- Objavljeno: 20.12.2024.
Piletić na sjednici Vlade: Za povećanje socijalnih naknada u proračunu za iduću godinu osigurano 258 milijuna eura
Vlada je danas na sjednici donijela niz odluka o dodjeli sredstava pomoći, a među kojima su i one kojima se u 2025. povećava osnovica za izračun iznosa zajamčene minimalne naknade, drugih naknada u sustavu socijalne skrbi, naknade za rad udomitelja i iznosa opskrbnine. "Nastavljamo već nekoliko godina podizati iznose socijalnih naknada obiteljima i osobama u riziku od siromaštva, djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, kao i djeci s teškoćama u razvoju, njihovim roditeljima, starijim osobama te osobama s invaliditetom", kazao je ministar Piletić, dodavši da je za povećanje tih naknada u državnom proračunu za iduću godinu osigurano 258 milijuna eura.
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike povećava osnovicu za izračun zajamčene minimalne naknade te za izračun naknade za rad udomitelja i iznosa opskrbnine za 10 eura. Tako će iduće godine osnovica za izračun zajamčene minimalne naknade iznositi 160 eura, a za udomitelje 90 eura.Za dvije odrasle radno sposobne osobe s dvoje djece zajamčena minimalna naknada će 2025. biti povećana za 26 posto, naveo je ministar Marin Piletić, s 420 na 528 eura, za samohranog radno sposobnog roditelja i jedno dijete za 32 posto, s 315 na 416 eura, dok će za samohranog radno sposobnog roditelja s dvoje djece naknada biti uvećana za 50 posto, s 400 na 600 eura.
Tradicionalnim udomiteljima s jednim djetetom naknada će s 632 eura porasti na 697 eura, s dvoje djece s 1264 na 1395 eura, standardnim udomiteljima s 1888 na 2083 eura, a specijaliziranim udomiteljima s 1376 na 1534 eura.
Osnovica za·druge naknade u sustavu socijalne skrbi, kao što su naknada za osobne potrebe osobama smještenim u ustanovama socijalne skrbi, udomiteljskim obiteljima ili drugim organiziranim oblicima smještaja, jednokratna naknada, naknada za redovito studiranje te status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja raste za 8,64 eura, odnosno na 75 eura.
"Nastavljamo već nekoliko godina podizati te iznose socijalnih naknada obiteljima i osobama u riziku od siromaštva, djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, kao i djeci s teškoćama u razvoju, njihovim roditeljima, starijim osobama te osobama s invaliditetom", kazao je Piletić, dodavši da je za povećanje tih naknada u državnom proračunu za iduću godinu osigurano 258 milijuna eura.
Usvojeni kriteriji i iznosi za financiranje troškova stanovanja
Vlada je usvojila i Odluku o kriterijima i mjerilima za financiranje troškova stanovanja te iznosu sredstava za pojedinu jedinicu lokalne samouprave za 2025. godinu, prema kojoj su lokalne jedinice dužne u proračunima osigurati sredstva za podmirenje troškova stanovanja korisnicima zajamčene minimalne naknade u visini od najmanje 30 posto iznosa zajamčene minimalne naknade priznate samcu, odnosno kućanstvu.
Država u državnom proračunu osigurava dio sredstava za troškove ogrjeva koji se griju na drva korisnika zajamčene minimalne naknade, a ovisno o proračunskim mogućnostima, u državnom proračunu mogu se osigurati i sredstva za pokriće troškova stanovanja onim lokalnim jedinicama koje su razvrstane u I. i II. skupinu razvijenosti. Ostaje isti iznos od 160 eura kao i ove godine po korisniku zajamčene minimalne naknade za troškove ogrjeva.
Tim prijedlogom ukupni iznos troška stanovanja iz državnog proračuna, navode u Vladi, iznosi 7,1 milijuna eura, od čega je za ogrjev predviđen iznos od 3,2 milijuna, a za ostale troškove stanovanja gotovo četiri milijuna eura.
Pomoć Vukovaru i Lepoglavi te Sisačko-moslavačkoj županiji i zagrebačkom Caritasu
Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Vlada je na sjednici odobrila osiguranje pomoći Gradu Vukovaru i Gradu Lepoglavi u iznosu od 906.553 eura te Sisačko-moslavačkoj županiji u iznosu od 3,9 milijuna eura za dovršetak obnove i opremanje Doma za starije i nemoćne osobe Glina, Doma za starije osobe Petrinja, Doma za odrasle osobe Petrinja i Doma za starije osobe Sisak.
Grad Vukovar će dobiti 587.852 eura za financiranje sanacije oštećenih potpornih zidova, a Grad Lepoglava 318.700 eura za sanaciju postojećih i novonastalih klizišta.
Nadalje, Vlada daje 800.000 eura Caritasu Zagrebačke nadbiskupije za kapitalna ulaganja na domu Kuća Bl. Alojzija Stepinca u Brezovici, a sredstva je osigurala u proračunu Ministarstva rada.
Naime, u domu Kuća Bl. Alojzije Stepinac pružaju se usluge smještaja za 75 djece i mladih s teškoćama u razvoju te dnevni boravak za 25 korisnika, međutim sredstva koja ostvaruju od pružanja navedenih usluga nisu dostatna niti za pokrivanje troškova plaće zaposlenih te sve ostale troškove pokrivaju samostalno.
Preraspodjela sredstava za dodjelu pomoći za štete od prirodnih nepogoda
Na prijedlog Državnog povjerenstva za procjenu šteta od prirodnih nepogoda nastalih u 2024. godini, u državnom proračunu za ovu godinu će se preraspodijeliti sredstva za dodjelu pomoći za štete uslijed olujnog i orkanskog vjetra, tuče, kiše koja se smrzava u dodiru s podlogom i poplava na području devet županija u ukupnom iznosu 292.542 eura.
Za štete na obiteljskim i višestambenim objektima fizičkih osoba dodjeljuje se 5355 eura, na gospodarskim građevinama fizičkih osoba 415 eura, na građevinskim zemljištima fizičkih osoba 51.725 eura, na branama 2500 eura, na nerazvrstanim cestama u nadležnosti jedinica lokalne samouprave 202.546 eura, na županijskim cestama u nadležnosti županijskih uprava za ceste 20.000 te za troškove jedinica lokalne samouprave nastale zbog sanacije šteta od prirodnih nepogoda 10.000 eura.
Izmjene i dopune poljoprivrednih programa zbog šteta nastalih uslijed afričke svinjske kuge
Vlada je prilagodila i nadogradila programe potpore uzgajivačima svinja zbog šteta nastalih uslijed afričke svinjske kuge.
Izmjenama i dopunama Programa za izostanak prihoda od svinjogojske proizvodnje zbog mjera suzbijanja kuge, osiguravaju se potrebna sredstva za nastavak provedbe u 2025. u iznosu od 1,28 milijuna eura od čega je 280.000 eura osigurano u 2024., a milijun eura planirano je u 2025. godini. Ukupna sredstva za provedbu programa time iznosi 3,78 milijuna eura.
Izmjenama i dopunama Programa potpore gospodarstvima zbog narušenog proizvodnog potencijala uslijed provedbe naređenih mjera suzbijanja afričke svinjske kuge, osiguravaju se sredstva za nadoknadu gubitka prihoda zbog naređenih mjera i omogućuje se provedba Programa i u 2025. godini te se osigurava dodatnih milijun eura.
Cilj Programa je dodjela potpore za nadoknadu gubitka prihoda zbog naređenih mjera koje su na snazi zbog kontrole i suzbijanja afričke svinjske kuge sukladno relevantnim regulativama i mjerama kontrole bolesti, odnosno nemogućnosti držanja svinja.
S obzirom na potrebu nastavka provedbe programa ali i pojavu bolesti afričke svinjske kuge i tijekom 2024., izmjenama i dopunom programa omogućava se nastavak provedbe potpore i u 2025. godini. Sukladno tome osiguravaju se i potrebna sredstva za nastavak provedbe u 2025. godini. Ukupna financijska sredstva za provedbu Programa iznose šest milijuna eura - milijun eura u 2023. godini, četiri milijuna eura u 2024. i milijun eura u 2025.
Programom potpore za zbrinjavanje napuštenih, izgubljenih i/ili privremeno oduzetih domaćih životinja sufinancira se zaštita životinja, zdravlje ljudi te smanjivanje materijalne štete obzirom da su uočene određene poteškoće u provedbi te neiskorištenost financijskih sredstava. Predviđena sredstva od 450 tisuća eura za trogodišnje razdoblje, kazao je državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Zdravko Tušek, smanjuju se na 150 tisuća eura te se određene tehničke stvari prilagođavaju.
Suglasnost MORH-u za nabavu raketnog sustava HIMARS
Vlada je dala suglasnost Ministarstvu obrane za preuzimanje obveze na teret državnoga proračuna od 2025. do 2029. za nabavu samohodnog višestrukog raketnog sustava HIMARS od SAD-a, u ukupnom iznosu od 262.850.196 eura plus PDV na robe i usluge koje će biti isporučene Hrvatskoj.
Nabava se provodi prema načelu sveobuhvatnog pristupa tako da osim lansera i vođenih raketa, paket uključuje i ostale robe i usluge, obuku i logističku potporu potrebnu za učinkovito funkcioniranje sustava.
Postrojbe naših Oružanih snaga dobit će time nove sposobnosti za učinkovito raketno djelovanje na srednjim i velikim udaljenostima, naglasio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić obrazlažući odluku na sjednici Vlade.
"Vlada i MORH čvrsto su opredijeljeni za daljnje unapređenje i modernizaciju sposobnosti svih grana Hrvatske vojske, jer je to izravno ulogu sigurnost svih naših građana i potporu NATO ciljevima i sposobnostima", istaknuo je.
Objasnio je da je od Vlade SAD-a zaprimljeno pismo ponude i prihvaćanje za ovaj sustav, čije je ukupna vrijednost 289.968.461 američki dolar, a MORH ima i obvezu plaćanja PDV-a na robe i usluge koje će biti isporučene Hrvatskoj.
PDV iznosi 60.698.017,25 američkih dolara te je ukupni iznos obveza MPORH-a za nabavu samohodnog višestrukog raketnog sustava HIMARS u razdoblju od 2024. do 2029. godine 350.666.478 američkih dolara.
MORH je dobio i suglasnost, također na teret državnog proračuna i to u 2026. godini, za modernizaciju radarskog sustava AN/FPS-117. Ukupna je vrijednost nabave 45 milijuna eura, a cjelokupna isporuka planirana je tijekom 2026. godine.
Modernizacija će, istaknuo je Anušić, omogućiti poboljšanje značajki poput jačih mogućnosti obrade podataka, automatskog prepoznavanja prijetnji i smanjenog vremena reakcije, kao i mogućnosti detekcije niskoletećih ciljeva s malom radarskom refleksnom površinom.
Novi zakon o sportskoj inspekciji
U saborsku proceduru upućen je novi zakon o sportskoj inspekciji kojoj se proširuje nadležnost odnosno opseg poslova.
Novi je zakon potreban s obzirom na novi Zakon o sportu koji je u primjeni od prošle godine, a kojim je dana mogućnost obavljanja u obrtu svih sportskih djelatnosti, osim sudjelovanja u sportskom natjecanju te je proširen krug pravnih i fizičkih osoba koje sudjeluju u sustavu sporta na fitnes centre i ostale pravne osobe registrirane za obavljanje sportskih djelatnosti.
Inspekciji se izmjenama stoga povećava opseg poslova te se, među inim, jasno definira planiranje inspekcijskih nadzora uvođenjem godišnjeg plana rada sportske inspekcije koji mora biti javno dostupan.
Također, jasno se razgraničuje redoviti inspekcijski nadzor koji se obavlja u skladu s godišnjim planom rada, od izvanrednog inspekcijskog nadzora koji se provodi izvan godišnjeg plana rada, na inicijativu drugih tijela, podnositelja predstavke ili iz drugih opravdanih razloga.
Radi povećanja učinkovitosti inspekcijskog postupka nad pravnim i fizičkim osobama u sustavu sporta, uvodi se mogućnost provođenja posrednog inspekcijskog nadzora uvidom u elektroničke baze podataka, prvenstveno Nacionalni informacijski sustav u sportu.
U saborsku je proceduru Vlada uputila i izmjene i dopune Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske nužne radi usklađivanja sa Zakonom o ustrojstvu i djelokrugu tijela državne uprave, s obzirom na novoustrojeno Ministarstvo demografije i useljeništva.
Ono je, naime, preuzelo dio poslova iz djelokruga Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, a odnose se na stvaranje uvjeta za povratak i useljavanje pripadnika hrvatskog iseljeništva u Hrvatsku i njihovo uključivanje u gospodarski i društveni život države.
Izvor: Hina/Vlada