Medved: Strategijom obrane do nove faze razvoja vojnog sektora i jačanja obrambenih sposobnosti Hrvatske

Slika /Vijesti/2025/Svibanj/21_svibnja/Medved_AsadaVlada.png

Ministar Medved u emisiji HRT-a 'A sada Vlada' najavio je ključne reformske poteze -  Strategiju obrane te izmjene Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama, koji će tijekom lipnja biti upućeni u javno savjetovanje. Objasnio je da se radi o stvaranju preduvjeta za jačanje obrambenih sposobnosti, uključujući jačanje pričuvnih snaga i profesionalnog sastava oružanih snaga. Govoreći o nestalima, istaknuo je da su u posljednjih devet godina identificirali 317 osoba te ponovno pozvao sve koji imaju saznanja o masovnim grobnicama da ih podijele s nadležnim službama.

Ključ učinkovitosti u pronalasku nestalih osoba iz Domovinskog rata je u snažnom institucionalnom pristupu i dubokoj suradnji s obiteljima, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved u gostovanju na HRT-u.

Od 2016. temelj našeg rada je korektan odnos s obiteljima koje tragaju za najmilijima, kazao je.

Dodao je kako su uspostavili sustav koji obuhvaća organizacijsko jačanje, ljudske i materijalne resurse te zakonodavni okvir.

Donošenje Zakona o nestalim osobama 2019. bilo je ključno, istaknuo je ministar, dodavši da taj zakon precizno definira nadležnosti svih tijela u procesu - od prikupljanja informacija do identifikacije i ispraćaja posmrtnih ostataka.

Petrovačka dola, najveća masovna grobnica koju istražujemo

Petrovačka dola, nekadašnje odlagalište otpada u Vukovaru, danas je najveća masovna grobnica koju istražuju hrvatske vlasti. Medved ističe kako je riječ o izrazito teškom slučaju.

U posljednjih devet godina identificirali smo 317 osoba. No ova lokacija, zbog količine otpada i načina prikrivanja zločina, izdvaja se brutalnošću - kazao je.

Objasnio je da su žrtve ubijene drugdje, a zatim premještene na odlagalište, koje je potom prekriveno životinjskim kostima i građevinskim otpadom kako se ne bi otkrile.

Identificirane 33 osobe, civili i branitelji s područja Vukovara

Ministar je rekao da je uklonjeno više od 100 tisuća kubika otpada, iskopano preko dvije tisuće koštanih fragmenata i do sada identificirane 33 osobe, civili i branitelji s područja Vukovara.

Dodatni izazov predstavlja brdo azbesta i drugog opasnog otpada koje prekriva dio lokacije, no planira se njegovo uklanjanje do 1. lipnja kako bi se mogla nastaviti iskapanja. Postoje indicije da se i ispod tog sloja nalaze posmrtni ostaci.

Na pitanje vjeruje li da će počinitelji ikada odgovarati, Medved je odgovorio kako je proces sada konkretniji.

Pronašli smo ostatke, utvrdili identitete i povezujemo ih s lokacijama posljednjeg viđenja. Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić sudjelovao je u identifikaciji i obišao lokaciju. Vjerujem da će to voditi prema otkrivanju počinitelja, rekao je Medved.

Poziv svima koji imaju saznanja o masovnim grobnicama da se jave institucijama

Ministar je ponovno pozvao sve koji imaju informacije da ih podijele s nadležnim službama.

„Svi koji imaju saznanja o masovnim grobnicama neka se jave Ministarstvu branitelja ili policiji“, kazao je.

Pojasnio je da njihove analize obuhvaćaju sva stara i nova saznanja, a upravo zahvaljujući tom pristupu otkriveno je šest masovnih i velik broj pojedinačnih grobnica. Dodao je da se trenutno istražuje i lokacija u Ilači.

Kupljena najsuvremenija oprema za teške slučajeve

Medved je naglasio kako je, zbog težine pojedinih slučajeva, poput izgorjelih ostataka, kupljena najsuvremenija oprema za Zavod za sudsku medicinu kako bi se mogao izvući DNA čak i iz najzahtjevnijih uzoraka.

„Obiteljima koje 34 godine tragaju za nestalima možemo dati istinu, činjenice i mjesto gdje će pokopati svoje voljene“, rekao je ministar, naglasivši kako ne može umanjiti bol, ali može dati mir.

Nažalost, svi naši pozivi, pisma i apeli prema tijelima Srbije ostali su bez odgovora, nastavio je ministar.

Sve što činimo rezultat je isključivo rada hrvatskih institucija, zaključio je.

Izgradnja novih 5 veteranskih centara i 5 braniteljskih centara za trajni smještaj

Uz postojeće centre u Šibeniku, Petrinji, Sinju, Daruvaru i pilot-projekt u Lipiku, gradit ćemo još pet veteranskih centara: u Osijeku, Krapini, Virovitici, Senju i Biogradu na Moru, najavio je Medved.

Osim toga, planira se i pet braniteljskih centara za trajni smještaj - u Pakracu, Slunju, Imotskom, Slavonskom Brodu i Vukovaru.

„To je infrastrukturni odgovor države onima koji su najzaslužniji za slobodu - hrvatskim braniteljima“, poručio je ministar.

Investicije u obranu porasle gotovo trostruko

Govoreći o obrani, Medved je istaknuo da od 2016. Vlada snažno investira u sektor obrane.

Tada smo na raspolaganju imali 534 milijuna eura, a danas ulažemo 1,5 milijardi eura, rekao je.

Naglasio je kako više od 20 posto tih sredstava ide za modernizaciju i opremanje.

Upravo će novi strateški dokumenti usmjeriti ta ulaganja i postaviti okvir za novu fazu razvoja vojnog sektora, najavio je ministar.

Potvrdio je da će nakon usvajanja Strategije obrane uslijediti izmjene Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama.

Temeljno vojno osposobljavanje - odgovor na sigurnosne prijetnje

Ne govorimo o redefiniranju uloge predsjednika Republike, već o stvaranju preduvjeta za uvođenje temeljnog vojnog osposobljavanja mladih, pojasnio je.

„Temeljno vojno osposobljavanje smatramo važnim i opravdanim iskorakom. Cilj nam je stvoriti sposobnost velikog broja građana, kako za popunu profesionalnih postrojbi, tako i za razvoj obučene pričuve“, istaknuo je.

Zakoni će tijekom lipnja biti upućeni u javno savjetovanje, a Medved očekuje širu društvenu raspravu te podršku i s Pantovčaka.

„Vjerujem da će predsjednik Milanović podržati prijedloge na sjednici Vijeća za obranu, te da će oni biti podržani i kroz daljnju raspravu u Saboru“, kazao je Medved.

Upitan znači li dogovor o sjednici Vijeća za obranu početak političkog primirja između predsjednika i premijera, Medved je kazao kako se nada da će razdoblje pred nama biti usmjereno na kvalitetnu koordinaciju.

„Moramo zajednički odgovarati na sigurnosne izazove, osobito u ovom složenom geopolitičkom trenutku“, poručio je.

Hrvatska mora ostati sigurna i snažna

Ministar je upozorio da Hrvatska, iako danas stabilna i sigurna, ne smije uzimati sigurnost zdravo za gotovo.

Bili smo žrtva brutalne velikosrpske agresije. Znamo koliko je obrambena spremnost važna. Kad gledamo Ukrajinu, jasno nam je koliko je važno biti spreman, zaključio je.

Izvor: HRT/Vlada

Pisane vijesti