Predsjednica Vlade na Međunarodnoj konferenciji o ženama u obrtništvu

Slika /2016/Glavno tajništvo/ENG/novosti/Arhiva/predsjednica_vlade_na_medunarodnoj_konferenciji_o_zenama_u_obrtnistvu.jpg

ZAGREB, 14. rujna 2010. (Hina) - Međunarodna konferencija o ženama u obrtništvu još je jedan korak u ispunjenju misije Hrvatske obrtničke komore (HOK) da u partnerskom odnosu sa zakonodavnom i izvršnom vlašću te nizom aktivnosti štiti i zastupa interese hrvatskih obrtnika, posebice žena, istaknuto je tijekom današnje konferencije.

Treba raditi na tomu da se položaj žena u obrtništvu poboljša te da se on izjednači s položajem muškaraca obrtnika i poduzetnika, poručila je i predsjednica Vlade Jadranka Kosor, koja je i pokroviteljica međunarodne konferencije o ženama u obrtništvu.

Ponovila je kako se treba boriti protiv diskriminacije žena, jer diskriminacija i predrasude mogu biti prepreka za uspješan rad.

Kosor je istaknula da je u Hrvatskoj broj trgovačkih društava u vlasništvu žena u porastu i približio se četvrtini svih registriranih trgovačkih društava te da se Hrvatska u odnosu na zemlje regije svrstava među najrazvijenije po poduzetništvu žena.

Premijerka je naglasila i kako Vlada sustavno potiče razvoj malog i srednjeg poduzetništva kroz niz programa, a posebnim se mjerama potiče poduzetništvo žena, kao i drugih ciljanih skupina, kao što su osobe s invaliditetom, branitelji, poduzetnici početnici itd.

Zadnjih godina u programu razvoja malog i srednjeg poduzetništva najviše zahtjeva stiže upravo za program namijenjen ženama, kazala je Kosor potkrijepivši to i podatkom da je ove godine Ministarstvo gospodarstva za projekt poduzetništvo žena zaprimilo 1.597 zahtjeva.

Ministarstvo je u razdoblju od 2004. do 2007. za poduzetništvo žena odobrilo 1.655 potpora u ukupnom iznosu višem od 13 milijuna kuna, naglasila je Kosor.

Predsjednik HOK-a Mato Topić ističe kako su žene vlasnice trećine obrta u Hrvatskoj, a one se, kao i obrtništvo u cjelini, suočavaju s problemima sive ekonomije, poreznih opterećanja, otežanog kreditiranja, financijske nediscipline, itd.

Međunarodna konferencija o položaju žena u obrtništvu jedna je od aktivnosti kojom HOK obilježava 2010. kao godinu žena u obrtništvu, a za to je HOK osnovao i poseban odbor čija predsjednica Ana Šerić Konjikovac navodi kako je od ukupno 92.965 vlasnika aktivnih obrta u vlasništvu žena 30.618 obrta.

Prema podacima s kraja 2009. od oko 130 tisuća radnika u obrtima polovica je žena, točnije njih 65.554.

Po djelatnostima, najviše žena-vlasnica obrta je među frizerkama i kozmetičarkama (89 posto) te u proizvodnji tekstila (66 posto).

Anketa provedena među stotinjak žena vlasnica obrta krajem travnja i početkom svibnja ove godine pokazala je da dvije trećine žena smatra da im je teže nego njihovim muškim kolegama jer se trebaju više dokazivati i istovremeno voditi brigu o poslu i obitelji.

Dvije trećine njih smatra da su najveće prepreke pokretanju obrta otežan pristup financijskim sredstvima i nedostatak informacija.

Stoga će HOK za žene u obrtništvu tražiti pojednostavljenje regulatornog okvira, osiguranje boljeg pristupa znanjima i vještinama, bolji pristup financijskim sredstvima, kazala je Šerić Konjikovac.



Pisane vijesti