Preskoči na glavni sadržaj
Zatvori

Božinović: Zadaća je policije borbom protiv organiziranog kriminala osigurati mir građanima cijele EU

"Zadaća je policije borbom protiv organiziranog kriminala osigurati mir građanima cijele EU i onima koji dolaze na njeno područje, a toga nema bez suradnje s Bosnom i Hercegovinom", poručili su u Zagrebu hrvatski i slovenski ministri unutarnjih poslova Davor Božinović i Boštjan Poklukar te povjerenik Europske komisije za unutarnje poslove i migracije Magnus Brunner.

Božinović: Zadaća je policije borbom protiv organiziranog kriminala osigurati mir građanima cijele EU
Govorili su to drugi dan Salzburškog foruma, skupine od devet zemalja osnovane 2000. godine radi promicanja međunarodne policijske suradnje u suzbijanju nezakonitih migracija, u zaštiti svjedoka i borbi protiv trgovine drogom.

„Policija je tu da svojom suradnjom stvara što manje zapreka, a da se smanji broj nezakonitih migracija“, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, dodav i rekao da se slična akcija pet zemalja dogovara i na granici Bugarske, članice EU, s Turskom.

Neusklađenost viznih režima država članica EU s onima koje to nisu

Božinović je ukazao na velik izazov s kojim se suočavaju policije zemalja zapadnog Balkana, a to je neusklađenost viznih režima država članica EU s onima koje to nisu.

„Više od 50 posto tražitelja azila u Hrvatskoj na komercijalan način dolazi u susjedne države gdje se iz statusa turista za 24 sata pretvaraju u nezakonite migrante i vrše pritisak na našu vanjsku granicu“, objasnio je Božinović dodavši da se to pitanje mora riješiti, pogotovo za zemlje iz kojih dolazi najviše nezakonitih migranata na naše granice.

U prilog važnosti uloge BiH zemlje u sigurnosti Europske unije govorio je povjerenik Europske komisije Brunner izrazivši zadovoljstvo što je prošli tjedan konačno potpisan statusni sporazum Frontexa i BiH, prema kojemu će se stalne snage te agencije EU za graničnu i obalnu stražu moći raspoređivati bilo kamo duž granica te zemlje i u zračnim lukama.

Povjerenik je sporazum u Bruxellesu prošle srijede osobno potpisao s predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.

BiH nije članica Salzburškog foruma unutarnjih poslova, ali pripada Grupi prijatelja

Povjerenik Brunner potvrdio je da je u tom smislu jučer u Strasbourgu završeni pregovori o lakšem suspendiranju bezviznog režima s trećim zemljama. 

Bosna i Hercegovina nije članica Salzburškog foruma unutarnjih poslova koji se jučer i danas održava u Zagrebu, ali pripada Grupi prijatelja zajedno s drugim državama zapadnog Balkana, Albanijom, Crnom Gorom, Sjevernom Makedonijom, Srbijom i Moldavijom. 

„Ponedjeljak je bio velik dan za našu političku suradnju“, ocijenio je slovenski ministar misleći na početak djelovanja tripartitne policijske patrole Italije, Slovenije i Hrvatske na granici s Bosnom i Hercegovinom, s ciljem jačanja zaštite šengenskog prostora.

Izvor: Vlada / Hina 

Slične vijesti