Svečana sjednica Vlade Republike Hrvatske u povodu Dana državnosti

Slika /2016/Sjednice/Arhiva/svecana_sjednica_vlade_republike_hrvatske_u_povodu_dana_drzavnosti.jpg

ZAGREB, 25. lipnja 2009. (Hina) - Na svečanoj sjednici Vlade u povodu Dana državnosti, kojoj su nazočili i predsjednici Republike i Hrvatskoga sabora, premijer Ivo Sanader je istaknuo kako Hrvatska danas slavi punoljetnost svoje samostalnosti i kako je u tom vremenu iskazala i potvrdila sposobnost za prilagodbe i spremnost da u promjenjivim okolnostima ostvaruje svoje ciljeve i osigura najbolje za svoje građane.

"Osamnaest godina nezavisnosti nemjerljivo je veliko postignuće", rekao je Sanader i naglasio da će Hrvatska biti članica EU. Ponovio je i ovom prigodom da to članstvo neće kupiti teritorijem, te je pozvao "prijatelje u Sloveniji da se vrate u realne političke okvire".

"Danas je naša domovina Hrvatska doživela punoljetnost", rekao je Sanader i podsjetio na 25. lipnja 1991. kada je Hrvatski sabor donio Deklaraciju o hrvatskoj samostalnosti i suverenosti.

"Vrlo jer malo naroda u Europi nakon pada Berlinskog zida i promjena na europskoj političkoj karti od devedesetih godina uspjelo u tolikoj mjeri ostvariti svoje nacionalne i državne ciljeve, u posebno teškim, pače, u usporedbi s drugima može se reći i najtežim uvjetima i okolnostima", rekao je premijer i naglasio da trebamo biti "svjesni veličine djela i snage žrtve onih bez kojih ove obljetnice ne bi bilo".

Posebno je zahvalio svim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, te hrvatskom državnom vodstvu iz tog vremena i prvom predsjedniku Franji Tuđmanu.

"Punoljetnost je, kaže narod, vrijeme zrelosti. Ali, bez nepotrebne skromnosti, reći ću da Hrvatskoj nikada nije nedostajalo zrelosti", rekao je i dodao da kroz tu zrelost u proteklih osamnaest godina osigurana "ona tako važna paradigma zajedništva našeg naroda, odviše često podijeljenog i posvađanog ideologijama ili tuđim interesima".

Premijer je istaknuo i važnost političkog zajedništva oko najvažnijih državnih interesa i ciljeva svih stranaka i partnera u socijalnom dijalogu, posebice u vremenu financijske krize. "U vremenu kada svjetska i europska financijska kriza neizbježno potresa i naš dio Europe i kad i nas, Vladu i druge institucije, navodi na brze prilagodbe, traženje novih rješenja i strateško promišljanje o najboljim putovima korištenja naših najvećih prednosti i potencijala, takvo je zajedništvo još važnije", poručio je Sanader.

Naglasivši kako su ulazak u NATO savez, te sudjelovanje u stalnom članstvu u Vijeću sigurnosti UN-a neprijeporni dokaz "povjerenja koje svijet ima u našu vanjskopolitičku vjerodostojnost", premijer je rekao da Hrvatska ostaje snažan zagovornik i sudionik ujedinjene Europe.

"Spomenuo sam taj projekt ujedinjene nove Europe jer u Hrvatskoj itekako dobro znamo što je značila i što je po naše građane donosila podijeljena Europa. U podijeljenoj Europi i mi smo se dijelili", rekao je Sanader dodajući da će Hrvatska ostvariti svoju europsku budućnost inzistirajući na poštivanju europskih vrijednosti i "na ukidanju svih prepreka i blokada kojima se ugrožavaju temeljna europska načela".

Hrvatska će biti članica EU, a to članstvo neće kupiti teritorijem, poručio je Sanader. "Ponavljam, Hrvatska će biti članica Europske unije. Istodobno, neka nitko ne gaji iluzije da bi uz bilo koji dio hrvatske obale Jadrana ikada moglo biti ijedno drugo more osim hrvatskog. Utoliko pozivam naše prijatelje u Sloveniji da se vrate u realne političke okvire, da se izmaknu dugoj sjeni nerealnih očekivanja i neutemeljenih pretenzija, da prihvate razborite prijedloge o uvjetima koji će deblokirati pregovore, te da se konačno okrenemo izgradnji zajedničke nam europske budućnosti", rekao je premijer.

Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić rekao je kako se danas s ponosom i radošću sjećamo 25. lipnja prije 18 godina kada su saborski zastupnici potpisivanjem Deklaracije "ostvarili višestoljetni san hrvatskog naroda - neovisnu, slobodnu i demokratsku hrvatsku državu".

Čestitajući Dan državnosti, predsjednik Stjepan Mesić naglasio je također kako je u današnjim okolnostima nužno potrebno zajedništvo i konsenzus i vlasti i oporbe kako bi se ostvarili strateški ciljevi. "Kada su strateški interesi i ciljevi u pitanju, moramo se držati za isti štap", rekao je Predsjednik. Naglasio je pritom kako je jedan od ciljeva ulazak u EU, te ponovio kako se Hrvatska, u pogledu slovenske blokade pregovora, odnosno otvorenog graničnog pitanja, zalaže da se ono riješi "kroz međunarodno pravo, međunarodne konvencije i međunarodno arbitriranje".