Ćorić: Mjerom nadoknade fiksnih troškova bit će obuhvaćeno dodatnih 80.000 ljudi

Ministar gospodarstva i održivog razvoja  Tomislav Ćorić gostovao je emisiji "A sada Vlada" Hrvatskoga radija. Nove mjere odnose se na one sektore koji su uslijed odluke Stožera i odluke Vlade obustavljeni.

„Radi se o nešto manje od 81 tisuće ljudi koji rade u djelatnostima koje su privremeno obustavljene, a dio njih ima i od ranije pad prometa, pa govorimo o ukupno do 100 tisuća ljudi“, istaknuo je Ćorić.

Likvidnost, plaće zaposlenika i fiksni troškovi su uključeni u pomoć Vlade u ovom slučaju.

„Za neke je i 1% pada previše, ali naravno da su oni koji imaju pad 80% u težoj situaciji. Ono čega smo svjesni jest da je pad pogodio cijelu ekonomiju, ali Vlada reagira na vrijeme, i to od ožujka ove godine“, dodao je.

Ćorić je kazao da razumije nezadovoljstvo, ali do neke granice jer, kako kaže, neki će biti nezadovoljni dok im se ne nadoknadi 100% prometa.

„Moramo biti svjesni situacije pa i ekonomske situacije Vlade koja kompenzira najveći dio izgubljenog. Naša asistencija prelazi 10 milijardi kuna“, kazao je.

O BDP-u

Ćorić je, također, rekao da vjerojatno neće moći doći do izjednačavanja kategorija uslužnih objekata, što bi značilo da se neće promijeniti odluka te da kafići i barovi neće moći prodavati pića za van.

Osvrnuo se na zahtjeve za smanjenje PDV-a ugostiteljima.

„Mi smo raspravljali o tome, a moj je osobni stav da je visina PDV-a kategorija koja se treba raspravljati u stabilnim ekonomskim uvjetima. Hrvatski porezni sustav je potrošno orijentiran te je PDV glavni izvor financiranja proračuna“, istaknuo je.

Što se tiče pada BDP-a, rekao je da se nadaju da će pad BDP-a u 2020. biti nešto veći od 8%.

„Ako se dogodi da krajem ove ili početkom iduće godine bude registrirano cjepivo, situacija u sljedećoj godini ne bi trebala biti obilježena 'lockdownovima'. To samo po sebi znači da postoje pretpostavke za oporavak gospodarske aktivnosti. Hrvatska je poput većine zemalja Mediterana tu nešto pogođenija, dobar udio ekonomske aktivnosti dolazi iz turističkog sektora“, kazao je.

Ako sve bude u redu, dodao je Ćorić, u 2021. BDP će rasti na razini od 5% te će to dovesti do potpunog oporavka u 2022. godini, to jest vraćanje na razinu 2019. godine.

Hrvatska je u 2020. ušla znatno otpornija u odnosu na 2008.

S obzirom na aktualnu situaciju, postavlja se pitanje koliko Hrvatska još može izdržati, a ministar kaže da pitanje preživljavanja nije pitanje.

„Hrvatska je u 2020. ušla kao znatno otpornija u odnosu na primjerice 2008. kada je bila ekonomska kriza“, naveo je Ćorić.

Što se tiče laganih plastičnih vrećica i pitanja hoće li ih se Hrvatska riješiti, Ćorić kaže da hoćemo.

„Novi Zakon o gospodarenju otpadom koji je u raspravi ide u tom smjeru. Možda ne onoliko žestoko koliko bi neke od udruga željele, ali držimo da ono što nudimo kroz zakonski akt, definitivno jak iskorak u smjeru zaštite okoliša“, kazao je.

Na pitanje kada je zadnji puta bio u kontaktu s premijerom Andrejom Plenkovićem, a koji je obolio od Covida, Ćorić je odgovorio:

„Čini mi se prošloga četvrtka, a što se tiče njegova zdravstvenog stanja, ono je dobro. U kontaktu je s članicama i članovima Vlade, putem video linka. Vjerujem da će se uskoro vratiti, pretpostavljam da će se sada uspjeti malo više odmoriti, da će s još više elana voditi Vladu i Hrvatsku u 2021. godinu, godinu oporavka“ zaključio je ministar Ćorić.

Izvor: HRT/Vlada

Pisane vijesti