- Objavljeno: 04.07.2014.
173. telefonska sjednica Vlade Republike Hrvatske
Vlada Republike Hrvatske održala je danas, 4. srpnja 2014. telefonsku sjednicu Vlade na kojoj je donijela Odluku o davanju državnog jamstva u korist Hrvatske banke za obnovu i razvitak i/ili drugih poslovnih banaka u zemlji i/ili inozemstvu, za kreditno zaduženje Uljanik brodogradilišta d.d., za financiranje novogradnje 500.
Vlada je ovlastila Ministarstvo financija da u ime Vlade Republike Hrvatske izda, a ministar financija potpiše ispravu o davanju jamstva za kreditno zaduženje i to za izdavanje bankarskog jamstva za povrat avansa kupcu broda Dredging and Maritime Management S.A. Luxembourg, G.D. Luxembourg u iznosu od EUR 124.560.000,00 za brod uvećano za troškove i kamatu što čini 80% avansnih uplata u iznosu od EUR 155.700.000,00 za brod.
Izdavanje jamstva uvjetuje se sklapanjem ugovora između Ministarstva financija i Uljanik brodogradilišta d.d. kojim će se utvrditi sve obveze Brodogradilišta kao i instrumenti osiguranja. Vlada je zadužila Hrvatsku brodogradnju – Jadranbrod d.d. da na temelju Ugovora s Ministarstvom gospodarstva o obavljanju poslova nadzora realizacije ugovorenih poslova s brodogradilištima iz državnog portfelja od 9. rujna 2003. godine, mjesečno izvještava nadležno Ministarstvo gospodarstva o izvršenju poslovnih planova te realizaciji ugovorenog programa gradnje brodova, uključivo prateći gotovost i ostvarene troškove predmetnih brodova.
Vlada je dala suglasnost Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak i Uljanik brodogradilištu d.d. za zaduženje u zemlji i/ili inozemstvu, sukladno odredbama Odluke.
Poslovno stanje Uljanik Grupe, unatoč krizi prisutnoj na brodograđevnom i brodarskom tržištu, relativno je stabilno što potvrđuju činjenice da su značajno popunjeni kapaciteti do 2017. godine, a ugovaraju se i novi poslovi. U tijeku je i restrukturiranje Grupe te se u 2017. i 2018. godini očekuju pozitivni financijski efekti i rast kapitala i rezervi. Ova Odluka Vlade Republike Hrvatske omogućit će realizaciju predmetnog posla, a time i nastavak rada ovog važnog poslovnog subjekta koji zapošljava blizu 4.000 radnika i izvozi gotovo cjelokupnu proizvodnju te ima izniman značaj za gospodarstvo Istarske i Primorsko-goranske županije kao i cijele Republike Hrvatske.