Mjere aktivne politike zapošljavanja vrijedne 1,2 milijarde eura koristilo je 282 tisuće ljudi

  • Slika /Vijesti/2024/Prosinac/09_prosinca/VRH_9953.JPG

Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je danas na Konferenciji o mjerama aktivne politike zapošljavanja „Era mjera". Naveo je da se radi o devet područja mjera: potpore za zapošljavanje, potpore za zapošljavanje osoba uključenih u program Posao plus, potpore za pripravništvo, potpore za usavršavanje, potpore za samozapošljavanje, potpore za mobilnost radne snage, potpore za osposobljavanje na radnom mjestu, potpore za javni rad i potpore za zadržavanje radnih mjesta.

Istaknuvši da su aktivne mjere zapošljavanja važan segment vladinih politika u svih dosadašnjih gotovo devet godina mandata, dodao je kako su i one pridonijele da u Hrvatskoj danas radi 300 tisuća ljudi više nego na početku mandata 2016.
 
"Realno gledajući, to je najveće postignuće Vlade", poručio je podsjetivši da je 2016. godine bilo 6 zaposlenih na jednog nezaposlenog, a danas je taj broj između 19 i 21 zaposlenog, ovisno o tome je li ljetna ili zimska sezona, na jednog nezaposlenog.
 
Na današnji je dan, dodao je, u Hrvatskoj milijun i 702 tisuće osiguranika, a 90.076 nezaposlenih. Za nekoliko mjeseci, kako se približavamo sezoni, ponovno će broj zaposlenih rasti, a nezaposlenih padati.
 
Samo u ovoj godini 112 tisuća novih radnih mjesta
 
Cilj Vlade u trećem mandatu, kazao je premijer, jest otvoriti 125 tisuća novih radnih mjesta, a samo je u ovoj godini, naglasio je, 112 tisuća novih radnih mjesta.
 
To govori o tome kakva je ekonomska dinamika i dinamika tržišta rada u Hrvatskoj, poručio je predsjednik Vlade.
 
Naveo je da je iz različitih izvora za mjere aktivne politike zapošljavanja u proteklih osam godina alocirano ukupno milijardu i 250 milijuna eura, a te je mjere koristilo 282 tisuće ljudi.
 
Primjerice, u mjere za potpore za zapošljavanje bilo je uključeno skoro 50 tisuća ljudi, a za njih je izdvojeno 205 milijuna eura.
 
U potporu za pripravništvo uključeno je u 2024. godini 18 tisuća ljudi, a izdvojeno je 150 milijuna eura. To u realnom životu znači, ilustrirao je premijer, da 60 posto bruto troškova poslodavcu za novog pripravnika plaća država.  
 
U potpore za usavršavanje uključeno je gotovo 8 tisuća osoba, a vrijedne su 12 milijuna eura. Mjere za samozapošljavanje koristilo je 46 tisuća osoba, a vrijedne su 420 milijuna eura.  Kroz mjeru mobilnost radne snage zaposleno je 1.111 radnika. Potporu za obrazovanje koristilo je 86 tisuća ljudi, a vrijedna je 260 milijuna eura. Mjere za javni rad koristilo je 30 tisuća ljudi, a vrijedne su 104 milijuna eura, a mjeru stalni sezonac, vrijednu 72,5 milijuna eura, koristi 35 tisuća ljudi, naveo je predsjednik Vlade.
 
Mjerama za očuvanje radnih mjesta spriječili smo ugrozu hrvatskih obitelji u krizi bez presedana
 
Dok su ovo mjere Vlade za aktivno zapošljavanje, premijer je podsjetio i na mjere za očuvanje radnih mjesta, u vrijeme Covid krize, što je ocijenio jednim od najkorisnijih poteza ne samo za gospodarstvo, nego i za hrvatsko društvo u cjelini. Mjesecima je Vlada putem HZZO-a tada isplaćivala plaće poslodavcima u privatnom sektoru za njihove radnike, koji inače ne bi bilo plaćeni.
 
"Tako smo spriječili ugrozu hrvatskih obitelji u krizi bez presedana", naglasio je premijer Plenković.
 
Te su mjere, kazao je, komplementarne, a cilj im je da trošak rada bude realan i što manji.
 
Danas je tržište rada u Hrvatskoj drugačije nego prije deset godina, jer je puno više zaposlenih nego nezaposlenih, i ima velike potrebe za stranim radnicima, kojih je trenutno oko 120 tisuća.
 
Uz sve navedeno podsjetio je i na realan rast plaća u osam godina od 30 posto i mjere za suzbijanje inflatornih pritisaka.  
 
U razdoblju koje dolazi, najavio je premijer, poseban fokus Vlade bit će usmjeren na mlade u  tom kontekstu posebno izdvojio poreznu i stambenu politiku.

Pisane vijesti