De minister-president en Mons. Thema besprak de positie van de Kroaten in Bosnië en Herzegovina

  • Slika /Vijesti/2025/Ozujak/25_ozujka/Gm46tcZXIAAsNJW.jpg
Slika /Vijesti/2025/Ozujak/25_ozujka/Gm46tcZXIAAsNJW.jpg

Premier Andrej Plenković heeft vandaag een ontmoeting gehad met de academicus Mons. Franjo Topić in het Banski dvori. Zij bespraken de situatie van de Kroaten in Bosnië en Herzegovina en het belang van voortzetting van het Europese traject van Bosnië en Herzegovina.

U izjavi za medije, ministar je rekao da je s Lecornuom, među ostalim, razgovarao o planu ReArm Europe/Readiness 2030, obrambenom paketu koji bi u sljedeće četiri godine trebao osloboditi 800 milijardi eura za ulaganja u obranu.

"Situacija je takva da svima treba sve odmah, takav je barem dojam, ali nije to toliko panično i nema potrebe biti stalno na neki način u nekakvim fazama polupanike", poručio je Anušić, dodajući da imamo vremena.

"Mi se pripremamo. Ovo je vrijeme koje je pred nama i koje moramo iskoristiti. Konkretno govorimo o protuzračnom sustavu srednjeg dometa, to je ono za što smo u ovom trenutku zainteresirani i što moramo nabavljati", kazao je Anušić.

Do kraja godine protuzračni sustav kratkog dometa u potpunosti će biti isporučen Hrvatskoj

Spomenuo je protuzračni sustav kratkog dometa koji će do kraja godine biti u potpunosti isporučen Hrvatskoj.

"Do kraja godine planiramo potpisati (ugovor o nabavi) 30 haubica Caesar", dodao je.

Hrvatska je prošle godine s Francuskom potpisala okvirni sporazum o zajedničkoj nabavi samohodnih haubica 155 mm Caesar. 

O modernizaciji i novim tehnologijama koje će Rafalei imati u budućnosti

Anušić je rekao da je s Lecornuom razgovarao i o modernizaciji i novim tehnologijama koje će naši borbeni zrakoplovi Rafalei imati u budućnosti, o protuzračnoj obrani i svemu onome što hrvatske oružane snage trebaju.

"Svakodnevno generacije borbenih zrakoplova dobivaju nove sposobnosti koje se očituju u novom, kvalitetnijem i učinkovitijem djelovanju tih borbenih zrakoplova. I o tome smo razgovarali, kad govorimo konkretno o našim Rafaleima i njihovoj modernizaciji i nadogradnji u budućnosti, koju u ovom trenutku i Francuzi rade na svojim Rafaleima", kazao je ministar.

Izvor: Hina/Vlada



Pisane vijesti | Obrana i vojska