Obilježen Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima

ZAGREB, 18. listopada 2008. (Hina) - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima (EU Anti-Trafficking Day) danas su javnim skupom na Cvjetnome trgu u Zagrebu obilježili Vladin ured za ljudska prava i nevladine udruge, koji su građane upoznali s problematikom trgovanja ljudima.

S građanima su o trgovanju ljudima razgovarali i dijelili im brošure predstavnici Ureda za ljudska prava, MUP-a, izaslanstva Europske komisije u Hrvatskoj, Crvenoga križa i udruga iz mreže PETRA i IOM, Teatar "Gaudeamus" i plesna skupina "Kelkope" predstavom i plesom približili su im tu problematiku.

Na jednom od letaka navodi se da su žrtve trgovanja ljudima često i žrtve seksualnog iskorištavanja, nasilnog oduzimanja organa, prisilnog prosjačenja i rada te prisilnog stupanja u brak. Građane letak poziva da nazovu telefon 0800-7799 ako prepoznaju takve žrtve.

Potpredsjednica Vlade i predsjednica Nacionalnog odbora za suzbijanje trgovanja ljudima Jadranka Kosor istaknula je da su od 2002., otkako se u Hrvatskoj sustavno bavi tim problemom, do danas zabilježene 74 žrtve trgovanja ljudima, uglavnom žene. Ove godine zabilježeno je pet žrtava, od kojih su dvije iz Hrvatske, dvije iz BiH i jedna iz Srbije.

Potpredsjednica Kosor je istaknula kako Vlada sustavno upozorava da je to jedno od najvećih zala čovječanstva te da nastoji ugraditi sve mehanizme za sprječavanje trgovanja ljudima i djelotvornu zaštitu žrtava.

Ustvrdila je da je Hrvatska djelotvorna u suzbijanju trgovanja ljudima i podsjetila da je u posljednjem izvješću State Departmenta Hrvatska sa samo 15 zemalja svijeta svrstana u prvu skupinu zemalja koje su u tome uspješne.

Najavila je izradu novoga nacionalnog programa jer onaj koji je na snazi vrijedi do kraja 2008. te da će idućih dana Vlada raspravljati o Izvješću o provedbi akcijskog plana za 2007.

Podsjetila je da je u zadnjim izmjenama Kaznenog zakona uvedeno kažnjivo djelo zloporabe žrtava trgovanja ljudima koje se kažnjava zatvorom od tri mjeseca do tri godine. Također, u Zakonu o strancima, koji je stupio na snagu početkom ove godine, uvedena je mjera zaštite žrtava trgovanja ljudima tako da im je zajamčena privremena dozvola boravka u roku od dvije godine. Na taj se način sprječava izgon žrtava dok se ne snađu i dok im se ne pomogne, objasnila je potpredsjednica Vlade te dodala da su u tom smislu uređena i skloništa.

Europska komisija je 18. listopada proglasila Europskim danom suzbijanja trgovanja ljudima 2007. Njegovo obilježavanje važno je u prevenciji i borbi protiv trgovanja ljudima te u podizanju svijesti javnosti o tom fenomenu koji predstavlja jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava.



Pisane vijesti