Malim poduzetnicima u turizmu uručeni ugovori vrijedni 3,4 mil. eura
Ministar turizma i sporta Tonči Glavina uručio je ugovore korisnicima programa “Zelena i digitalna tranzicija poduzetnika u turizmu” ukupno vrijedne 3,4 milijuna eura, poručujući svima da je njihov trud u razvoju turizma jako važan, a o sezoni da vjeruje da će kao i cijela godina biti na razini lanjske.
- 23.05.2025.
-
foto
- Ispiši
Korisnici su mali i srednji poduzetnici u turizmu te OPG-ovi, većinom s kontinenta i iz manje turistički razvijenih područja iz cijele Hrvatske, jer je i strateški cilj hrvatskog turizma uz cjelogodišnje poslovanje i ravnomjerni razvoj turizma u zemlji, kazao je ministar.
Doprinos podizanju konkurentnosti turističkog gospodarstva kroz zelenu i digitalnu tranziciju
Ovi projekti trebaju pridonijeti podizanju konkurentnosti turističkog gospodarstva kroz zelenu i digitalnu tranziciju njihovih objekata i poslovanja, uz razvoj inovativnih i održivih turističkih proizvoda i usluga. Očekuju da će to pridonijeti i poboljšanju procesa u ugostiteljskom poslovanju prihvatljivih za okoliš, povećanju energetske učinkovitosti, pristupačnosti i slično.
Korisnici su sredstva dobili kroz četiri mjere - za male hotele, kampove, OPG-ove i plovila odnosno nautiku, pri čemu je najveći iznos od 1,8 milijuna eura određen za 62 projekta hotela i sličnih objekata. Među njima je 50 hotela, jedan hotel baština, dva aparthotela, četiri turistička naselja i pet pansiona.
Za kampove i kamp odmorišta potporu je dobilo 11 korisnika u ukupnom iznosu od 236 tisuća eura, a kako se za to javilo manje poduzetnika od očekivanja dio sredstava je, po riječima ravnatelja Uprave za razvoj poduzetništva, investicije i konkurentnost turističkog gospodarstva Roberta Pendea, prebačeno na treću mjeru, to jest za OPG-ove i poljoprivrednike, kojih je tako odabrano 50, a ukupno su dobili 940,6 tisuća eura ili dvostruko više od plana. Tu je najviše OPG-ova, 35, dok su ostali kušaonice sira, vina, suhomesnatih i drugih domaćih proizvoda.
Među plovnim objektima nautičkog turizma za krstarenja ili izlete kroz nabavu i ugradnju opreme ili uređaja za biokemijsko pročišćavanje otpadnih voda na plovilu, sredstva je dobilo 15 projekata, ukupnog iznosa 427,1 tisuću eura.
Flota izletničkih plovila u Hrvatskoj je velika, s oko 250 plovila, a cilj je da bude "zelenija", naglašeno je.
Ukupno je kroz program Konkurentnost turističkog gospodarstva u 11 godina, od 2014. godine, Ministarstvo dodijelilo više od 30 milijuna eura za gotovo 4.000 projekata.
U ime svih dobitnika zahvalio se mali hotelijer iz Karlovca Ivan Srakovčić, ističući dobru suradnju s Ministarstvom i rekavši da ta sredstva, koja se dodjeljuju iz državnog proračuna, dobro dođu za razvoj i unapređenje posla.
Glavina: Bilo bi dobro da sezona i cijela godina budu kao lani
Na pitanje novinara o cijenama u turizmu i očekivanjima od sezone, ministar Glavina je rekao kako vjeruje da je sektor shvatio poruke o važnosti cjenovne konkurentnosti te da se Hrvatska promovira kao zemlja dobrog odnosa cijene i kvalitete.
“Do 1. svibnja u turizmu je bio blagi plus prometa u odnosu na lanjska prva četiri mjeseca, zadnjih 20-ak dana postoji mali pad, ali vjerujemo da će se to poravnati. Bilo bi dobro da sezona i cijela godina budu kao lani, vjerujem da to možemo ponoviti, unatoč svim izazovima”, kazao je Glavina.
Podsjetio je i da će na raspoloženje za putovanjima, odmorima i potrošnjom turista utjecati i geopolitičke nesigurnosti i ne baš sjajna ekonomska situacija na europskim tržištima, pa i njemačkom, najjačem u hrvatskom turizmu. Ipak, s obzirom da se na tom tržištu ove godine, kako je istaknuo, puno više radilo na promociji, ne očekuje loše rezultate i ne misli da će Nijemci odustajati od odmora u Hrvatskoj.
Ministar je kazao da nedavno promovirane nove oznake “Local Host/Vaš domaćin” za obiteljski turizam s domaćinima, još nisu dodijeljene, ali ima puno zanimanja i prijava.
Izvor: Vlada / Hina