- Objavljeno: 14.10.2024.
Plenković: Hrvatska je konstruktivan akter koji pridonosi jačanju europskog smjera nama susjednih zemalja
Na sastanku na vrhu Berlinskog procesa sudjelovalo je nekoliko ključnih država Europske unije i susjednih zemalja državama jugoistoka Europe te lideri jugoistoka Europe, uz nazočnost predsjednice Europske komisije, ali i niza drugih međunarodnih organizacija, kazao je u izjavi medijima predsjednik Vlade. Osnovni cilj Berlinskog procesa jest da zadrži orijentaciju svih ovih zemalja prema Europskoj uniji i poboljša njihovu međusobnu suradnju. Jedan primjer te bolje suradnje jest i roaming na tom području Europe, čega prije nije bilo, zatim putovanja s osobnim iskaznicama, regionalno tržište te ogroman novac koji Europska unija daje kroz Plan za rast na području zapadnog Balkana. "Napredak je više nego očit, a to se vidi u konačnici i po recentnim odlukama, poput one o otvaranju pregovora o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom", naglasio je predsjednik Vlade.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je danas u Berlinu na sastanku na vrhu Berlinskog procesa, kojim je obilježena i deseta obljetnica početka ovoga formata.Na summitu je sudjelovalo nekoliko ključnih država Europske unije i susjednih zemalja državama jugoistoka Europe te lideri jugoistoka Europe, uz nazočnost predsjednice Europske komisije, ali i niza drugih međunarodnih organizacija, kazao je u izjavi medijima predsjednik Vlade.
Raspravljali su o cijelom procesu proširenja te dinamici pristupanja i približavanja Europskoj uniji, a usvojeni su različiti dokumenti i potpisani sporazumi o jačanju regionalne suradnje, prije svega regionalnog tržišta, dodao je.
Doprinos ubrzanju reformi i procesa proširenja
Ovaj Berlinski proces na određeni je način nadomjestio, zahvaljujući tadašnjoj inicijativi Angele Merkel, nedostatak kontinuiranih sastanaka na najvišoj razini između država jugoistoka Europe i ključnih članica Europske unije, pojasnio je premijer Plenković ocijenivši da je doprinos ovog formata ubrzanju reformi i procesa proširenja itekako koristan.
Osnovni cilj Berlinskog procesa jest da zadrži orijentaciju svih ovih zemalja prema Europskoj uniji i poboljša njihovu međusobnu suradnju. Jedan primjer te bolje suradnje jest i roaming na tom području Europe, čega prije nije bilo, zatim putovanja s osobnim iskaznicama, regionalno tržište, ogroman novac koji Europska unija daje kroz Plan za rast na području zapadnog Balkana.
"Napredak je više nego očit, a to se vidi u konačnici i po recentnim odlukama, poput one o otvaranju pregovora o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom", naglasio je predsjednik Vlade.
Hrvatska sa šest zemalja jugoistoka Europe ima ukupno 7 milijardi eura razmjene godišnje, to je oko 11% naše ukupne trgovinske razmjene i važno je da smo kao zemlja koja podupire reformske napore uz ispunjavanje kriterija, u okviru ovog formata konstruktivan akter koji pridonosi jačanju europskog smjera nama susjednih zemalja, poručio je.
Otvoreni smo za ulaganja koja Hrvatsku čine konkurentnijom
To je važno, dodao je, u pogledu ekonomske suradnje, ulaganja, prometne povezanosti, migracijske politike te općenito stabilnosti na našem prostoru.
Jutros je, po dolasku u Berlin, predsjednik Vlade posjetio tvornicu za proizvodnju vodika i sjedište kompanije Siemens Energy, koja u partnerstvu s Končarom radi na visokotehnološkim projektima i energetskoj sigurnosti. Sastao se s predsjednikom Globalne uprave Siemens Energy AG-a i predsjednikom grupacije Christianom Bruchom te predsjednikom Uprave Siemens Energy Hrvatska Borisom Miljavcem.
"Stvarajući kvalitetno poslovno ozračje, otvoreni smo za ulaganja koja Hrvatsku čine konkurentnijom", poručio je u toj prigodi premijer Plenković na platformi X.
Hrvatska pridonosi europskom jedinstvu
Tijekom boravka u Berlinu, predsjednik Vlade Andrej Plenković održao je predavanje na temu "Izazovi i prilike za Europsku uniju. Perspektiva iz Hrvatske".
"U tri desetljeća stekli smo jedinstveno iskustvo tijekom kojeg se Hrvatska duboko transformirala. Čvrsto smo integrirani u NATO, Europsku uniju, Schengen, Eurozonu, a nadomak smo i OECD-u", napisao je Plenković na platformi X.
Oslanjajući se na vlastito iskustvo, poručio je, Hrvatska nastoji biti konstruktivna i pridonositi europskom jedinstvu u pogledu daljnje potpore Ukrajini, promicanju zajedničke politike za Bliski istok, zagovaranju proširenja Europske unije, kao i suočavanju s izazovima u mediteranskoj regiji.
Zanimljivo je da oporba nikada nije tražila provjeru niti jedne Milanovićeve lažne teze
U izjavi za novinare premijer Plenković osvrnuo se i na neke druge aktualne teme. Komentirao je zahtjev oporbe koja je od SOA-e traži da provjeri navode da kampanju predsjednika Milanovića financiraju Rusi.
Zanimljivo je, kazao je, da oporba nikada nije tražila provjeru niti jedne od lažnih Milanovićevih teza.
"Milanović godinama govori u eter da smo mi veleizdajnici, da zastupamo nečije tuđe interese, briselske, da smo poslušnici, da radimo po nečijem nalogu. Nisam čuo oporbu niti jedan jedini put da je pokrenula bilo kakvu inicijativu da provjerava njegove navode. On je rekao za HDZ da je nacistička stranka, nisam čuo inicijativu da se provjeri je li to istina i traži od njega odgovornost da se ispriča HDZ-u za takve izjave", poručio je.
U čijem interesu, dodao je, je bilo da Milanović odbije osobno sudjelovati u Inicijativi tri mora, koju je pokrenula bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a povezuje Baltik, Jadran i Crno more.
"On ne želi u tom sudjelovati, ne želi čuti za tu inicijativu. Što radi s tim? Slabi je. U čiju korist? Pa Rusije. U čiju korist je Milanović napadao sve one u Hrvatskom saboru i kojima je rekao da će ih progoniti kao vrag grješnu dušu ako budu za članstvo Finske i Švedske u NATO-u? Za čiju je to korist? Vjerojatno Rusije. Za čiju korist je ako Milanović već praktički tri godine ne zagovara podršku Ukrajini? On je vjerojatno jedini europski lider koji se nije sastao sa Zelenskim u tri godine i ni jedan put nije otišao u Kijev", naveo je predsjednik Vlade i kazao da se onda moramo zapitati čija je to politika i kome na korist ustvrdivši kako Hrvatskoj sigurno nije.
Vlada kontinuirano radi na jačanju međunarodnog položaj Hrvatske, a Milanović ga stalno ruši
Lažno je, naglasio je, predstavljanje da on time štiti hrvatske nacionalne interese.
"Je li hrvatski interes slabjeti hrvatsku poziciju u NATO-u? Slabiti hrvatsku poziciju u Europskoj uniji? Narušavajući time i bilateralne odnose s Ukrajinom. Je li to hrvatski interes? Nije", ustvrdio je.
Dodao je kako je Milanović uz sve ovo i jedini predsjednik koji svojim građanima ne čestita Dan državnosti, kojeg ignorira i ne poštuje ga.
"Je li se Milanović ispričao HDZ-u za svoje izjave? E, kad se to sve pokrene i kad se utvrdi za čiji interes Milanović zastupa proruska stajališta i time ruši vanjskopolitički kredibilitet Hrvatske, onda eventualno možemo pitati o nečijem drugom stavu", poručio je premijer Plenković ustvrdivši kako politika Zorana Milanovića nije u korist Hrvatske.
Lagati hrvatskom narodu, i to konzistentno, da Vlada želi poslati hrvatske vojnike u Ukrajinu, to je već zabrinjavajuće, kazao je premijer Plenković.
Upitavši čiji su to interes i tko plasira te informacije te kako ih se ne dovodi u pitanje, premijer je ustvrdio da Vlada kontinuirano radi na jačanju međunarodnog položaj Hrvatske, dok ga netko drugi stalno ruši. To je veliko pitanje za hrvatsku javnost, oporbu i analitičare, dodao je.
"Uostalom, meni ga je malo smiješno gledati kao korisnoga idiota u interesu Rusije. To nije hrvatska vanjska politika niti hrvatski državni interes", zaključio je.