- Objavljeno: 02.04.2025.
Piletić: Vlada je napravila veliku reformu u državnom i javnom sektoru, a koeficijenti učitelja su najviše rasli
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić u emisiji A sada Vlada osvrnuo se na štrajk prosvjetnih djelatnika i kazao je kako je Vlada ove godine donijela za njih povećanje osnovice od 6 posto i svi su sindikati, uključujući i tri koja organiziraju cirkularni štrajk, prihvatili i korigirali svoju ponudu i smanjili je na 8 posto. „Ovako sada iznenada 10 posto ponovno - nije u dobroj vjeri“, rekao je ministar i naglasio da je prošle godine Vlada napravila nezapamćenu reformu tako da je izdvojila dodatnih milijardu i osamsto milijuna eura za veće plaće u državnom i javnom sektoru, a koeficijenti učitelja su najviše rasli od svih koeficijenata.
Dodaje kako su uz koeficijent i osnovicu, dodatke koji čine plaću zadržali na prvom mjestu u sektoru obrazovanja.Učitelji i nastavnici, što se tiče javnog sektora, imaju najprohodniji sustav napredovanja, rekao je ministar.
Što se tiče zahtjeva 3 sindikata, smatra da to nema veze s pravednosti.
O tome govore dvije činjenice, kazao je ministar i objasnio da se traži povećanje osnovice, cijelo vrijeme nameće teza da su plaće rasle, ali učiteljima manje od drugih javnih službi, što nije točno.
Isto tako, upitao je kako je moguće da se traži neocjenjivanje učitelja i nastavnika kao još jedan od elemenata negodovanja.
Ocjenjivanjem se dobivaju bodovi koji nose povećanje plaće kroz dodatak za uspješnost na poslu, a nitko od sindikata nije rekao članovima da ako se izbore za neocjenjivanja, učitelji i nastavnici će biti jedini koji neće skupljati bodove i samim time računati na veću plaću, naglasio je.
Istaknuo je da je ključna poruka čelnicima ova 3 sindikata koji štrajkaju to da u prvom štrajku 75 posto nastavnika i učitelja nije sudjelovalo.
Ovo je prvi štrajk u sustavu obrazovanja koji nisu podržale i druge javne službe, podsjetio je ministar.
Program „Zaželi“ za pomoć starijima; gradnja 18 centara za starije osobe
Umirovljenici traže 3,03 posto i zaostatke koji će biti isplaćeni za siječanj i veljaču.
Odlukom Vlade slijedi jednokratna isplata od 50 eura svim umirovljenicima u sklopu 8. paketa mjera koji bi trebao ublažiti inflatorne pritiske, rekao je Piletić.
Podsjetio je da je to 11. jednokratno novčano primanje za umirovljenike u zadnje 3 godine.
Ministar je rekao kako u Hrvatskoj nema dovoljan broj domova za starije osobe te da se desetljećima nije ulagalo u nove kapacitete.
Vlada je uvela program „Zaželi” u kojem stariji koji trebaju neki oblik pomoći u kući ga mogu dobiti.
Program se provodi u cijeloj Hrvatskoj. Na taj smo način obuhvatili 60 tisuća starijih građana, a dodana vrijednost tog programa je i zapošljavanje, naglasio je.
Što se tiče smještaja u domove, Vlada je prepoznala nedovoljne kapacitete te je omogućila gradnju 18 centara za starije.
Vlada ne odustaje od daljnjih investicija u nove smještajne kapacitete, ali i uz njih povezane izvan institucijske usluge, istaknuo je ministar.
Mikro zajmovi za rast i uključenost iznose 25 tisuća eura po korisniku
Predstavljen je novi financijski instrument, a to su mikro zajmovi za rast i uključenost.
Njime se daju malim i srednjim poduzetnicima financijska sredstva za proširenje djelatnosti, kazao je ministar i objasnio da ti mikro zajmovi iznose 25 tisuća eura po korisniku.
Kroz taj instrument želimo poticati daljnje zapošljavanje, dodao je i naveo da Hrvatska u ovom trenutku ima nikad više zaposlenih, ali i dalje imamo 90 tisuća na Zavodu za zapošljavanje.
Naglasio je kako Hrvatska ima veliki broj stranih radnika i država se tome prilagodila, ali procedura oko administracije za boravak i rad se mora poštovati.
Omogućili smo da dozvola za rad ne traje godinu dana, nego tri godine, istaknuo je ministar.
Izvor: HRT/Vlada