Pravni okvir za prepuštanje spora ICJ-u vjerojatno do kraja godine

BLED, 26. kolovoza 2007. (Hina) - Između Hrvatske i Slovenije postignuta je načelna suglasnost da se sporna granična pitanja riješe pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Den Haagu, za što će premijeri Ivo Sanader i Janez Janša nastojati postići što širi konsenzus političkih subjekata u Hrvatskoj i u Sloveniji, a pravni okvir za prepuštanje spora ICJ-u, koji će raditi dvije mješovite komisije i o kojemu će se morati izjasniti i parlamenti obiju država, mogao bi biti gotov do kraja ove godine.

To je rezultat jednoipolsatnih razgovora premijera Sanadera i Janše uoči početka današnjeg Bledskog strateškog foruma. U razgovorima su sudjelovali i državni tajnik u MVPEI Hido Biščević, te slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel.

Kako je u izjavi novinarima nakon sastanka istaknuo premijer Sanader, na razgovore sa slovenskim kolegom došao je s mandatom svih političkih stranaka u Hrvatskoj, a dogovoreno je da se sporna granična pitanja rješavaju pred ICJ-om u Den Haagu, dok bi se ostala otvorena pitanja rješavala bilateralno, pri čemu će se nastaviti dijalog na ministarskoj razini.

Što se tiče granice, naveo je Sanader, premijeri su se usuglasili da se to pitanje prepusti ICJ-u. Okvir za rješavanje tog pitanja pred međunarodnim sudom donijet će dvije mješovite međudržavne komisije. Obnovit će se rad mješovite diplomatske komisije koja je devedesetih godina već radila i identificirala neusklađene granične točke na kopnu, te će se sastaviti popis spornih kopnenih točaka, a budući da ne postoji suglasnost između dviju država ni oko granice na moru, ta bi se pitanja onda iznijela pred ICJ.

Druga mješovita komisija, po riječima premijera Sanadera, donijela bi pravni okvir o čemu će ICJ raspravljati i donijeti odluku koja bi, kako je naglasio, nakon toga bila obveza za obje strane.

"Hrvatska i Slovenija su dvije prijateljske zemlje, a Hrvati i Slovenci dva prijateljska naroda, a nekoliko otvorenih pitanja ne može ugroziti sve ono što nas povezuje", istaknuo je premijer Sanader.

Također je istaknuo da je u pogledu načina rješavanja otvorenih pitanja sa Slovenijom dobio mandat političkih stranaka jer je riječ o pitanjima gdje "prestaje međusobni rivalitet stranaka", čime su stranke pred predstojeće parlamentarne izbore pokazale zrelost i omogućile da se ta pitanja rješavaju u dogovoru sa slovenskom stranom.

"Ne želim biti niti optimist niti pesimist, nego realist. Ovo bi mogao biti put prema rješenju", rekao je novinarima Sanader u vezi s razgovorom sa slovenskim premijerom u vili Zlatorog na Bledu uoči početka međunarodne konferencije "Europa 2020. - ujedinjena i jedinstvena", na kojoj se govori o slovenskim prioritetima predsjedanja EU-om u prvoj polovici iduće godine.

Sanader je istaknuo da se pitanja sa Slovenijom ne rješavaju u paketu i po ustupcima, a na pitanje o tome hoće li se početkom iduće godine početi primjenjivati ZERP, rekao je da Hrvatska o pitanju zaštite Jadrana vodi razgovore s Italijom i Slovenijom sukladno europskoj praksi.

"Nadam se dobrom ishodu razgovora koji još traju", rekao je Sanader.

"Došlo je do znatnog zbližavanja stajališta o načinu rješavanja pitanja granice", rekao je novinarima nakon susreta sa Sanaderom Janez Janša, potvrdivši da je na toj razini došlo do suglasnosti da se sporno granično pitanje iznese pred ICJ, dok će se ostala pitanja rješavati bilateralno, na ministarskoj razini i "bez ustupaka", odnosno povezivanja jednog pitanja popuštanjem na drugom pitanju.

"Postoji za sada načelna neformalna suglasnost na ovoj razini da se pitanje granice preda ICJ-u", rekao je Janša, izrazivši očekivanje da bi dvije mješovite međudržavne komisije pravni okvir za predaju pitanja granice sudu mogle napraviti do kraja ove godine. Ponovio je da će o pravnom okviru za to odlučivati parlamenti na obje strane, da je za to potrebno osigurati konsenzus "političkih subjekata" kako bi dogovor uspio, pri čemu je aludirao na za slovensku stranu neugodno iskustvo sa sporazumom Drnovšek-Račan, kad te suglasnosti na hrvatskoj strani nije bilo.

"I jedni i drugi želimo široku političku potporu, što je garancija da bi ovaj način bio uspješan i da stvari ne padnu u vodu", rekao je Janša. Istaknuo je da se u dogovoru za prepuštanje graničnog spora pred ICJ polazi od stanja na dan 25. lipnja 1991. godine.

Premijer Ivo Sanader istaknuo je da se polazi i od Badinterova načela da su osamostaljenjem država na području bivše SFRJ granice među republikama postale državne granice.



Pisane vijesti