- Objavljeno: 23.02.2024.
Gandrīz 163 miljoni eiro nodrošināti aktīvas nodarbinātības politikas pasākumiem 2025. gadam
Viens no pasākumiem ir atbalsts programmā Job+ iekļauto personu nodarbinātībai, 100 % apmērā finansējot algu izmaksas ar mērķi veicināt tādu personu nodarbinātību darba tirgū, kuras atrodas ļoti nelabvēlīgā situācijā, atbalsts stažēšanās iespējām un jauniešiem, kas ļauj apmācīt personas, lai tās varētu strādāt neatkarīgi, līdzfinansējot līdz 60 % no algu izmaksām un transporta izmaksām, atbalsts prasmju pilnveidei, pašnodarbinātībai, izglītībai un apmācībai, sabiedriskajam darbam un darba laika samazināšanai, kā arī nodarbinātības saglabāšanai apstrādes rūpniecībā. Tika pieņemts arī lēmums izmaksāt piemaksu 80 EUR apmērā visiem pensionāriem, lēmums sniegt īpašu palīdzību slimnīcu veselības aprūpes iestādēm vairāk nekā 142 miljonu EUR apmērā un attiecībā uz nekustamā īpašuma nodokli tika pievienots noteikums, saskaņā ar kuru nodoklis netiks maksāts par nekustamo īpašumu, ko uzņemošā persona izmanto pastāvīgai izmitināšanai saskaņā ar noteikumiem, kas reglamentē ēdināšanas darbības.
Hrvatska je prva država članica EU koja je uvela dva dokumenta: Europsku iskaznicu te Europsku parkirališnu kartu za osobe s invaliditetom, temeljem Zakona o povlasticama u prometu. Europska komisija je 8. veljače 2024. godine objavila postizanje političkog dogovora o Direktivi kojom se uvode upravo ove jedinstvene isprave.
Osobama s invaliditetom izdano 116.343 isprave
‘‘Ponosan sam što je Hrvatska prva zemlja koja je provela sve glavne elemente ove Direktive i time postala predvodnica EU-a u području javnih isprava za osobe s invaliditetom. Ovim hvalevrijednim projektom željeli smo osobama s invaliditetom omogućiti brže i jednostavnije ostvarivanje prava koja imaju u području mobilnosti i to na način da predočenjem jednog dokumenta mogu ostvariti sva prava koja imaju. Vjerujem da to predstavlja važan korak za daljnje osnaživanje prava osoba s invaliditetom, ali i pokazuje usmjerenost i posvećenost ove Vlade u poboljšanju kvalitete života osoba s invaliditetom‘‘, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.
‘‘U okviru projekta MOSI, uspješno smo implementirali automatizirano izdavanje isprava za osobe s invaliditetom, bez podnošenja zahtjeva. Ugradili smo visoke sigurnosne mjere kako bismo prevenirali krivotvorenje i prijevare, te smo u Europsku iskaznicu ugradili beskontaktni čip za dodatnu funkcionalnost i sigurnost“, naglasio je Jure Sertić, glavni direktor Agencije za komercijalnu djelatnost koja je partner u projektu. Dodao je da je s današnjim danom, čak 116 343 osobe s invaliditetom zaprimile su bar jednu od isprava.
Korisnicima jednak pristup pogodnostima u svim državama članicama EU
Na konferenciji je sudjelovao i ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak koji je kazao da je prvi zadatak Registra osoba s invaliditetom koji je utemeljen u HZJZ-u 2001. godine bio dobiti statističke podatke za provedbu nacionalne strategije za osobe s invaliditetom i unaprjeđenje politika za tu posebice vulnerabilnu populaciju.
„Tijekom vremena registar je jačao, a prvi dokaz da je spreman za iskorak u direktno unaprjeđenje prava bila je provedba Zakona o zapošljavanju osoba s invaliditetom. Uslijedili su izdavanje brodskih iskaznica, subvencioniranih kredita, inkluzivnog dodatka, sve do ovih izuzetno bitnih iskaznica koje osiguravaju mobilnost osoba s invaliditetom‘‘, istaknuo je Capak.
Naglašeno je da se svim korisnicima koji ostvare pravo na Nacionalnu iskaznicu automatski dodjeljuje i Europska iskaznica, osiguravajući im jednak pristup pogodnostima u svim državama članicama EU s područja turizma, kulture i sporta.
Na panelu održanom nakon konferencije govorilo se o izuzeto važnim zakonskim i podzakonskim propisima za osobe s invaliditetom donesenih tijekom protekle godine te je zaključeno kako Zakon o povlasticama u prometu, uz Zakon o osobnoj asistenciji i Zakon o inkluzivnom dodatku, osobama s invaliditetom i njihovim obiteljima znatno unaprijediti kvalitetu života.