Predsjednik Vlade Milanović: I danas je bitno da imamo i građanski odgoj i svijest djece o različitosti, pravu da budeš drugačiji

Slika /2016/Glavno tajništvo/ENG/novosti/Arhiva/predsjednik_vlade_milanovic_i_danas_je_bitno_da_imamo_i_gradanski_odgoj_i_svijest_djece_o_razlicitosti_pravu_da_budes_drugaciji.jpg

Premijer Zoran Milanović zamjerio je danas Katoličkoj crkvi da na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve holokausta u Saboru "nije bila predstavljena na razini na kojoj su bile predstavljene druge vjerske zajednice" te zaključio kako "očito za to treba još vremena".

Na svečanosti u Saboru Katoličku crkvu predstavljao je moderator Nadbiskupskog duhovnog stola Nedjeljko Pintarić, dok su ispred drugih vjerskih zajednica bili njihovi čelnici.
"Bilo bi mi drago da je Katolička crkva zastupljena na istoj razini kao i druge zajednice", rekao je Milanović obraćajući se okupljenima.


Holokaust je nazvao najgorom stvari u povijesti čovječanstva "koju je jedna politička klika nametnula njemačkoj naciji u trenutku duboke krize, apatije i beznađa".
Kazao je da holokaust "nije nastao preko noći", da ga u prvih godinu i sedam mjeseci rata nije bilo. Ustvrdio je da do travnja 1941. u Europi nije bilo koncentracijskih logora ni masovnih egzekucija po osnovi vjere i porijekla.


"To se u tom travnju mijenja osnivanjem Nezavisne Države Hrvatske koja je u nekoliko tjedana krenula s masovnim ubojstvima ljudi druge vjere i nacije. Prvo Srba, a odmah nakon toga i Židova. To se dogodilo nekoliko mjeseci prije napada na Sovjetski Savez. Tek nakon tog trenutka, krajem lipnja 1941. u istočnoj Europi počinju masovna ubojstva, prije svega Židova", ustvrdio je Milanović.

Naglasio je da su protiv takve NDH ustale desetine i stotine tisuća Hrvata. "Zbog toga je i danas u kriznim vremenima jako bitno da imamo i građanski odgoj i svijest djece o različitosti, pravu da budeš drugačiji, pravu da drugačije razmišljaš dok god se u tu zajednicu prema općim načelima uklapaš", dodao je.

Podsjetio je da ubijeni u holokaustu nisu imali mogućnost izbora, čak i ako su željeli otići iz Njemačke te da "od toga, nažalost, ni danas kao društvo ne možemo pobjeći".
"Došao je komunizam, došla je osveta. Osveta naprosto moralno nije opravdana. Dogodila se osveta, a prije te osvete dogodio se masovno ubojstvo zatvorenika koji su samo htjeli pobjeći na slobodu iz Jasenovca. Ni to ne opravdava osvetu koja se dogodila mjesec dana kasnije", zaključio je Milanović.


(Hina)



Pisane vijesti