Predsjednica Vlade: RH neće sudjelovati u projektu NE Belene

Slika /2016/Glavno tajništvo/ENG/novosti/Arhiva/predsjednica_vlade_rh_nece_sudjelovati_u_projektu_ne_belene.jpg

BUKUREŠT, 8. studenoga 2010. (Hina) - Hrvatska neće sudjelovati u projektu gradnje nuklearne elektrane Belene u Bugarskoj, u koji je pozvana zajedno sa Srbijom, rekla je u ponedjeljak hrvatska premijerka Jadranka Kosor nakon Dunavskoga summita u Bukureštu.

Bugarska vlada pozvala je Hrvatsku i Srbiju da kao dioničari sudjeluju u projektu gradnje nuklearne elektrane Belene na Dunavu. Bugarski premijer Bojko Borisov uputio je službena pisma hrvatskoj premijerki Jadranki Kosor i srbijanskom predsjedniku Borisu Tadiću, s pozivom njihovim zemljama da s udjelima od jedan, jedan i pol ili dva posto sudjeluju u projektu NE Belene.

"Mi nećemo participirati u tom projektu”, rekla je Kosor koja se na marginama summita u Bukureštu sastala i s bugarskim premijerom Borisovom.

"Mi imamo svoju energetsku strategiju po kojoj se radi. Imamo i nekih energetskih projekata koje smo nedavno predstavili", objasnila je hrvatska premijerka koja kaže kako to neće utjecati na odnose s Bugarskom.

"Nastavit ćemo dobre prijateljske odnose s Bugarskom kojoj zahvaljujem na čvrstoj potpori” hrvatskom približavanju Europskoj uniji.

Po riječima bugarskog premijera, "sudjelovanje Hrvatske i Srbije učinilo bi taj projekt pragmatičnijim jer bi, kada se nuklearka izgradi, tržište bilo zajamčeno".

Po pisanju ruskih medija, Borisov je s Tadićem već razgovarao o tome projektu, te je njega i Kosor pozvao da na ponudu odgovore do 13. studenoga kad u Sofiju stiže ruski premijer Vladimir Putin na razgovore o energetici. NE Belene trebala bi graditi ruska državna tvrtka Atomstrojeksport, ali postoje problemi oko cijene.

Projekt gradnje NE Belene zamrznut je u jesen 2009. kada se prijašnji strateški investitor, njemačka kompanija RWE koja je trebala osigurati dvije milijarde eura u zamjenu za 49 posto vlasništva, povukla iz projekta.

Po preliminarnom ugovoru bugarske vlade i Atmostrojeksporta iz 2008. godine, gradnja elektrane trebala je stajati četiri milijarde eura, ali su troškovi u međuvremenu porasli. Bugarska i Rusija produljile su 30. rujna 2010. taj ugovor za šest mjeseci dok ne postignu konačan dogovor o cijeni. Bugarska vlada u međuvremenu traže europske partnere i investitore za nastavak projekta.



Pisane vijesti