Za Mjere aktivne politike zapošljavanja za 2025. osigurano gotovo 163 milijuna eura

  • Slika /Vijesti/2024/Prosinac/05_prosinca/14_11_2024_sjednica_vlade (17).JPG

Među mjerama su potpore za zapošljavanje osoba uključenih u Program Posao+ kroz 100 postotno financiranje troška plaće s ciljem poticanja zapošljavanja osoba u izrazito nepovoljnom položaju na tržištu rada, potpore za pripravništvo i mlade kojima se omogućuje osposobljavanje osoba za samostalan rad, uz sufinanciranje do 60 posto troška plaće te troška prijevoza, potpore za usavršavanje, za samozapošljavanje, obrazovanje i osposobljavanje te javni rad i skraćivanje radnog vremena te za zadržavanje radnih mjesta u prerađivačkoj industriji. Donesena je i odluka o isplati dodatka o isplati jednokratnog dodatka od 80 eura svim umirovljenicima, odluka o namjenskoj pomoći bolničkim zdravstvenim ustanovama u iznosu višem od 142 milijuna eura, a što se tiče poreza na nekretnine, dodana je odredba prema kojoj se porez neće plaćati na nekretnine koje domaćinu prema propisu kojim se uređuje ugostiteljska djelatnost, služe za stalno stanovanje.

Vlada je danas na sjednici donijela odluku o isplati jednokratnog dodatka od 80 eura svim umirovljenicima i korisnicima nacionalne naknade za starije osobe uoči Božića, za što će se osigurati oko 100 milijuna eura.

Jednokratni novčani dodatak, koji ne može biti predmet ovrhe, isplatit će se ovog mjeseca korisnicima mirovine ostvarene u Republici Hrvatskoj u obveznom mirovinskom osiguranju i korisnicima nacionalne naknade za starije osobe zatečenima u isplati za mjesec studeni 2024.

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić podsjetio je da je Vlada do sada donijela devet odluka o jednokratnoj isplati dodatka umirovljenicima za što je iz državnog proračuna izdvojeno više od 612 milijuna eura.

"Naknada će biti isplaćena na način da nema limita, cenzusa, razreda, nego će ovaj dodatak od 80 eura biti isplaćen svim našim umirovljenicima", rekao je istaknuvši kako je odluka rezultat dogovora s Maticom umirovljenika, Sindikatom umirovljenika i Hrvatskom strankom umirovljenika.
Umirovljenika je milijun i 228 tisuća, a korisnika nacionalne naknade za starije osobe 17.500, dodao je.

Za provedbu ove odluke Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje će osigurati 98 milijuna i 600 tisuća eura.

Vlada podržala donošenje Mjera aktivne politike zapošljavanja

Vlada je podržala donošenje Mjera aktivne politike zapošljavanja za 2025. iz nadležnosti Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koje bi Upravno vijeće HZZ-a trebalo donijeti sutra.

Ministar Piletić podsjetio je da se Programom Vlade za ovo mandatno razdoblje želi otvoriti dodatnih novih 125 tisuća radnih mjesta, povećati stopu zaposlenosti na više od 75 posto, stopa nezaposlenosti je već smanjena na ispod 5 posto, istaknuo je, a stopu nezaposlenosti mladih želi se smanjiti ispod 10 posto, uz nastavak poticanja zapošljavanja osoba s invaliditetom.

Među mjerama su potpore za zapošljavanje osoba uključenih u Program Posao+ kroz 100 postotno financiranje troška plaće s ciljem poticanja zapošljavanja osoba u izrazito nepovoljnom položaju na tržištu rada, a to su dugotrajno nezaposleni, korisnici minimalne novčane naknade, osobe bez završene srednje škole i osobe s invaliditetom.

Isto tako, tu su potpore za pripravništvo i mlade kojima se omogućuje osposobljavanje osoba za samostalan rad, uz sufinanciranje do 60 posto troška plaće te troška prijevoza, potpore za usavršavanje, za samozapošljavanje, obrazovanje i osposobljavanje te javni rad i skraćivanje radnog vremena te za zadržavanje radnih mjesta u prerađivačkoj industriji.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je da je riječ o devet mjera vrijednih gotovo 163 milijuna eura.

Obnova u potpunosti završila na 12.600 lokacija

Govoreći o tijeku obnove na području zagrebačkog i petrinjskog potresa, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić istaknuo je da je obnova u potpunosti završila na 12.661 lokaciji, od čega se najveći dio odnosi na nekonstrukcijsku obnovu, a u postupku nabave je još dodatnih 995 lokacija sa 2.687 posebnih jedinica.

Aktivna je obnova na 1.917 gradilišta, većinom je to konstrukcijska obnova, među kojima je gradnja 271 zamjenske obiteljske kuće i 40 višestambenih zgrada.

Ministar Bačić istaknuo je kako je potpisan ugovor za izvođenje radova za projekt rekonstrukcije i izgradnje KBC Zagreb - Rebro, vrijedan 174 milijuna eura, u sklopu čega će se izgraditi i garaža s heliodromom.

Dosad je na obnovu javne i privatne imovine sveukupno utrošeno 3,21 milijarda od čega se na zagrebački potres odnosi 1,85 milijardi eura, a petrinjski 1,36 milijardi eura.

Povećanje osnovnog osobnog odbitka s 560 na 600 eura

Vlada je u Hrvatski sabor poslala na drugo čitanje paket izmjena poreznih zakona koje bi na snagu trebale stupiti početkom iduće godine.

Državna tajnica u Ministarstvu financija Tereza Rogić Lugarić podsjetila je da će dosadašnji porez na kuće za odmor biti zamijenjen porezom na nekretnine. Prema prijedlogu, on bi iznosio od 0,6 do osam eura po metru četvornom, pri čemu jedinice lokalne samouprave same mogu određivati visinu tog poreza.

U odnosu na prvo čitanje, dodana je odredba prema kojoj se porez neće plaćati na nekretnine koje domaćinu prema propisu kojim se uređuje ugostiteljska djelatnost, služe za stalno stanovanje. Obveznikom poreza na nekretnine postaje i Republika Hrvatska, u skladu s propisanim kriterijima.

Općini i gradu na čijem se teritoriju nekretnina nalazi pripalo bi prema današnjem prijedlogu 80, a županiji 20 posto prihoda od poreza na nekretnine.

Promijenjeni su i prijedlozi raspona paušalnog poreza na dohodak tako da su predložene niže donje granice, pa sadašnji rasponi iznose za prvu zonu od 100 do 300, za drugu zonu 70 do 200, za treću zonu 30 do 150, za četvrtu i nultu 20 do 100 eura.

Što se tiče izmjena poreza na dohodak, predloženo je povećanje osnovnog osobnog odbitka s 560 na 600 eura, a u skladu s time povećava se i osobni odbitak za uzdržavane i članove invalidnost, kao i iznos određenih neoporezivih primitaka.

Kada je riječ o poticanju povratka iseljenika, predložena je mjera oslobođenja od plaćanja poreza na dohodak po osnovi plaća u razdoblju od pet godina za sve porezne obveznike koji su neprekidno boravili u inozemstvu najmanje dvije godine.

Kod poreza na dodanu vrijednost, podiže se prag za ulazak u sustav poreza s 40 na 60 tisuća eura. Tome se broj obveznika koji trenutno moraju biti u sustavu poreza na dodanu vrijednost smanjuje za 14.200.

Redefinirana postojeća olakšica za prvo zapošljavanje, ostaju stečena prava

Što se tiče izmjena zakona o doprinosima, u odnosu na prvo čitanje redefinirana je postojeća olakšica za prvo zapošljavanje. Novu redefiniranu olakšicu mogu koristiti poslodavci za sve osobe, uključujući i mlade koje se prvi put zapošljavaju na neodređeno vrijeme. Pritom upisan staž neće biti zapreka za korištenje te olakšice, a nijedno stečeno pravo neće se smanjiti niti oduzeti. Prijedlogom zakona je predviđeno prijelazno razdoblje, što znači da svi oni koji su počeli koristiti olakšicu za mlade, moći će je koristiti do isteka zakonskog razdoblja od pet godina.

Svi poslodavci koji nakon korištenja olakšica imaju obvezu obračuna i plaćanja doprinosa, iznose plaćenih doprinosa iskazuju kao priznate troškove poslovanja, dakle kao porezno priznate rashode i umanjuju osnovicu za plaćanje poreza.

Ostaje i dalje mjera umanjenja godišnjeg poreza na dohodak kod nesamostalnog rada fizičkim osobama i to do 25. godine života za 100 posto iznosa razmjernog dijela porezne obveze, a od 26. do 30. godine života umanjuje se za 50 posto.

Olakšica za sklapanje ugovora na neodređeno vrijeme ključna je za uključivanje mladih na tržište rada, a veže se u zadržavanje mjere povrata poreza po godišnjem obračunu poreza na dohodak za mlade do 30 godina.

Državna tajnica Rogić Lugarić kazala je da su ove mjere su vezane uz niz drugih, prije svega uz nacionalni plan stambene politike i prioritet priuštivog stanovanja u kojem su također osmišljene dodatne mjere.

Premijer Plenković rekao je da Vlada želi kroz veće plaće jačati kreditnu sposobnost mladih, kako bi mogli biti u poziciji da rješavaju svoje stambeno pitanje, bilo kroz najam ili kupnju prve nekretnine.

"To je cijeli smisao cjelovitosti ovih mjera, porezne reforme i nacionalnog plana stambene politike", poručio je.

Poljoprivrednicima šest milijuna eura za štete od prirodnih nepogoda

Vlada je donijela Program potpore poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u 2024., vrijedan šest milijuna eura.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro je kazao kako štete na prinosima poljoprivrednih kultura uzrokovane prirodnim nepogodama uzrokuju smanjenje ili gubitak očekivanih prihoda u proizvodnoj godini te utječu na nestabilnost proizvodnih procesa. Mogu uzrokovati i odustajanje proizvođača od poljoprivredne proizvodnje.

Ovim programom potpore, kako je rekao, štiti se poljoprivredne proizvođače i osigurava zadržavanje i nastavak poljoprivredne proizvodnje te ublažavaju posljedice prirodnih nepogoda nastalih u ovoj godini.
Potporom u okviru Programa će se ublažiti će se posljedice štete uzrokovane prirodnim nepogodama nastalim u 2024., a namijenjena je poljoprivrednim proizvođačima na području za koje je proglašena prirodna nepogoda i koji su štetu prijavili u Registra šteta od prirodnih nepogoda na prinosu poljoprivrednih kultura.
Za potporu u okviru programa nisu prihvatljive prijavljene štete od suše nastale u 2024. godini, koje će se posebno kompenzirati kroz novu mjeru u 2025. godini, kao niti štete na šećernoj repi za koje je već prihvaćen program sanacije.

Provedba Programa, kojim su definirani prihvatljivi korisnici, propisat će se pravilnikom, a provodit će ga Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Svi korisnici moraju biti upisani u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i imati štetu od prirodnih nepogoda nastalih u 2024.  prijavljenu u Registru šteta od prirodnih nepogoda veću od 50 posto na prinosu poljoprivrednih kultura.

Za namjensku pomoć bolničkim zdravstvenim ustanovama više od 142 milijuna eura

Ukupno nešto više od 142 milijuna eura bit će doznačeno bolnicama kojima je osnivač država i kojima su osnivači županije za podmirivanje dijela dospjelih obveza prema dobavljačima lijekova, potrošnog i ugradbenog medicinskog materijala.

Nešto više od 92 milijuna kuna Ministarstvo zdravstva će doznačiti u sedam zdravstvenim ustanovama kojima je osnivač država, a nešto više od 50 milijuna eura HZZO će kao namjensku pomoć doznačiti u devet zdravstvenih ustanova kojima su osnivači županije (2,5 milijuna eura) te u 21 zdravstvenu ustanovu kojima je osnivač država (47,6 milijuna eura).

U obzir su uzeti kriterij ročnosti dospjelih obveza od 120 dana na dan 31. listopada i kriterij izvršenosti rada zdravstvenih ustanova za razdoblje od 1. siječnja do 31. listopada 2024.

Pri tome se za zdravstvene ustanove kojima su osnivači županije primjenjuje isključivo kriterij ročnosti dospjelih obveza starijih od 120 dana, dok se za ustanove kojima je osnivač država primjenjuju oba kriterija (kriterij ročnosti obuhvaća 80 posto raspoloživih sredstava, a kriterij izvršenost rada 20 posto raspoloživih sredstava).

Usvojena je i odluka o pribavljanju nefinancijske imovine Ministarstva zdravstva nabavom opreme za prevenciju, dijagnostiku i liječenje osoba oboljelih od raka - osnovne dozimetrijske opreme za zdravstvene ustanove, radi provedbe projekta iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. Temeljem odluke Ministarstvu zdravstva omogućeno je sklapanje ugovora o nabavi dozimetrijske opreme u iznosu nešto većem od 1,7 milijun eura s PDV-om.

Zaključkom je Vlada ovlastila ravnateljicu Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemku Markotić za potpisivanje ugovora o provedbi Okvirnog ugovora s Gilead Sciences, za nabavu lijeka Veklury (remdesivir) za liječenje bolesti COVID-19, za razdoblje do 30. travnja 2025, a procijenjena je potreba za lijekom u količini od ukupno 10.000 doza.

Donesena je i odluka o jednokratnoj robnoj pomoći Hrvatskom Caritasu u prehrambenim i higijenskim proizvodima u ukupnoj količini od 160 tona te vrijednosti nešto manjoj od 807 tisuća eura.  To je 17. potpora Vlade od 2016., a ukupno je do danas doznačeno pomoći u količini od tri tisuće tona i vrijednosti 15 milijuna eura.

Izvor: Hina/Vlada



Pisane vijesti