Piletić za HTV: Većina nije sudjelovala u štrajku i time su poslali jasnu poruku

Slika /Vijesti/2025/Ozujak/19_ozujka/Piletic_19032025.png

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić gostovao je večeras u središnjem Dnevniku HTV-a, gdje se osvrnuo na današnji štrajk u obrazovnim ustanovama.

„Točne podatke o štrajku sutra će iznijeti ministar Radovan Fuchs na konferenciji za medije. Sazvao ju je kako bi izvijestio koliko je naših učitelja, nastavnika i profesora sudjelovalo u štrajku. Ono što sasvim sigurno već danas možemo reći da velika većina učitelja, nastavnika i profesora nije sudjelovala u ovom štrajku“, rekao je Piletić.

Smatra da time što nisu sudjelovali u štrajku su poslali jasnu poruku te da je to govorila i Vlada.

„Štrajk u ovom trenutku zaista niti je opravdan, niti je trebao, u trenutku kada je Vlada napravila jednu od najvećih reforma sustava plaća. Od ožujka 2023. plaće učitelja i nastavnika narasle su i kroz koeficijent, i kroz prijevremeni dodatak i kroz povećanje osnovice od 38 posto. Kada uzmemo cijeli mandat ove sada već treće Vlade, plaća učitelja prosječno je narasla za više od 102 posto“, naglasio je ministar.

Nakon rekordnog rasta plaća, potrebe za štrajkom nije bilo

Na pitanje kako onda tumači ove zahtjeve i potrebu za štrajkom, Piletić je rekao kako su potrebu za štrajkom nominirali i najavili čelnici tri obrazovna sindikata.

Kazao je da je najveći sindikat koji okuplja najveći broj učitelja u osnovnim školama jasno poručio da štrajk nije opravdan, čak postavio i pitanje njegove legalnosti, a Vlada to nije učinila.

„Štrajk se može organizirati i on je organiziran. Mi smo procijenili da nakon ovog rekordnog povećanja plaća i nakon kontinuiranog socijalnog dijaloga sa svim našim sindikatima i uz prihvaćanje ogromne većine sindikata za povećanje osnovice za ovu godinu od 6 posto, potrebe za štrajkom nije bilo“, dodao je Piletić.

Zahtjev za 10 posto većim plaćama nije korektan, prvo su tražili 8

Ministar Piletić je podsjetio i da su sindikati podnijeli zahtjev za mirenje s dva zahtjeva, a onda na prvom sastanku taj broj zahtjeva povećali na pet. Nakon prvog sastanka, kazao je, jasno smo komunicirali da po pitanju i obustave ocjenjivanja učitelja i nastavnika, što je premijer najavio na kraju 2024., kada smo donijeli odluku i potpisali dodatak kolektivnog ugovora s reprezentativnim sindikatima državnih službi oko povećanja osnovice za 6 posto, ministar Fuchs je spreman razgovarati i dogovoriti odgodu primjene modularne nastave u strukovnom obrazovanju.

Istaknuo je kako zahtjev tri sindikata za  10 posto povećanja osnovice nije u dobroj vjeri te nije korektan zato što su oni kroz pregovarački proces za dodatak temeljnog kolektivnog ugovora u prosincu 2024. tražili povećanje od 8 posto.

„Kako je moguće sad, nakon tri mjeseca, da su se naknadno sjetili povećanja od 10 posto kada su upravo pred cjelokupnim pregovaračkim timom zahtijevali povećanje osnovice od 8 posto? Vlada je donijela odluku da će povećanje osnovice biti 6 posto, što je prihvatila većina sindikata i javnih službi, uključujući reprezentativne sindikate državnih“, pojasnio je Piletić.

Štrajk neće biti plaćen, štitimo porezne obveznike

Ministar Piletić objasnio i zašto današnji štrajk upozorenja neće biti plaćen, podsjetivši da je Vlada tu odluku najavila prošli tjedan. Ne slaže se s ocjenom čelnika sindikata da je ta odluka metoda zastrašivanje.

„Mi smo upravo najavili neplaćanje puno prije nego što se štrajk dogodio te donijeli odluku Vlade i prije samog štrajka da on neće biti plaćen. Razlog je taj što porezni obveznici plaćaju reformu sustava plaća u državnoj javnoj službi 1,6 milijardu eura godišnje i na taj način, naravno, štitimo i porezne obveznike“, rekao je.

Istaknuo je nikad veće povećanje plaća u javnim i državnim službama te da paralelno uz to postoje pregovori kroz granski kolektivni ugovor svih ovih sindikata u obrazovanju s ministrom Fuchs i ministarstvom. Ponovio je da zbog svega nema razloga za štrajk i samim time takav čin neće biti plaćen.

„Ovo je jedinstven štrajk i jedinstvena je odluka Vlade. Svaki dan proveden u štrajku neće biti plaćen na prosječnu plaću učitelja i nastavnika. To vam je otprilike prosječno 70 eura neto, rekao je Piletić.

Sindikati koriste štrajk za političku promociju

Osvrnuo se i na izjavu ministra Fuchsa da mu se čini da ovaj štrajk ima i političku pozadinu.

„Ne bi bio prvi put da smo prepoznali i takve intencije pojedinih sindikalnih čelnika. Ako se prisjetite prošlih parlamentarnih izbora u travnju 2024. i tada smo komentirali da su određene akcije ponašanja sindikalnih čelnika usmjerene s ciljem političke promocije i ulaska u političku arenu i to se dogodilo. Pogledajte liste koje su bile objavljene i koje su se natjecale za ulazak u Hrvatski sabor na parlamentarnim izborima 2024. Tamo je bilo nekih bivših čelnika sindikata“, zaključio je Piletić.

Izvor: HTV/Vlada

Pisane vijesti