- Objavljeno: 18.02.2025.
L-inizjattivi tal-Istati Uniti għall-Istrixxa ta’ Gaża, iżda wkoll għall-Ukrajna, jeħtieġ li jkunu mistennija
Il-Prim Ministru Andrej Plenkovic qal fl-Eġittu li għandna nistennew l-inizjattivi tal-Istati Uniti, biex ikunu aktar sinifikanti u elaborati, mhux biss fir-rigward tal-avviżi għall-Istrixxa ta’ Gaża, iżda wkoll għall-Ukrajna. Huwa jemmen li huwa meħtieġ pjan komplut u strutturat għall-Ukrajna sabiex ma jintbagħatx messaġġ lil dawk li għandhom pretensjonijiet territorjali fuq il-ġirien tagħhom li jistgħu jgħaddu mingħajr ebda konsegwenza.
U izjavi medijima, predsjednik Vlade Andrej Plenković ocijenio je današnji, glavni dio službenog posjeta Egiptu sadržajnim i kvalitetnim.Odgovarajući na pitanja novinara, kazao je da se Egipat snažno protivi planovima predsjednika Donalda Trumpa za Pojas Gaze, dodavši da je egipatski predsjednik trebao ići u Washington, no ta je inicijativa odgođena na neko vrijeme upravo zbog neslaganja s idejom o raseljavanju Palestinaca u Egipat i Jordan.
„Smatraju da to nije dobro i žele iskoristiti svoja velika iskustava u građevinskom sektoru“, rekao je Plenković, dodavši da i egipatski premijer, koji je bio i ministar graditeljstva, ima planove za obnovu Gaze.
Premijer osobno smatra da treba pričekati s inicijativama Sjedinjenih Američkih Država, da budu sadržajnije i elaboriranije, ne samo kad je riječ o najavama za Pojas Gaze, već i za Ukrajinu.
Podsjetio je i na svoje izjave s Münchenske konferencije, rekavši da razumije predsjednika Trumpa koji sebe doživljava kao predsjednika u miru jer su se obje ruske agresije na Ukrajinu dogodile u vrijeme kad su na vlasti bili demokrati.
Inicijative su brze, ali ne dovoljno elaborirane
„Zato ove inicijative koje su brze, ali ne dovoljno elaborirane u smislu strukturiranog plana, idu za tim da je on taj koji je osigurao da dođe do svojevrsnog primirja i do prestanka ubijanja ljudi i to je iz njegovog kuta u ovom trenutku najvažnije“, ustvrdio je Plenković.
Naša pozicija je vrlo jasna, naglasio je, svi se zalažu da dođe do prestanka ubijanja ljudi, ali, kako je rekao, ako nakon tog prvog koraka, a to bi bilo primirje, ne dođe ozbiljan mirovni plan koji bi poštovao Ukrajinu, njezinu suverenost i teritorijalnu cjelovitost i omogućio joj da u perspektivi ima nešto bolje nego što su bili Minsk 1 i Minsk 2, a u praksi bude više nalikovalo našoj mirnoj reintegraciji, onda bi to bio dobar plan koji bi omogućio pravedan mir u Ukrajini i to za stolom s Ukrajinom i Europskom unijom.
Premijer smatra da treba ići korak po korak, a ne pristupiti brzom rješenju koje će dovesti do prestanka ubijanja ljudi, ali ne i do plana za okupirana područja.
„Zato treba napraviti cjeloviti i strukturiran plan, inače ćemo poslati jako loš presedan onima koji su veći i jači i imaju teritorijalne pretenzije na susjeda da mogu proći bez posljedica“, naglasio je Plenković.
Treba tražiti pravedna rješenja u skladu s međunarodnim pravom
Predsjednik Vlade se osvrnuo i na današnji sastanak američke i ruske delegacije koji je održan bez Ukrajine, kazavši da je riječ o prvim razgovorima. Dodao je i da se predsjednik Zelenski danas sastao s turskim predsjednikom Erdoganom te je Turska podržala teritorijalnu cjelovitost i integritet Ukrajine.
„Sada ćemo imati puno paralelnih inicijativa“, dodao je premijer, rekavši da je jutros održan i online sastanak na vrhu Europske pučke stranke na kojem se razgovaralo o jučerašnjem sastanku u Parizu.
„Moramo ostati mudri, stabilni i tražiti rješenja koja su dugoročno održiva i, prije svega, pravedna i u skladu s međunarodnim pravom. Sve što nije u skladu s međunarodnim pravom je loše, ne samo za Ukrajinu, već i za Europu, našu vlastitu sigurnost, ali i cijeli svijet“, poručio je Plenković.