- Objavljeno: 30.11.2006.
Europski povjerenik za proširenje Olli Rehn: Hrvatska bi mogla biti u EU do kraja desetljeća
Europska unija mora postići dogovor o institucionalnoj reformi što prije, 2007. ili 2008. godine, odnosno do vremena kada će sljedeća država, nakon Rumunjske i Bugarske, biti spremna za ulazak u EU, izjavio je u četvrtak u Zagrebu europski povjerenik za proširenje Olli Rehn, izrazivši nadu da će Hrvatska do kraja desetljeća biti spremna za punopravno članstvo.
ZAGREB, 30. studenog 2006. (Hina) - Europska unija mora postići dogovor o institucionalnoj reformi što prije, 2007. ili 2008. godine, odnosno do vremena kada će sljedeća država, nakon Rumunjske i Bugarske, biti spremna za ulazak u EU, izjavio je u četvrtak u Zagrebu europski povjerenik za proširenje Olli Rehn, izrazivši nadu da će Hrvatska do kraja desetljeća biti spremna za punopravno članstvo."EU bi trebala postići novi institucionalni ugovor 2007. ili 2008. godine, a prema vremenskom rasporedu predviđeno je da bi Hrvatska, ako ispuni sve potrebne uvjete, mogla u Uniju pristupiti do kraja ovog desetljeća", kazao je Rehn na zajedničkoj konferenciji za novinare s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom, nakon što je prije toga nazočio sjednici hrvatske Vlade.
Rehn boravi u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj, a nakon sudjelovanja na sjednici Vlade očekuje ga još susret s predsjednikom RH Stjepanom Mesićem, predsjednikom hrvatskog Sabora Vladimirom Šeksom, predsjednikom Nacionalnog odbora za praćenje pregovora Ivicom Račanom, a i bit će ključni govornik na konferenciji na temu "Izazovi pred Hrvatskom u reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije".
"Godina 2007. bit će izuzetno važna za Hrvatsku jer će biti potrebno da zadrži zamah reformi i usklađivanja zakonodavstva, bez obzira na činjenicu da je iduća godina izborna. A ako to uspije učiniti to će biti veliki skok za nju u naporima za pristupanje EU", istaknuo je Rehn.
Rehn je ocijenio kako je u nedavnom izvješću o napretku kojega je 8. studenoga objavila Europska komisija prepoznat napredak koji je Hrvatska ostvarila u reformama i usklađivanju zakonodavstva, ali su identificirani i izazovi i pitanja koja još uvijek treba riješiti.
Istaknuo je da je ključ napretka pregovora u rukama hrvatske Vlade, ministarstava, parlamenta i predstavnika civilnog društva.
Naglasivši da su pregovori dobro počeli i da dobro napreduju, Rehn je kazao da se oni vode na temelju postignuća same Hrvatske i njene spremnosti da ostvari sve što se od nje traži. Ispunjavanje tih zahtjeva pokazat će vjerodostojnost Hrvatske kao partnera, dodao je.
Što se tiče reforme pravosuđa i javne uprave te borbe protiv korupcije, europski povjerenik je istaknuo da je Europska komisija na temelju iskustava s Rumunjskom i Bugarskom naučila da je potrebno reforme na tim područjima pokrenuti i ostvariti što ranije.
"To nije bitno samo zbog pregovora i da se udovolje neki dužnosnici iz Bruxellesa, to je važno za kvalitetu života kasnije i za dobru poslovnu klimu za ljude koji dolaze raditi u Hrvatsku", rekao je Rehn.
Što se tiče odnosa sa susjedima, Rehn je pohvalio odnose Hrvatske sa zemljama u regiji te je dodao da bi otvorena pitanja sa Slovenijom trebalo riješiti bilateralnim putem, kako i EK preporučuje.
Sanader je još jednom iskoristio priliku da izrazi zadovoljstvo Izvješćem o napretku Europske komisije te se složio s Rehnom da ono ukazuje na područja na kojima je ostvaren napredak, ali i ističe dijelove na kojima treba još mnogo raditi.
"Izvješće Europske komisije je objektivno i uravnoteženo", kazao je hrvatski premijer. Ono nam može samo pomoći, ukazujući nam na ono što nas čeka na putu prema punopravnom članstvu u EU, dodao je.
Hrvatski premijer se složio s europskim povjerenikom da su reforma pravosuđa, borba protiv korupcije i reforma javne uprave trajne zadaće Hrvatske, ne samo u pregovorima nego je to nešto s čime treba nastaviti raditi i kad Hrvatska bude članica EU.
Drugog dana posjeta Hrvatskoj, Rehn će posjetiti Osijek i Vukovar.