvrdi da je netko bio odgovoran - povlačit ćemo i političke poteze", ponovio je Plenković.
Podsjetio je i da je Vlada prošli tjedan razriješila pomoćnika ministra zaštite okoliša i energetike Domagoja Validžića, koji je obuhvaćen najnovijim proširenjem istrage protiv Rimac.
Također, upitan o položaju članice Predsjedništva HDZ-a Gabrijele Žalac koja se spominje u aferi Rimac, rekao je da ima isti stav kao što je to ranije rekao i o aferi Rimac.
Milanovićev put u Albaniju neusporediv s Plenkovićevim putom u Finsku
Plenković je, na upit novinara, "jako bizarnom" ocijenio izjave predsjednika Zorana Milanovića da je njegov put u Albaniju greškom nazvan privatnim iako je bio službeni, i da je to još usporedio s Plenkovićevim putem u Finsku.
Premijer je naglasio kako se te dvije stvari ne mogu uspoređivati, podsjetivši da - kada su putovali u Helsinki, bili su i na radnom sastanku s finskim premijerom koji nije imao nikakve veze sa kongresom Europske pučke stranke (EPP).
Dodao je i da su svi premijeri, kada su došli na kongres EPP-a u Zagreb, imali sastanke s njim kao premijerom. "Te dvije stvari ne bih uspoređivao, a on neka sam objašnjava gradaciju državnog posjeta, službenog posjeta, radnog posjeta i jednog ljetnog prijateljskog susreta", poručio je.
Važno je da KB Sestre Milosrdnice na ponovljenom natječaju izabere novo vodstvo
Upitan je li s ministrom zdravstva Vili Berošem razgovarao o snimljenom razgovoru njega i zamjenice ravnatelja KB Sestre Milosrdnice Dijanom Zadravec, Plenković je odgovorio kako je o tome čitao u medijima.
Ocijenio je 'dosta neuobičajenim i bizarnim da se tako nešto uopće snima a potom da još i izlazi van'.
Poručio je kako je bitno da se u toj bolnici ponovi natječaj i izabere novo vodstvo. "To je jedino što me zanima", zaključio je premijer Plenković. Dodao je da s ministrom Berošem nije razgovarao o tome jer su imali važnijih tema.
Izvor: HINA/Vlada
Stranica |
Andrej Plenković